Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Vieglāks atkritumu maiss, mazāks rēķins – nodod nevajadzīgo tekstilu un elektrotehniku bez maksas

Atkritumu izvešana, Tīrmājas dienas

Atkritumu izvešana, Tīrmājas dienas

Jo vairāk šķirosim, jo vairāk varam samazināt rēķinu par sadzīves atkritumu izvešanu, jo gluži vienkārši dalīti šķiroto atkritumu izvešana ir bez maksas vai lētāka. Ja pie mājām visbiežāk ir izvietoti konteineri vieglajam iepakojumam un stiklam, ko gan darīt ar elektrotehniku, kas vairs nav vajadzīga, un apģērbu, palagiem un dvieļiem, ko nelietojam? Šajā vasarā Rīgā atbilde ir gluži vienkārša – sagaidīt “Clean R” un “Zaļā josta” Tīrmājas mobilo punktu!

Tuvākā Tīrmājas diena Rīgā, kad speciālais automobilis dosies uz noteiktu galvaspilsētas apkaimi, notiks svētdien, 23. jūlijā, Grīziņkalnā, kur tas no plkst.10.00 līdz 19.00 apstāsies deviņās adresēs.

Atkritumu savākšanas automobilis atradīsies:

  • no plkst.10.00 līdz 11.00 Zaķu ielā 7;
  • no 11.00 līdz 12.00 – Matīsa ielā 89A;
  • no 12.00 līdz 13.00 – Ziedoņdārzā (no Matīsa ielas puses);
  • no 13.00 līdz 14.00 – Artilērijas ielā 40;
  • no 14.00 līdz 15.00 – Sparģeļu ielā 10 k- 1;
  • no 15.00 līdz 16.00 – Tallinas ielā 69A;
  • no 16.00 līdz 17.00 – Laboratorijas ielā 14;
  • no 17.00 līdz 18.00 – Pērnavas ielā 44;
  • no 18.00 līdz 19.00 – Valmieras ielā 43.

Svētdien, 30. jūlijā Tīrmājas diena būs Dārzciemā:

  • no plkst.10.00 līdz 11.00 speciālais automobilis atradīsies Nīcgales ielā 53;
  • no 11.00 līdz 12.00 – Franča Trasuna ielā 16;
  • no 12.00 līdz 13.00 – Nīcgales ielā 44;
  • no 13.00 līdz 14.00 – Jaunrozes ielā 15A;
  • no 14.00 līdz 15.00 – Zeltiņu ielā 9A;
  • no 15.00 līdz 16.00 – Zeltiņu ielā 26;
  • no 16.00 līdz 17.00 – Zeltiņu ielā 47;
  • no 17.00 līdz 18.00 – Rumbulas ielā 33;
  • no 18.00 līdz 19.00 – Stopiņu ielā 30.

Savukārt 6. augustā Tīrmājas diena notiks Ķengaragā, adreses vēl tiks precizētas.

Ko varēs nodot Tīrmājas dienā?

Kaut arī Rīgā aizvien vairāk ir elektrotehnikas un tekstila nodošanas punktu, mēs saprotam, ka ne vienmēr ir laiks un iespēja nodot uzkrājušās lietas. Ceram, ka mūsu mobilais punkts krietni atvieglos šķirošanu, kā arī mazinās tendenci atstāt elektrotehniku pie atkritumu tvertnēm.

Tīrmājas dienu mobilais punkts pieņem jebkāda veida un izmēra neizjauktu elektrotehniku, sākot ar elektrisko zobu birsti, matu fēnu, printeri vai kādu citu maza izmēra elektrotehnikas vienību un beidzot ar ledusskapi, boileri un veļasmašīnu. Mazās vienības ir jāievieto kastē vai caurspīdīgā maisiņā, lai tās viegli saskatīt.

Tāpat “CleanR” un “Zaļā josta” aicina nodot tekstilu, lai tam dotu otru dzīvi. Tiks pieņemts dažāda veida mājas tekstils, piemēram, aizkari, gultasveļa, dvieļi, galdauti un tamlīdzīgi, kā arī tīrs un lietošanai derīgs apģērbs un apavi. Tekstilam obligāti ir jābūt ievietotam maisos.

Kāpēc elektrotehniku, lai cik tā maza, nedrīkst izmest sadzīves atkritumos?

Der atcerēties, ka sadzīves atkritumos drīkst izmest tikai to, ko nevar pārstrādāt. Piemēram, virtuves pārpalikumus (ja pieejams bioloģiski noārdāmo atkritumu konteiners, tad arī šo var pārskatīt), netīru, taukainu iepakojumu, slapju, netīru papīru un kartonu, saplīsušu stiklu un spoguļus, bērnu autiņbiksītes, kaķu tualešu pakaišus u.tml.

Savukārt, ja priekšmetu var pieslēgt pie elektrības, tajā ir mikročips vai mikroshēma, tad to sadzīves atkritumos nedrīkst mest. Šīs ierīces ir izgatavotas no visdažādākajiem materiāliem – dārgmetāliem zelta un platīna, toksiskiem smagajiem metāliem, tostarp, kadmija, svina, dzīvsudraba, vara un citiem, shēmām, dažādas plastmasas, stikla un vielām, kas novērš aizdegšanos. Ja bīstamie metāli nonāk vidē, tie var pat piesārņot gruntsūdeņus un apdraudēt veselību.

Tikmēr pārstrādes punktos nodotās ierīces izjauc un sašķiro atbilstoši komponentēm, turpmākajos procesos tās tiek pārstrādātas, lai pēc tam atkal izmantotu ražošanā.

Tipiskākie elektrotehnikas piemēri, kurus jānodod speciālos punktos: sadzīves tehnika – tosteri, blenderi, gludekļi, kafijas aparāti, mikroviļņu krāsnis, ledusskapji, veļasmašīnas un cita elektronika – televizori, datoru monitori, printeri, skeneri, pārnēsājamie datori, tastatūras, kopētāji, tālruņi un mobilie tālruņi, u.tml.

Kur likt caurās zeķes un novalkāto džemperi?

No šā gada tekstila šķirošana ir obligāta. “CleanR” jau ir uzstādījis vairāk nekā 100 tekstila šķirošanas konteinerus, bet līdz šā gada beigām plāno uzstādīt vēl 100. Tomēr arī šajos konteineros nevar mest visu, ko kārojas.

Tekstila konteineros slēgtos maisos būtu jānonāk tīram un sausam apģērbam un apaviem, kas vēl ir valkājami, un mājas tekstilam, ko vēl var lietot. Konteineru saturs tiek šķirots – labākās kvalitātes lietas tiek nododas labdarības organizācijām, daļa tiek eksportēta, bet galīgi nolietotās lietas nonāk poligonā, kur tās atbildīgi tiek nodotas apglabāšanai.

Tāpēc notraipītos t-kreklus, caurās zeķes, novalkātos džemperus un nolietoto mājas tekstilu jāizmet sadzīves atkritumos.

Protams, iedzīvotāji var izmantot arī atsevišķu ražotāju ieviesto sistēmu, kur vecais apģērbs tiek apmainīts pret atlaidi. Visa pamatā ir filozofija – neuzrāt lieko, it sevišķi, ja tas var noderēt kādam citam, un atbrīvoties no nevajadzīgā atbildīgi. Diemžēl tekstila pārstrāde ir vēl līdz galam neatrisināts jautājums, jo bieži vien apģērbā ir daudz dažādu elementu, šķiedru, kuras nevar atdalīt un tāpēc arī nevar atkārtoti pārstrādāt.

Kas notiek ar sašķiroto tekstilu?

Pagaidām tekstils nav iekļauts ražotāju atbildības sistēmā, tāpēc atkritumu apsaimniekotāji ir tie, kuri nodrošina pilnu atkritumu apsaimniekošanas ciklu, sākot ar konteineriem, turpinot ar derīgā materiāla realizēšanu, proti, pārstrādi un lietošanu, un beidzot ar nederīgā materiāla noglabāšanu poligonā, kā arī detalizētu atkritumu plūsmas uzskaiti.

Konteineros ievietotais tekstils tiek nogādāts uz šķirošanas centru. Kvalitatīvs apģērbs, apavi un mājas tekstils tiek novirzīts atkārtotai lietošanai, piemēram, nonāk labdarības organizācijās vai atkārtotā lietošanā citiem mērķiem. Tekstils, kas nav piemērots atkārtotai lietošanai, bet joprojām ir derīgs un ar nelieliem defektiem, tiek nodots pārstrādei, piemēram, absorbentu, kas paredzēti dažādu ķīmisku vielu vai naftas produktu uzsūkšanai, ražošanai. Lietošanai un pārstrādei nederīgie tekstila izstrādājumi nonāk atkritumu poligonā.

Informācijai par aktuālajām Tīrmājas dienām aicinām sekot līdzi “Zaļā josta” tīmekļa vietnē – www.zalajosta.lv !

Atkritumu izvešana, Tīrmājas dienas

Atkritumu izvešana, Tīrmājas dienas

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas