You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā noslēgt drošu darījumu un pasargāt sevi no zaudējumiem?

Droši darījumi, attēls no Pexels.com

Droši darījumi, attēls no Pexels.com

Lai arī par drošu darījumu slēgšanu mūsdienu biznesa vidē tiek runāts ļoti daudz, tomēr nākas atzīt, ka dažādās nepatīkamās situācijās joprojām nonāk pat ļoti pieredzējuši uzņēmēji, nemaz jau nerunājot par privātpersonām, kuru profesija ir saistīta ar pavisam citu jomu.

Uzņēmējdarbības vide ir kļuvusi tik neparedzama un mainīga, tomēr ir pamata lietas, kam būtu jāpievērš uzmanība jebkurā situācijā, vai tas būtu pirkums, aizvedums, īres attiecības vai jebkāds cits darījums.

Par to, kādas kļūdas visbiežāk pieļauj cilvēki, slēdzot līgumus, un kam pievērst īpašu uzmanību pirms to parakstīšanas, stāsta SIA “Atlase” juristi, kuri jau daudzus gadus veiksmīgi sniedz klientiem darījumu juridiskās uzraudzības pakalpojumus.

Pārbaudiet informāciju par potenciālo darījumu partneri!

Godīga un veiksmīga darījuma noslēgšana ir vistiešākajā veidā saistīta ar partnera reputāciju un uzticamību, taču ir pārsteidzoši, cik daudzi joprojām akli tic otras puses vārdiem vai perfekti noformētām mājas lapām internetā, bet neveic pašu elementārāko izpēti. Ļoti daudz vērtīgas informācijas atrodama internetā publiski pieejamās datu bāzēs, un tās pārbaude nepavisam neaizņemtu daudz laika.

Pirmkārt, ir jāsāk ar partnera rekvizītu un citu datu pārbaudi Uzņēmumu reģistra datu bāzē – vai tie sakrīt ar līguma projektā norādītajiem. Tāpat ieteicams pārbaudīt uzņēmuma pamatdarbības veidu, kuru tas ir norādījis Valsts ieņēmumu dienestā. Nesakritības norādītajā saimnieciskajā darbībā, salīdzinot ar aktuālo jūs darījuma raksturu, var novest pie papildu jautājumiem no nodokļu inspekcijas puses.

Pievērsiet uzmanību arī uzņēmuma pamatkapitāla lielumam, jo tas ir tas, ar ko uzņēmums atbild par savām saistībām. Ja pamatkapitāls ir neliels, ir iemesls aizdomāties. Piemēram, vai savu pakalpojumu pārdošanās gadījumā, nebūtu nepieciešams lūgt priekšapmaksu.

Būtiski ir noskaidrot, vai darījuma partnerim nav nodokļu parādu.

Ja uzņēmums ir PVN maksātājs, pārbaudiet darījuma partneri PVN maksātāju datu bāzē. Slēdzot darījumu un izrakstot rēķinus tam ir būtiska nozīme, taču bieži vien atklājas, ka darījuma partneris nav PVN maksātājs vai tā PVN maksātāja statuss ir anulēts.

Rūpīgi iepazīstieties ar līguma noteikumiem!

Šis padoms pirmajā brīdī šķiet tik pašsaprotams, ka to pat nevajadzētu šeit pieminēt, tomēr pieredzējuši juristi savā ikdienas praksē atkal un atkal pārliecinās, cik bieži tas netiek izdarīts pietiekami rūpīgi, ieskaitot “smalko druku”. Tāpat, cilvēkiem bez juridiskās izglītības un pieredzes ne vienmēr ir saprotams, ko patiesībā nozīmē līgumā minētie termini un nosacījumi, kādas sekas iestāsies vienā vai otrā gadījumā. Šis būtu īstais brīdis vērties pie profesionāļiem pēc darījumu juridiskās uzraudzības pakalpojuma.

Šādu kļūdu mēdz pieļaut arī uzņēmumi un privātpersonas, kas ar konkrēto partneri ir veiksmīgi sadarbojušies jau gadiem ilgi, ir pārliecinājušies par tā reputāciju un uzticas. Un tad gadās, ka, paļaujoties uz partnera goda prātu, nākamais līgums vai pārjaunojums tiek parakstīts gandrīz automātiski, bez rūpīgas pārlasīšanas.

Līguma saturā pievērsiet uzmanību formulētajam līguma priekšmetam, līguma termiņam, pušu saistībām un saistību izpildes termiņam, darījuma summai un tās izmaksas kārtību un noteikumiem. Īpaši svarīgas ir arī līguma sadaļas par sodiem saistību neizpildes gadījumā un strīdu izskatīšanas kārtību, jo tieši no tām būs atkarīga jūsu drošība gadījumos, ja process neies tik gludi, kā cerēts.

Vēl kāda vienkārša, bet gana izplatīta kļūda ir – nepārbaudīt līguma parakstītāja tiesības veikt šo darbību. Personai, kura paraksta līgumu, ir jābūt uzņēmuma valdes loceklim ar tiesībām to pārstāvēt vienpersoniski. Ja persona paraksta līgumu, pamatojoties uz pilnvaru, tad ir jābūt uzņēmuma valdes locekļa parakstītai. Pārbaudot pilnvaru, pievērsiet uzmanību tās saturam un termiņiem!

Šīs ir tikai dažas, pašas elementārākās nianses, kurām pievērst uzmanību, iesaistoties jebkādās darījumu attiecībās. Taču, nonākot līdz reālam līgumam, to ir daudz vairāk, un katrai situācijai savas. Ir kļūdaini domāt, ka darījumu slēgšana attiecas tikai uz uzņēmējiem. Arī tad, ja jūs kā privātpersona vēlaties veikt lielāku pirkumu, īrēt vai izīrēt dzīvojamo platību, aizdot vai aizņemties naudu, vai veikt kādu citu darbību, ir vērts pirms tam pierakstīties uz jurista konsultāciju – tas aiztaupīs liekus pārdzīvojumus, un ļaus izvairītos no ievērojamiem zaudējumiem un nepatikšanām nākotnē.

Droši darījumi, attēls no Pexels.com

Droši darījumi, attēls no Pexels.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar advices

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas