You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kādas būs iespējamās sekas, ja 2046. gadā Zemē ietrieksies NASA fiksētais milzu asteroīds?

Foto: "MasterTux"/"Pixabay"

Foto: "MasterTux"/"Pixabay"

NASA februāra beigās atklāja jaunu asteroīdu, kura diametrs ir 50 metri un izteica bažas, ka tas 2046. gadā varētu ietriekties Zemē. Iespējamība, ka tas notiks, ir aptuveni 1 pret 600 un, visticamāk, tas pēc vairāk nekā 20 gadiem lidos garām mūsu planētai, tomēr, iespējamība, ka tas var ietriekties Zemē nav izslēgta.

Ikvienam, kas iepazinās ar šo informāciju, uzreiz radās loģisks jautājums - kādas teorētiski būtu sekas, ja olimpiskā peldbaseina izmēra "2023 DW" asteroīds ietriektos Zemē?

"Par šo objektu īsti nav jāuztraucas," medijam CNN atklāja NASA eksperts Davide Farnočija, kurš nomierināja satrauktos prātus. Pēc viņa aplēsēm šis asteroīds nebūtu tāds, kas iznīcinātu civilizāciju, tādēļ pat sliktākā scenārija gadījumā milzīgi postījumi netiek prognozēti.

2013. gadā Krievijas pilsētas Čeļabinskas debesīs eksplodēja aptuveni uz pusi mazāks meteorīts, tam kļūstot par lielu notikumu visā pasaulē. Eksplozijas rezultātā asteroīds sadalījās mazākās daļās, vairāk vai mazāk sabojājot 7200 celtnes un savainojot 1491 cilvēku.

Aptuveni uz pusi mazāks kosmosa objekts izraisīja meteorīta fragmentu "lietu" un eksplozija pārsvarā izsita logus mājām, tāpēc tas faktiski nebija postošs. Līdz ar to, pat ja "2023 DW" tuvotos Zemei, ne tuvu nenotiktu cilvēces bojāeja. Sliktākais scenārijs būtu tad, ja tas lidotu kādas pilsētas virzienā, labākajā - maksimāli nostāk no sabiedrības.

Kosmosa pētnieki joprojām turpina vākt datus par šo asteroīdu, tādēļ pašreizējās prognozes ir ļoti aptuvenas un tās var mainīties. NASA ir izstrādāta "bīstamības skala", proti, cik postošs varētu būt objekts, kas tuvojas zemei. "2023 DW" pagaidām ir vienīgais, kuram vispār ir ielikta "atzīme" un tā ir 1. Pārējie objekti nemaz neatrodas tajā un ir novērtēti ar 0 jeb tie nenes nekādus riskus Zemei.

Atzīme 1 nozīmē, ka risks ietriekties Zemē ir ļoti mazs un sabiedrībai par šādu objektu nav jāuztraucas, vēsta NASA. Savukārt, ja tomēr risks palielinātos, BBC lēš, ka problēma rastos gadījumā, ja asteroīds lidotu lielas pilsētas virzienā, jo tad tur esošie cilvēki būtu zināmas bīstamības zonā un sekas būtu lielākas nekā pirms 10 gadiem Čeļabinskā

Jāatgādina, ka NASA pagājušā gada oktobrī īstenoja "Double Asteroid Redirection Test" (DART) misiju, kuras ietvaros tika izmainīta lidojuma trajektorija nelielam asteroīdam, ietriecot tajā kosmosa kuģi. Līdz ar to NASA rīcībā ir tehnoloģijas, kas spētu vēl vairāk samazināt iespējamo triecienu Zemei.

Kopumā var secināt, ka uztraukumam šobrīd nav pamata un dzīvi var mierīgi turpināt plānot arī pēc 2046. gada.

Foto: "MasterTux"/"Pixabay"

Foto: "MasterTux"/"Pixabay"

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas