Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kas jāzina par uzturlīdzekļiem 2019. gadā?

pexels.com

pexels.com

Bērna vajadzību nodrošināšana ir abu vecāku atbildība un, ja ģimene nedzīvo kopā, tad ir likumsakarīgi, ka uzturlīdzekļus maksā tas vecāks, pie kura bērns nedzīvo.2019. gadā valsts garantēto uzturlīdzekļu apjoms ir kļuvis lielāks:

  • Bērniem līdz 7 gadu vecumam tas ir 103.20 eur
  • Bērniem no 7 līdz 18 gadu vecumam, kā arī pēc pilngadības sasniegšanas, ja persona turpina mācīties, bet ne ilgāk kā līdz 21 gada vecuma, tas ir 122.55 eur

Paredzams, ka uzturlīdzekļu apjoms pieaugs arī 2020. gadā un tas attiecīgi ir plānots:

  • Bērniem līdz 7 gadu vecumam107.50 eur
  • Bērniem no 7 līdz 18 gadu vecumam, kā arī pēc pilngadības sasniegšanas, ja persona turpina mācīties, bet ne ilgāk kā līdz 21 gada vecuma129 eur

Zvērināts advokāts Jānis Kucenko sniedz atbildes uz populāriem jautājumiem par uzturlīdzekļiem:

1. Kā aprēķina nepieciešamo uzturlīdzekļu daudzumu?

Uzturlīdzekļos ir iekļauta ikmēneša summa, kas nodrošina bērna vajadzības – dzīvesvietu, pārtiku, izdevumus par mācībām, apģērbu, apavus, pulciņus, ārstniecības izdevumus utt. Likums paredz, ka uzturlīdzekļu apjoms, kas jāmaksā vienam vecākam, tiek noteikts pēc diviem parametriem – bērna vajadzībām un vecāku mantiskā stāvokļa (arī ienākumu) samēra. Tātad summa, kuru sastāda bērna ikmēneša vajadzību nodrošināšana, netiks dalīta uz pusēm, ja vienam no vecākiem ir daudz lielāki ienākumi.

2. Kā rīkoties, ja uzturlīdzekļi netiek maksāti?

Par uzturlīdzekļu apjomu un maksāšanas kārtību vecāki vienojas vai arī to nosaka ar tiesas nolēmumu. Ja vecāks nemaksā uzturlīdzekļus labprātīgi, jautājums nav izšķirts tiesā un tiek pretendēts tikai uz minimālajiem uzturlīdzekļiem, iespējams vērsties UGF (Uzturlīdzekļu garantiju fondā), kas samērā neilgā laikā sāks izmaksāt uzturlīdzekļus un vēlāk tos piedzīs no nemaksātāja.

• Ja vecāks pretendē uz uzturlīdzekļiem lielākā apjomā (arī tad, ja to paredz noslēgtā vienošanās) – jāvēršas tiesā ar prasības pieteikumu.

• Ja uzturlīdzekļu apjoms noteikts tiesas spriedumā, bet vecāks to nepilda, jāvēršas pie zvērināta tiesu izpildītāja.

3. Kā rīkoties, ja šķiet, ka uzturlīdzekļi tiek izlietoti negodprātīgi, nenodrošinot visas bērna vajadzības?

Ja situācija ir tik dramatiska, ka netiek nodrošinātas pat pamatvajadzības, tad var lūgt bāriņtiesas palīdzību. Savukārt, ja uzturlīdzekļi ir tik lieli, ka daļu no tiem vecāks, kurš tos saņem, tērē savām vajadzībām, var apsvērt iespēju celt tiesā prasību par uzturlīdzekļu apmēra samazināšanu. Tiesvedības ietvaros vecākam būs jāpierāda atbilstošs uzturlīdzekļu izlietojums.

Uzturlīdzekļu summu var grozīt arī gadījumos, kad, piemēram, vienam no vecākiem ir ievērojami palielinājušies ienākumi, ļaujot uzturlīdzekļu proporcijas izlīdzināt. Ja par šo jautājumu neizdodas panākt vienošanos, to izšķir tiesa pēc ieinteresētās puses prasības.


pexels.com

pexels.com

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Saturs turpināsies pēc reklāmas