You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ja bērns lieto narkotikas…

Bērns lieto narkotikas! Šis var būt viens no šausminošākajiem atklājumiem kādu vien var nākties piedzīvot vecākiem. Diemžēl, tendence lietot apreibinošās vielas, bērnu un pusaudžu vecumā, neiet mazumā. Šī problēma ir vienlīdz aktuāla visos sociālajos slāņos un reģionos.

Kāpēc bērni un pusaudži sāk lietot apreibinošas vielas?

Nav iespējams rast vienu konkrētu atbildi uz šo jautājumu. Viens no galvenajiem iemesliem, protams, ir vēlme neatpalikt no ‘’ bara’’. Pusaudžu vecumā draugu viedoklis un spēja iekļauties kompānijā ir ārkārtīgi svarīga lieta. Protams, būs pusaudži, kuriem pietiks spēka pateikt nē, taču daļai vienaudžu viedoklis tomēr var izrādīties svarīgākais. Šis gan nav vienīgais faktors, kas var veicināt vēlmi lietot apreibinošas vielas. Speciālisti zina stāstīt, ka sava ietekme šeit ir arī gēniem, vecāku piemēram un, protams, arī audzināšanai. Tāpat bērns pie apreibinošām vielām var ķerties arī tad ja jūtās pamests novārtā, neievērots un pietiekami nenovērtēts. Vecākiem būtu jāņem vērā, ka agrīnajā pusaudžu vecumā lielu skādi var nodarīt arī pārāk neierobežotu un nekontrolētu finanšu piešķiršana. Nereti tieši pārlieku iespaidīgā kabatas nauda var rosināt pusaudzi pievērsties ne tām saprātīgākajām lietām.

Pazīmes, kas var liecināt, ka bērns vai pusaudzis lieto apreibinošas vielas

Vecākiem savs bērns būtu jāpazīst vislabāk. Līdz ar to, ja bērna uzvedībā ir novērojamas jebkādas krasas izmaiņas, der pievērst pastiprinātu uzmanību gan tam kur bērns pavada savu brīvo laiku, gan rūpīgi izvērtēt bērna draugu loku. Pazīmes, kuras nevajadzētu atstāt bez ievērības:

  • Izvairīšanās no acu kontakta
  • Nespēja koncentrēties
  • Strauja sekmju pasliktināšanās
  • Ēšanas traucējumi, būtiskas izmaiņas līdzšinējos paradumos
  • Ievērojamas izmaiņas ārējā izskatā
  • Pēkšņas garastāvokļa maiņas
  • Atmiņas pasliktināšanās
  • Regulāra prasība palielināt kabatas naudu vai tās nesankcionēta ‘’ aizņemšanās’’ no tuvinieku maciņiem

Objektīvi pārliecināties par to vai bērns lieto vai nelieto narkotikas var tikai nododot attiecīgas analīzes specializētajās narkoloģiskajās klīnikās.

Kā rīkoties, ja atklājies, ka bērns tiešām lieto narkotikas

Gan pieredzējuši narkologi, gan psihoterapeiti vispirms iesaka sākt ar sarunu, kuras laikā jāmēģina noskaidrot pusaudža motīvi šādai rīcībai. Tāpat arī būtu vērtīgi saprast cik ilgi un kādas atkarību raisošas vielas pusaudzis lietojis. Lai cik tas grūti arī nebūtu, ir ļoti būtiski šīs sarunas laikā censties bērnu nenosodīt, bet uzklausīt. Tālākais solis ir vizīte pie narkologa, kurš tad arī noteiks kāda ārstēšanās metodika varētu būt vispiemērotākā. Visdrīzāk vajadzēs meklēt arī psihoterapeita palīdzību. Galvenais šādā situācijā ir pēc iespējas ātrāk meklēt kvalificētu palīdzību un nemēģināt problēmu risināt vien ģimenes lokā.

Diennakts narkoloģiskā klīnika ‘’ Lasa Med’’ sniedz palīdzību gan ar alkohola, gan narkotiku atkarību sirgstošajiem. Ārstēšanās šajā klīnikā ir anonīma un pieejama gan ambulatori, gan stacionāri.


Pusaudzis, Photo by engin akyurt on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas