Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Vairāk par pastaigām: jautras aktivitātes un apmācību padomi enerģiskiem labradoriem

Pastaigas ir neaizstājama ikdienas sastāvdaļa ikvienam sunim, neatkarīgi no suņa šķirnes un vecuma. Tās nodrošina gan nepieciešamās fiziskās aktivitātes, kas ir viens no svarīgākajiem labas veselības priekšnoteikumiem, gan veicina mājdzīvnieka labsajūtu un vitalitāti. Turklāt aktīvas pastaigas nodrošina arī mentālo stimulāciju un iespējas socializēties un apgūt jaunas iemaņas.

Labradori ir īpaši enerģiski un entuziasma pilni suņi, kas neatkarīgi no vecuma, labprāt rotaļājas un ir izcili kompanjoni saimnieka un ģimenes kopīgajās aktivitātēs. Tieši tāpēc labradoriem regulāras aktīvās pastaigas ir īpaši svarīgas. Aktīvu pastaigu laikā labradoriem ir iespēja izlādēt dienas laikā uzkrāto enerģiju, turklāt ja saimnieks to laikā ievieš arī rotaļas vai apmācību elementus, tiek nodrošināta arī mentālā slodze, kas mazina garlaicības izraisītas negatīvās uzvedības iezīmes, kā arī stiprina saikni starp suni un saimnieku.

Par to, kas īsti ir aktīvā pastaiga, kāpēc tās ir tik svarīgas un kādas rotaļu un apmācību aktivitātes labradoru saimnieki var ieviest ikdienas pastaigās ar savu mīluli, stāsta Dino Zoo kinoloģe, Tatjana Bodricka.

Aktīvās pastaigas – kāpēc svarīgas?

Visiem suņiem, neatkarīgi no suņu šķirnes, patīk pastaigas, jo pastaigu laikā suns iepazīst pasauli, bauda pastaigas procesu un realizē savus instinktus. Tā kā labradori ir fiziski spēcīga un enerģiska suņu šķirne, šie suņi prasa regulāras fiziskās aktivitātes, lai saglabātu gan fizisko, gan garīgo veselību.

Aktīvas pastaigas laikā sunim ir iespēja gan pastaigāties un izskrieties, gan parotaļāties. Turklāt pastaigas suņiem kļūst krietni interesantākas, ieviešot dažādus pastaigu maršrutus, piemēram, 15–20 minūšu garu pastaigas maršrutu rītos un aptuveni 60 minūšu ilgu pastaigu maršrutu vakaros. Lai pastaiga būtu pilnvērtīga, vēlams nodrošināt iespēju mīlulim izskrieties un parotaļāties arī bez pavadas, izvēloties pastaigu vietas, kur reti sastopami cilvēki vai citi mājdzīvnieki.

  • Taču jāatceras, ka pat dodoties pastaigās brīvā dabā, suņu meitenes meklēšanas periodā no pavadas laist vaļā nedrīkst. Tāpat pie pavadas jāturpina vest kucēnus un suņus, kas vēl nav apguvuši apmācību komandas vai tiem ir tendence uz klaiņošanu.

Kinoloģe Tatjana Bodricka dalās savos novērojumos: “Dažreiz vērojot suņus un to saimniekus pastaigu laikā, rodas iespaids, ka suns iet pastaigā ar cilvēku, nevis cilvēks ar suni. Lai nenonāktu šādā situācijā, saimniekam jau iepriekš ir jāizplāno maršruts un tas stingri jāievēro visu pastaigas laiku. Ja suns izrāda vēlmi doties citā virzienā, saimniekam mīlulis jāpiesauc un jāpaslavē, palutinot arī ar kādu veselīgu suņu kārumu. Svarīgi, lai kārumi būtu tik garšīgi, lai suns gribētu atgriezties pie saimnieka vēl un vēl.”

Aktīvās pastaigas nodrošina:

  • Fizisko slodzi: vēsturiski labradori ir medību suņu šķirne – tie ir spēcīgi, fiziski izturīgi un muskuļoti suņi, kuriem nepieciešamas regulāras pastaigas, lai uzturētu veselīgu svaru, stiprinātu muskuļus un nodrošinātu locītavu kustīgumu un veselību. Tāpat aktīvas pastaigas palīdz novērst aptaukošanos un ar to saistītās veselības problēmas.
  • Garīgo stimulāciju: tā kā labradori ir inteliģenti, apķērīgi un sociāli suņi, tiem nepieciešama arī regulāra mentālā stimulācija, lai novērstu garlaicību un destruktīvu uzvedību. Pastaigas sniedz iespēju iepazīt jaunas vietas un apgūt jaunas iemaņas, saost dažādas smakas, attīstīt instinktus un socializēties ar citiem suņiem un cilvēkiem – visas šīs nodarbes nogurdinās suni un atgriežoties mājās, tas lielāko dienas daļu pavadīs mierīgi atpūšoties.
  • Stresa mazināšanu: tā kā fiziskās aktivitātes veicina endorfīnu izdali, kas rada labsajūtu, pastaigas suņiem palīdz mazināt stresu un uzlabot garastāvokli.

Kā pastaigu padarīt aizraujošāku un lietderīgāku?

Aktīvai pastaigai saimniekam vēlams sagatavoties jau iepriekš – līdzi var paņemt kārumus gabaliņos, kārumu somu, ūdeni, ūdens bļodu, kā arī dažāda veida rotaļlietas, piemēram, bumbiņu, riņķi u. c. Pastaigu laiks ir īpaši vērtīgs tieši rotaļām ar savu mīluli, un saimnieks noteikti pamanīs, kā šādu pastaigu laikā saikne ar suni kļūst ciešāka un labvēlīgi ietekmē arī sadarbības procesu apmācību un suņu skolas nodarbību laikā.

  • Rotaļas ar pienešanu: labradori labprāt spēlē dažādas spēles ar bumbiņas vai riņķa mešanu un pienešanu, kuru laikā saimnieks mīluli apbalvo ar gardu kārumu.
  • Peldēšana: Ja pastaigas laikā ir pieejama droša ūdenstilpne un laika apstākļi un dzīvnieka veselības stāvoklis ir atbilstošs, saimnieks var ļaut labradoram nopeldēties. Peldēšana ir ļoti vērtīga fiziskā aktivitāte, turklāt labradori ir labi peldētāji, ja vien jau laikus ir pieradināti pie ūdens.
  • Ožas vingrinājumi: lai nodrošinātu mentālo stimulāciju, attīstītu dzīvnieka kognitīvās spējas un instinktus, pastaigu laikā var iekļaut rotaļas ar ožas vingrinājumiem, paslēpjot suņu gardumus zālē vai krūmos un ļaujiet labradoram tos meklēt.
  • Paslēpes: mežā ar labradoru var spēlēt paslēpes – saimnieks var paslēpties aiz koka, un saukt suni meklēt, tā motivējot suni kontrolēt saimnieka pārvietošanos. Kad suns saimnieku atrod, dzīvnieku var paslavēt un pacienāt ar kādu kārumu vai piedāvāt rotaļlietu.

Tāpat pastaigu laikā saimnieks var iekļaut arī dažādus apmācību elementus, kas apgūti suņu skolas nodarbībās, tā integrējot apmācību procesu ikdienā, vai apmācot savu mīluli paša spēkiem.

  • Iešana pie pavadas: dodoties pastaigās ar pavadu, saimniekam ir lieliska iespēja savam mīlulim mācīt pamatkomandas, tādas kā “Blakus!”, “Stāt!” un citas, vienlaikus mācot sunim bez pavadas raustīšanas, mierīgi iet blakus saimniekam.
  • Sasaukšanas komandas: izmantojot suņu kārumus motivācijai, sunim pastaigu laikā var mācīt atsaukties uz komandām “Pie manis!” vai “Atpakaļ!”. Turklāt svarīgi, lai uz šīm komandām suns reaģētu nekavējoties un jebkurā laikā.
  • Šķēršļu pārvarēšana: ar kārumu palīdzību sunim var iemācīt arī pārvarēt šķēršļus, piemēram, apiet vai apskriet apkārt kokam vai stabam, kā arī lekt pāri šķēršļiem, piemēram, nokritušiem zariem.

Kas jāatceras pastaigu laikā?

Dodoties pastaigās, saimniekam jāatceras, ka pastaigas ilgums un intensitāte ir jāpielāgo labradora vecumam, veselības stāvoklim un enerģijas līmenim.Visticamāk, ka saimnieks viegli spēj izvērtēt šos faktorus, taču ja mīluli pastaigā ved kāds cits ģimenes loceklis vai draugs, svarīgi iepriekš vienoties par vēlamo pastaigas laiku un maršrutu. Tāpat pastaigu laikā vienmēr jāņem līdzi pietiekami daudz ūdens, lai dzīvnieks varētu padzerties, kā arī laiku pa laikam jāievēro pauzes.

Dinozoopasaule.lv – uzticams padomdevējs ikvienam mājdzīvnieku saimniekam!

Interesanti suņu vārdi, suņu šķirņu apraksti, kā rīkoties veselības problēmu gadījumā un kā izvēlēties dzīvniekam piemērotāko barību – šie un citi noderīgi padomi dinozoopasaule.lv! Dinozoopasaule.lv ir portāls ikvienam mājdzīvnieka saimniekam, kur iespējams uzdot jautājumus dzīvnieku ekspertiem un uzzināt vērtīgu informāciju par dažādu sugu mājdzīvnieku kopšanu, uzturu un veselību.

Tāpat šeit atradīsi arī informācija par Dino Zoo suņu frizētavas pakalpojumiem, kā arī Dino Zoo veterinārās klīnikas darbību. Arī informāciju par tuvākās Dino Zoo veterinārās aptiekas adresi un darba laiku atradīsi dinozoopasaule.lv!


*Raksts tapis sadarbībā ar Dino Zoo Pasaule

Foto: pixabay.com/Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas