You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Pacientu ārstēšanai ārvalstīs rosina izveidot veselības "Erasmus" programmu

Foto: Līga Gredzena/LETA

Foto: Līga Gredzena/LETA

Lai pacienti ar noteiktām diagnozēm varētu doties ārstēties ārvalstīs, būtu jāizveido veselības "Erasmus" programma, piektdien priekšvēlēšanu diskusijā "Eiropas veselības Savienība: Quo vadis?" ierosināja Eiropas Parlamenta deputāta kandidāts Ivars Ījabs (LA).

Viņš atzina, ka pēdējos gados par aktuālu diskusiju kļuvusi veselības aprūpes nevienlīdzība Eiropas Savienības (ES) valstu starpā. Vienas un tās pašas diagnozes pacienti katrā valstī tiek ārstēti citādāk. Tas, pie kā strādājot pašreizējais Eiropas Parlamenta sasaukums, ir padarīt inovatīvus medikamentus ne tikai sertificētus Eiropas līmenī, bet arī pieejamus tās dalībvalstīs.

Saeimas deputāte Ramona Petraviča (LPV) norādīja, ka būtu vērtīgi, ja Eiropa varētu iegādāties medikamentus kopējā iepirkumā, kas dotu pienesumu arī Latvijai, jo atslogotu budžetu un zāļu cenas būtu lētākas. Savukārt, lai nerastos līdzīga situācija, kā ar liekajām vakcīnām pret Covid-19, viņas vērtējumā kopējā iepirkumā varētu iegādāties zāles tikai slimnīcām.

Sociālās integrācijas speciālists Māris Grāvis (P) gan uzskata, ka kopējam iepirkumam nav universāla risinājuma, taču būtu svarīgi domāt par to, kā nodrošināt kritiskos medikamentus "X" stundā. Viņaprāt, Eiropas līmenī varētu būt saraksts ar noteiktiem medikamentiem, kurus nodrošināt ES dalībvalstīs.

Cita starpā Ījabs izteica priekšlikumu izveidot veselības "Erasmus" programmu, lai pacienti ar noteiktām diagnozēm varētu doties ārstēties ārvalstīs. Viņš atzīmēja, ka tas nebūt nenozīmē milzīgas Eiropas veselības aprūpes sistēmas izveidi, taču noteiktām diagnozēm šāda programma būtu noderīga. Petraviča gan piebilda, ka tam vispirms ir vajadzīgi finanšu līdzekļi, jo arī lai cilvēkam veiktu papildu izmeklējumus citā valstī, ir nepieciešams finansējums.

Nacionālās apvienības politiķe Ilze Indriksone vērsa uzmanību, ka ir citas nozares, kas neprasa citu ES dalībvalstu iesaisti un finansējumu. Tas varētu būt kopējais ES finansējums, un, viņasprāt, svarīgi būtu izveidot digitālo hospitāli, ko varētu ieviest ar Eiropas atbalsta programmas palīdzību. Turklāt, Latvija varētu būt iniciators šāda hospitāļa izveidei, jo tas ir reāli īstenojams pasākums, pauda Indriksone.

"Erasmus" ir populāra studentu apmaiņas programma, ko izveidojušas ES valstis.

Foto: Līga Gredzena/LETA

Foto: Līga Gredzena/LETA

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar advices

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas