Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Piena zobi un to kopšana

Jūlijas Katkevičas zobārstniecība, Foto : Anna Jurkovska

Jūlijas Katkevičas zobārstniecība, Foto : Anna Jurkovska

Mēs labi zinam, ka bērniem ir piena zobi, bet pieaugušiem – pastāvīgi. Par pastāvīgu zobu kopšanu un ārstēšanu informācijas netrūkst. Tajā pašā laikā par piena zobiem tiek runāts krietni mazāk. Par svarīgāko attiecībā uz piena zobiem un to kopšanu stāsta Jūlijas Katkevičas zobārstniecības speciālisti:

 1. Pirmie piena zobi mazuļiem šķiļas aptuveni sešu mēnešu vecumā. Mēdz gan būt gadījumi, kad pirmie zobiņi parādās jau agrāk : 3 – 4 mēnešu vecumā vai arī krietni vēlāk :8 – 9 mēnešu vecumā.
 2. Zobu šķilšanās mazulim var būt sāpīgs process. Par to var liecināt smaganu pietūkums, siekalošanās, nemiers, bezmiegs, paaugstināta ķermeņa temperatūra, ēstgribas trūkums.
 3. Zobu šķilšanās diskomfortu bērnam var mazināt smaganu maigi pamasējot ar speciāli tam paredzētu zobu birsti. Pret sāpēm aptiekā var iegādāties speciālus lokālus līdzekļus spreja, gēla vai ziedes veidā.
 4. Ja zobu šķilšanās laikā mazulim paaugstinās temperatūra, ir ieteicams griezties pie ārsta.
 5. Piena zobu kopšana jāuzsāk līdz ar pirmo zobiņu, jo jau uz pirmajiem zobiem veidojas aplikums. To var notīrīt, izmantojot tam paredzētu zobu birsti un minimālu bērnu zobu pastas daudzumu.
 6. Bērnam paaugoties, jāļauj mēģināt zobus tīrīt pašam, taču līdz aptuveni astoņu gadu vecumam bērns to nespēj izdarīt pietiekami kvalitatīvi. Šī iemesla dēļ vecākiem rūpīgi jāseko līdzi bērnu zobu higiēnai, zobus pārtīrot.
 7. Pastāv viedoklis, ka piena zobus ārstēt nav vērts, tomēr speciālisti ir citās domās. Neārstēti piena zobi var radīt nopietnas problēmas, tie var sastrutot un radīt stipras sāpes, tas, savukārt, var slikti ietekmēt patstāvīgā zoba aizmetni.
 8. Pirmā vizīte pie zobārsta bērnam jāplāno aptuveni 1 gada vecumā. Šīs vizītes laikā zobārsts izvērtēs zobu vispārējo stāvokli un sniegs ieteikums pareizai mutes dobuma kopšanai.
 9. Kontroles vizītes pie zobārsta jāveic aptuveni reizi sešos mēnešos.
 10. No 2, 5 – 3 gadu vecumam ieteicams apmeklēt arī zobu higiēnistu.
 11. Piena zobi jākopj tieši tikpat rūpīgi, kā patstāvīgie zobi.
 12. Kopā bērnam izaug 20 piena zobi. 10 no tiem-augšžoklī un 10-apakšžoklī.
 13. Piena zobi pret pastāvīgiem sāk mainīties aptuveni 6 gadu vecumā.
 14. Pastāvigs sakodiens izveidojas aptuveni 12 gadu vecumā.

Speciālisti atgādina, ka tikai rūpīgi sekojot līdzi bērna mutes dobuma veselības stāvoklim un savlaicīgi apmeklējot zobārstu Jūs varēsiet nodrošināt savam bērnam skaistu un veselīgu smaidu.


Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...