Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Pēc šķiršanās bērni paliek pie tēva. Aizvien neierasta aizbildniecības prakse Latvijā?

Tēvs ar meitu (Image by Pezibear from Pixabay)

Tēvs ar meitu (Image by Pezibear from Pixabay)

Lielākoties šķiršanās nav nekāds patīkamais process. It īpaši, ja pieaugušo nesaprašanās rezultātā nākas ciest izirušās ģimenes jaunākajiem locekļiem. Statistika pārliecinoši rāda, ka visbiežāk pēc šķiršanās bērni paliek mātes aizgādībā, tēviem kļūstot vien par tādiem kā brīvdienu vecākiem. Bēdīgākos gadījumos bērnu tēvi vien maksā tiesas noteiktos uzturlīdzekļus, bet pavisam bēdīgajos vispār neliekas traucēti, rūpes par alimentu maksāšanu atstājot Uzturlīdzekļu garantiju fonda pārziņā.

Aizvien vairāk tēvu vēlas pilnvērtīgi iesaistīties bērnu audzināšanā

Pēdējo pāris gadu laikā gan tendences aizbildniecības praksē ir strauji mainījušās. Tēvi izrāda aizvien lielāku vēlmi ņemt pilnvērtīgu dalību savu atvašu audzināšanā arī pēc šķiršanās no bērna mātes.

Nedēļu pie mammas, nedēļu pie tēva…

Lai arī daudzās valstīs šāda bērnu aizgādības prakse pastāv jau sen, Latvijā tā nav ļoti populāra. Tomēr pastāv. Neskatoties uz to, ka vairums psihologu to neuzskata par bērna pozitīvai attīstībai piemērotāko. Protams, ir ģimenes, kurām izdosies šo modeli īstenot itin veiksmīgi un visi būs tikai ieguvēji. Iznākums lielākoties ir atkarīgs no abu vecāku emocionālās inteliģences un spējas saglabāt cieņpilnas attiecības arī pēc šķiršanās. Tāpat arī jāņem vērā, ka bērni ir ļoti dažādi. Ja kādam iknedēļas “pārcelšanās” neradīs nekādas grūtības, tad jūtīgākam bērnam šis modelis sagādās nopietnu psiholoģisko diskomfortu ar tālejošām sekām.

Bērni kā manipulāciju objekts

Neskatoties uz to, ka latviešu mentalitāte nereti tiek raksturota kā vēsa, šķiršanās lietu advokātiem reizēm ir nācies noraudzīties uz tādām kaislībām, ka Meksikāņu seriālu sižeti vienkārši nobāl. Meli, manipulācijas un pats bēdīgākais – nespēja cilvēciski vienoties par savu bērnu tālāko likteni. Gadās, ka kāds no vecākiem nemaz tā īsti nevēlās pilnvērtīgi uzņemties savas atvases audzināšanu, tomēr, lai ieriebtu bijušajam laulātajam, ir gatavs darīt visu, lai iegūtu aizgādības tiesības. Nereti šādos strīdos nākas iesaistīties gan sociālajam dienestam, gan bāriņtiesai, gan pat detektīviem. Viens vecāks par otru vāc kompromitējošu informāciju un tiesneši spēj vien pabrīnīties par milzu apņēmību un radošumu. Bet par bērniem tikmēr tiek aizmirsts…

Vai tēvi Latvijā tiek diskriminēti?

Kā jau minēts, lielākoties pēc šķiršanās aizgādības tiesības Latvijā tiek piešķirtas mātēm. Tomēr ne vienmēr šī ierastā prakse sevi attaisno. Diemžēl mātes ne vienmēr spēj pilnvērtīgi uzņemties savu bērnu audzināšanu. Arī pašām to neapzinoties. Tiesvedībā ir zināms ne viens vien gadījums, kad tēviem ir nācies ilgi cīnīties par iespēju uzņemties savu bērnu audzināšanu un rezultāts ir bijis viņam labvēlīgs. Katrs gadījums, protams, tiek skatīts individuāli un viens pats tēvs nekad netiks galā, tāpēc pēc konsultācijas ir jāvēršas pie advokāta ar pieredzi šādās lietās.

Lasi arī:

Jānis sniedzāns labprāt iesaistās Madaras Rābes meitu audzināšanā

Katrīne Sauliete atklāti par piedzīvoto vilšanos pēc šķiršanās

Tēvs ar meitu (Image by Pezibear from Pixabay)

Tēvs ar meitu (Image by Pezibear from Pixabay)

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas