Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Par dziļviltojumu izmantošanu vēlēšanās paredzēs krimināatbildību

Foto: Edijs Pālens/LETA

Foto: Edijs Pālens/LETA

Saeimas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisija šodien grozījumiem Krimināllikumā atbalstīja abus piedāvātos risinājumus dziļviltojumu izmantošanas vēlēšanās kriminalizēšanai.

Atbalstīts koalīcijas deputātu Andreja Judina (JV), Agneses Krastas (JV), Ainara Latkovska (JV), Andra Šuvajeva (P) un Gunāra Kūtra (ZZS) likumprojekta sākotnējais priekšlikums, ka paredzēs sodu par dziļviltojumu tehnoloģiju izmantošanu vēlēšanu procesa ietekmēšanai. Atbalstīts arī iekšlietu ministra Riharda Kozlovska (JV) priekšlikums, kuram ir tāds pats mērķis.

Vairāku atbildīgo iestāžu pārstāvji kā labāku risinājumu redzēja tieši Kozlovska priekšlikumu, ko ministrs bija virzījis kā alternatīvu risinājumu. Tomēr apakškomisija atbalstīja abus priekšlikumus.

Sākotnējā likumprojekta iniciators, Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Judins uzsvēra, ka svarīgi, lai normas piemērošana būtu efektīva, un ka koalīcijas deputātu virzītā norma tāda ir, jo neprasa pierādīt kavēšanu vēlēt.

Ja netiktu ieviests deputātu priekšlikums, paliks iespēja, ka dziļviltojuma veicējs vai izplatītājs stāstīs, ka pajokojis, lai mēģinātu izvairīties no kriminālatbildības, skaidroja Judins.

Lai dziļviltojumu izmantošanas dēļ nebūtu apdraudēta demokrātija, šāda speciāla norma var dot arī preventīvu efektu, kādus cilvēkus atturot no šāda soļa, norādīja Juridiskās komisijas vadītājs.

Deputāts Gunārs Kūtris (ZZS) norādīja, ka līdz likumprojekta skatīšanai Juridiskās komisijas sēdē būtu dziļāk jāpēta, kuru no abiem pantiem praksē piemēros, ja būs taisīts viltojums.

Valsts kancelejas pārstāve pauda bažas, ka ar deputātu sākotnējo priekšlikumu mērķis netiks sasniegts, ņemot vērā, ka vai nu nevarēs vai būs ļoti apgrūtināti pateikt, ka izmantota dziļviltojuma tehnoloģija, tāpat arī nevarēs pateikt autoru.

"Providus" direktore Iveta Kažoka aicināja noteikt bargākus sodus par to, ja reizē notiek gan personas identitātes zādzība, gan vēlētāju kavēšana caur dziļviltojumu, kad, ar kandidātu nesaskaņojot, dziļviltojums tiek nepatiesi uzdots par viņa vēstījumu.

Koalīcija deputātu priekšlikums paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai probācijas uzraudzību, vai sabiedrisko darbu, vai naudas sodu - paredzētu par dziļviltojumu tehnoloģiju izmantošanu, izgatavojot nepatiesu informāciju par politiskām partijām vai Saeimas, pašvaldības domes vai Eiropas Parlamenta deputātu kandidātiem, lai diskreditētu minētās personas vai grautu viņu reputāciju, ka arī šādas informācijas izplatīšanu, apzinoties, ka izplatāmā informācija ir nepatiesa.

Paralēli atbalstītais Kozlovska priekšlikums paredz noteikt, ka par apzinātu kavēšanu personai brīvi realizēt tiesības vēlēt deputātus un tikt ievēlētai, izmantojot automatizētu datu apstrādes sistēmu, jāpiemēro cietumsods līdz pieciem gadiem.

Pašlaik Krimināllikumā jau paredzēts sods par apzinātu kavēšanu personai brīvi realizēt tiesības vēlēt deputātus un tikt ievēlētai vai brīvi piedalīties tautas nobalsošanā, brīvi piedalīties parakstu vākšanā likuma vai tautas nobalsošanas ierosināšanai vai Eiropas pilsoņu iniciatīvas atbalstīšanai, ja kavēšana veikta, lietojot vardarbību, viltu, draudus, uzpirkšanu vai citā prettiesiskā veidā.

Ministra un Iekšlietu ministrijas priekšlikums paredz noteikt, ka par augstāk minētajām darbībām, ja tās izdarītas, izmantojot automatizētu datu apstrādes sistēmu, sodītu ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar naudas sodu.

Foto: Edijs Pālens/LETA

Foto: Edijs Pālens/LETA

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas