You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Noskaidrojies, kura vecuma grupa ir aktīvākā naudas ieguldīšanā

Viedtālrunis. Foto: "Unsplash"

Viedtālrunis. Foto: "Unsplash"

Četri no desmit Latvijas iedzīvotājiem iegulda naudu finanšu instrumentos un lielākā daļa vidēji mēnesī šim mērķim atvēl līdz 50 eiro, secināts SEB bankas veiktajā aptaujā*. Ieguldot naudu, mazāk riskantus instrumentus izvēlas sievietes un respondenti vecumā no 40 līdz 49 gadiem, savukārt izteikti redzams, ka vīrieši un gados jaunāki cilvēki ir daudz atvērtāki finanšu instrumentiem ar augstāku risku.

Populārākie - pensiju 3. līmenis un dzīvības apdrošināšana

Saskaņā ar aptaujas datiem, šobrīd finanšu tirgos naudu iegulda 42% iedzīvotāju. Tas ir mazliet mazāk, nekā pirms sešiem mēnešiem, tomēr salīdzinājumā ar rudens aptaujas datiem par četriem procentpunktiem pieauga to iedzīvotāju daļa, kuri plāno palielināt ieguldījumu apjomu.

Visbiežāk kapitāla vairošanai tiek izvēlēts pensiju 3. līmenis vai uzkrājošā dzīvības apdrošināšana.

"Šie instrumenti saistīti ar zemāku risku, ir labāk zināmi, turklāt sniedz iespēju saņemt nodokļu atmaksu, tāpēc tie vienmēr ir pieprasītāki par ieguldīšanas instrumentiem ar augstāku risku. Redzam, ka pensiju 3. līmenis ir faktiski vienādi populārs visās vecuma grupās, bet īpaši izteikti starp respondentiem vecumā no 50 līdz 59 gadiem. Šajā grupā pensiju 3. līmenī iegulda ap 80% aptaujāto. Savukārt dzīvības apdrošināšana ar uzkrājumu vairāk pieprasīta starp iedzīvotājiem vecumā no 30 līdz 39 gadiem - to izvēlas katrs trešais," skaidro SEB bankas Privātpersonu segmenta vadītāja Elza Rudzīte.

Jaunieši izvēlas riskantākus finanšu instrumentus

Visaktīvāk ieguldījumus veic iedzīvotāji vecumā no 30 līdz 39 gadiem - šajā vecuma grupā naudu finanšu instrumentos iegulda katrs otrais. Vienlīdz aktīvi iegulda arī jaunieši - arī vecuma grupā no 18 līdz 29 gadiem ieguldījumus veic gandrīz katrs otrais.

"Starp respondentiem vecumā no 18 līdz 29 gadiem visvairāk ir arī to, kuri tuvākajā laikā plāno investēt vairāk (28%). Salīdzinājumam, starp visiem respondentiem palielināt savu ieguldījumu apjomu tuvākajā laikā plāno vien katrs desmitais. Turklāt jauniešu vidū vairāk ir arī to, kuri plāno sākt ieguldīt, ja nedara to šobrīd. Redzam arī, ka jaunieši ir daudz atvērtāki riskantākiem finanšu instrumentiem - vairāk izvēlas akcijas un ieguldījumu fondus," turpina Elza Rudzīte.

Lielākoties iedzīvotāji mēnesī investē līdz 50 eiro

Starp tiem, kuri iegulda naudu, mazliet mazāk nekā pusē (43%) šim mērķim novirza līdz 50 eiro mēnesī. 28% aptaujāto iegulda no 50 līdz 100 eiro mēnesī, bet vēl 15% - no 100 līdz 200 eiro. Summu virs 200 eiro mēnesī finanšu instrumentos novirza ap 14% ieguldītāju, lielākoties vīrieši un iedzīvotāji vecumā no 30 līdz 39 gadiem.

"Novērojam arī, ka sievietes biežāk nekā vīrieši izvēlas instrumentus ar zemāku risku - pensiju fondus vai dzīvības apdrošināšanu. Ja pensiju 3. līmenī iegulda 67% sieviešu, tad akcijās - vien 13%, savukārt starp vīriešiem dalījums ir attiecīgi 53% un 21%. Arī runājot par summām var teikt, ka vairāk nekā puse sieviešu ieguldījumos novirza līdz 50 eiro mēnesī, savukārt tieši starp vīriešiem izteikti vairāk ir to, kuri iegulda virs 200 eiro (21%)," noslēdz Elza Rudzīte.

*Iedzīvotāju aptauju pēc SEB bankas pasūtījuma 2024.gada martā veica uzņēmums Norstat. Tajā piedalījās 1011 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Viedtālrunis. Foto: "Unsplash"

Viedtālrunis. Foto: "Unsplash"

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar advices

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas