Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā cīnīties ar pārmērīgu svīšanu?

Svīšana ir pilnīgi normāls process, kas neļauj pārkarst ķermenim, piemēram, sportošanas laikā, slimojot un ejot pirtī. Tomēr mēdz būt reizes, kad tā var būt patiešām traucējoša. Nopietnos brīžos, stresa gadījumā, kad ir darījuma tikšanās vai randiņš, pārmērīga svīšana var radīt lielu diskomfortu ne tikai svīstošajam cilvēkam, bet arī apkārtējiem. Kā cīnīties ar šo nepatīkamo problēmu?

Ar kādiem līdzekļiem novērst svīšanu?

Normāla svīšana ir tad, ja nervu sistēma aktivē sviedru dziedzerus tad, kad paaugstinās ķermeņa temperatūra. Cilvēks svīst praktiski visu laiku, pat nemanot. Ik dienu vienmērīgi svīstot, var izsvīst līdz pat 10 litriem! Svīšanas kontrolei cilvēki pielieto dažādus tautas un kosmētiskos līdzekļus, kurus var iegādāties veikalā.

Diemžēl ne visiem der antiperspiranti gan alerģisku iemeslu dēļ, gan hiperhidrozes dēļ. Hiperhidrozes gadījumā pārāk aktīvi darbojas nervi, kuri dod signālu sviedru dziedzeriem, līdz ar to parastās pretsviedru kontroles metodes mēdz nebūt pietiekami efektīvas. Tomēr ir kāda metode, kas to nomāc šos nervus, padarot gausākus bez ķirurģiskas iejaukšanās – botulīna toksīna injekcijas.

Kā botulīna toksīns var novērst pārmērīgu svīšanu?

Botulīna toksīnu ārstniecībā izmanto diezgan plaši. Šo neiromodulatoru, kas nomāc nerva impulsa pārvadi, pielieto neiroloģisku, oftalmoloģisku un uroloģisku traucējumu ārstēšanā, arī estētiskajā medicīnā mīmikas kustību izraisīto grumbiņu mazināšanai un pārmērīgas svīšanas jeb hiperhidrozes ārstēšanā. Botulīna toksīna injekcijas hiperhidrozes gadījumos ieteicamas tad, ja:

  • Pārmērīgai svīšanai nav iemesla – Tu svīsti arī tad, ja neveic lielas slodzes fiziskās aktivitātes, Tev nav paaugstināta ķermeņa temperatūra, telpā, kurā atrodies, gaisa temperatūra nav pārlieku augsta, kā piemēram, pirtīs;
  • Nākas mainīt apģērbu vairākas reizes dienā;
  • Tu esi lietojis antiperspirantus un dezodorantus, lai ierobežotu pārmērīgu svīšanu, bet bez rezultātiem;
  • Svīšana Tev sagādā diskomfortu, kaunu vai satraukumu, un hiperhidroze ietekmē Tavu ikdienu.

Kādos hiperhidrozes gadījumos pret svīšanu ieteicamas botulīna toksīna injekcijas?

Ja rodas aizdomas par hiperhidrozi, svarīgi ir konsultēties ar ārstu. Tieši konsultācijas laikā ārsts noskaidro, kāds ir iemesls jeb kāda veida pārmērīga svīšana ir pacientam. Ir divu veidu hiperhidrozes:

  • Primāra hiperhidroze ir sviedru dziedzeru stimulācija, kad nav svīšanu izraisošu faktoru. Vienkāršiem vārdiem runājot - tad, ja pārmērīgai svīšanai nav iemesla. Šī veida hiperhidroze bieži ir lokalizēta specifiskās vietās, piemēram, padusēs, vai arī uz pēdām vai plaukstām;
  • Sekundāra hiperhidroze ir gadījumos, kad to izraisa kāds fona faktors, piemēram, hroniska slimība, neiroloģiski traucējumi vai medikamentu lietošana.

Ir ļoti svarīgi konsultācijas laikā ārstam pēc iespējas vairāk ārstam sniegt informāciju un pastāstīt, kādas ārstēšanas metodes jau ir tikušas izmantotas, lai novērstu pārmērīgu svīšanu.

Botulīna toksīna injekcijas ir labs risinājums tieši primārās hiperhidrozes gadījumos.

Kas jāzina par botulīna toksīna injekcijām pret pārmērīgu svīšanu?

“Manā praksē botulīna injekcijas veic gan vīrieši, gan sievietes, lielākā daļa pacientu vēlas koriģēt padušu svīšanu. Pacienti atzīmē, ka injekcijas nav sāpīgas, prasa tikai 15-20 minūtes viņu laika, taču uz vairākiem mēnešiem atrisina diskomfortu un neliek domāt par slapjām padusēm, pleķainām blūzēm, kā arī neliek kautrēties dēļ slapja rokasspiediena. Pārsvarā tie, kas izmēģinājuši šo ārstēšanas veidu, nāk atkārtoti 1-2 reizes gadā,” stāsta plastikas ķirurgs Ansis Ģīlis.

Botulīna toksīna injekcijas drīkst veikt tad, ja nav akūtas saslimšanas un ādas infekcijas pazīmes. Tāpat šīs injekcijas neveic arī grūtniecēm vai zīdīšanas periodā, kā arī kombinācijā ar dažiem medikamentiem.

Botulīna toksīnu ar smalku adatiņu injicē tieši problēmzonās, vairākos punktos ievadot nelielas preparāta devas. Šī procedūra ir mazsāpīga, pacienti parasti šīs injekcijas dūriena sajūtas salīdzina ar insekta dzēlumu. Tieši tādēļ anestēzija nav nepieciešama un netiek pielietota. Lai nomierinātu ādu injekciju zonā pēc procedūras tiek izmantotas aukstuma pakas. Dažkārt botulīna toksīna injekciju vietās, kā jau patiesībā pēc jebkura veida injekcijām, var rasties nelieli zilumi, tūska vai apsārtums, kas kas izzūd dažu dienu laikā. Tomēr tas nav visiem pacientiem un ir tik niecīgs, ka medikamenti nav nepieciešami un pacients var turpināt savas ikdienas gaitas uzreiz pēc iznākšanas no ārsta kabineta.

Pēc botulīna injekciju procedūras gan ir nelieli ierobežojumi, kas jāievēro:

  • 24 stundas pēc procedūras jāatturas no alkoholisku dzērienu, alkoholu saturošu kosmētisku līdzekļu un ādas dezinfekcijas līdzekļu lietošanas.
  • Jāizvairās no lielas fiziskas slodzes un jebkura cita veida pastiprinātas svīšanas.
Botulīna injekciju iedarbība pret pārmērīgu svīšanu, atkarībā no svīšanas stipruma pakāpes ilgst no 6 mēnešiem līdz pat 2 gadiem, un efekts parādās jau 3.- 4. dienā pēc procedūras, maksimālais efekts jūtams pēc divām nedēļām. Padušu svīšanu botulīna injekcijas samazina līdz 90% un, salīdzinot ar plaukstu un pēdu zonu, efekts ilgst ilgāk, ievērojami atvieglojot ikdienas aktivitātes un uzlabojot pašsajūtu. Ja pēc divām nedēļām rodas nepieciešamība un atsevišķās procedūras zonās joprojām novērojama pārmērīga svīšana, iespējams veikt papildus injekcijas.

Kur var veikt botulīna toksīna injekcijas pret pārmērīgu svīšanu?

Botulīna toksīna injekcijas drīkst veikt tikai ārsts, kurš saņēmis Latvijas Ārstu biedrības un Latvijas Estētiskās medicīnas asociācijas izdotu metodes sertifikātu M63 Botulīna toksīna pielietojums estētiskajā medicīnā.

Ārstu, kuri ieguvuši M63 sertifikātu, saraksts pieejams Latvijas Estētiskās medicīnas asociācijas mājaslapā.

Ļoti svarīgi neriskēt ar savu veselību un dzīvību, un jebkura veida injekcijas veikt tikai pie sertificēta speciālista, kurš profesionāli var novērtēt katra pacienta individuālo stāvokli, izskaidrot un pamatot izvēlēto ārstēšanu, prognozējamos rezultātus, riskus, preparātu un nepieciešamo devu, kā arī spēs nevēlamu blakusefektu gadījumā nodrošināt nepieciešamo palīdzību.

Pārmērīga svīšana, Photo by Andres Ayrton from Pexels

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas