Lai glābtu Latvijā kritiski apdraudētās sugas – ūpja (Bubo bubo) – populācijas saglabāšanos un atjaunošanos, Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) turpina uzstādīt mežos mākslīgās ligzdvietas ūpjiem, vienlaikus jau apzinot pirmās sekmīgi apdzīvotās ligzdas – no četrām pārbaudītām ligzdām trijās aug trīs jauni putni, vēstīja LOB. Vienā no ligzdvietām ir izvietota kamera, kura ļauj novērot ūpēnu dzīves apstākļus saistībā ar cilvēka darbību, vēsta Latvijas Ornitoloģijas biedrības ārējās komunikācijas vadītāja Kitija Balcare.
"Šogad maijā esam uzsākuši ūpju ligzdu pārbaudes. Līdz šim apzinātas četras apdzīvotas ligzdas, no kurām divas ir mākslīgajās ligzdvietās. Trijās no ligzdām aug trīs jaunie putni. Pēdējo reizi tik liels skaits ūpju konstatēts tikai 2017.gadā vienā ligzdā," stāsta ornitologs Pēteris Daknis, kurš izstrādājis mākslīgās platformas tehnisko risinājumu. Ligzdu pārbaudes turpināsies līdz šī gada jūnija vidum, kopumā pārbaudot visas 130 mākslīgās ligzdvietas, kas izliktas 2021.gadā, un aptuveni 50 no 150 pērn izliktajām ligzdām, kā arī vēl senāk uzbūvētās platformas. Daļu no mākslīgajām ligzdām pārbauda Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieki. Vairumu ligzdu pārbaudes un automātisko kameru izvietošanu pie tām veic entuziasti un finansē no privātiem līdzekļiem un ziedojumiem."
Pie vienas no dabiskajām ligzdām, kura atrodas uzņēmuma "Rīgas meži" teritorijā, ir sadarbībā ar Alekseju Šaripinu izvietota augstas veiktspējas automātiskā kamera, kura iegūto foto un video materiālu lietotājam pārsūta uzreiz. Tā jau tagad sniegusi ieskatu ne tikai ūpēnu ikdienā, bet arī par potenciālām sakarībām par cilvēku traucējumu dažādās nedēļas dienās.
Ūpju mazuļi FOTO: Nauris Hofmanis