You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā sakodiena problēmas ietekmē pašsajūtu?

Photo by Lesly Juarez on Unsplash

Photo by Lesly Juarez on Unsplash

Sāpes plecos, žokļa un kakla rajonā? Migrēnas un regulāras galvassāpes? Varbūt tevi bieži piemeklē zvanīšana ausīs, krakšķ žoklis vai rodas diskomforts košļājot? Visticamāk nemaz neesi iedomājies, ka ar šādām sūdzībām palīdzība jāmeklē pie zobārsta, bet izrādās – tieši neiromuskulārā zobārstniecība var piedāvāt dažādus risinājumus.

Kas ir neiromuskulārā stomatoloģija?

Mūsu žokļa locītava ir unikāla tādā ziņā, ka veic tādas kustības, kas nav pa spēkam nevienai citai locītavai cilvēka ķermenī – rotācijas kustības notiek gan ap vertikālo, gan horizontālo asi, turklāt vienlaicīgi abās pusēs. Tāpat locītava veic arī slīdēšanas kustības, kuru laikā atkārtojas arī vertikālās un horizontālās kustības. Turklāt žokļa locītava cilvēka dzīves laikā pielāgojas dažādiem stāvokļiem – piena zobu šķilšanās, pastāvīgo zobu šķilšanās, zobu zaudēšana.

Neiormuskulārās zobārstniecības filozofija sakņojas stomatoloģijas zinātnē un ir vērsta uz to, ka nepieciešams saskaņot žokļa locītavas darbību, lai radītu līdzsvarotu sakodienu. Lai šo līdzsvaru panāktu, jāveicina pareiza muskuļu un nervu darbība ķermeņa augšdaļā.

Neiromuskulārā zobārstniecība žokļa locītavu neapskata vienu pašu, bet kopā ar zobu rindām jeb oklūziju un muskuļiem, kas darbina locītavu un ir saistīti arī ar perifēro un centrālo nervu sistēmu.

Žokļa locītavas problēmu diagnostika un ārstēšana

Žokļa locītavas vainas var būt iedzimtas, rasties akūtas traumas rezultātā ( sasitums, lūzums, izmežģījums) vai arī dzīvesveida rezultātā ( ieraduma nepārtraukti košļāt kaut ko cietu, kā arī no “zobu griešanas” uz nervu pārslodzes pamata). Žokļa locītavu var skart arī dažādas slimības un iekaisumi, piemēram, reimatisms, artrīts vai seksuāli transmisīvas slimības.

Lai noteiktu cēloni, pacients tiek rūpīgi izmeklēts, uzklausot visas sūdzības, vadoties pēc diagnostiskiem kritērijiem. Kā palīgmetodes var tikt nozīmēts rentgens, unltrasonogrāfija, magnētiskā rezonanse. Tiek izvērtēts arī cilvēka psihosociālais stāvoklis un stresa ietekme.

Vadoties no izmeklēšanas rezultātiem, zobārsts var :

  • ieteikt mainīt ēšanas paradumus, piemēram, nelietot vienveidīgu pārtiku, uz laiku atteikties no cietas barības;
  • nozīmēt zobu kapes ikdienas nēsāšanai vai lietošanai tikai naktīs;
  • veikt ultraskaņas vai radio viļņu terapiju;
  • izrakstīt medikamentus, lai likvidētu sāpes – parasti ārējie lietojamus, tomēr reizēm nepieciešamas arī tabletes un/vai injekcijas;
  • nozīmēt vizīti pie fizioterapeita;
  • veikt vaļēju operāciju vai citas manipulācijas, ja diagnoze ir noteikta, bet sāpes neizdodas novērst vai arī izteikti ir traucēta žokļa locītavas funkciju.

“Dental shop” zobārstniecībā pieredzējuši speciālisti, kuri specializējušies zobu terapijā, ķirurģijā un neiromuskulārajā stomatoloģijā, izmanto daudzveidīgu pieeju, lai katra pacienta gadījumā atrastu īsto risinājumu.


Photo by Lesly Juarez on Unsplash

Photo by Lesly Juarez on Unsplash

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar advices

Saturs turpināsies pēc reklāmas