You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kāpēc kaķi aizbēg no mājām?

Kāpēc kaķis klaiņo, Photo by Rob Tol on Unsplash

Kāpēc kaķis klaiņo, Photo by Rob Tol on Unsplash

Kaķi nereti mēdz staigāt, kur pašiem patīk. Tie mēdz aizklīst tālu projām no mājām un iekulties nepatikšanās – kautiņos ar citiem sugas brāļiem, paskriet zem auto, nokļūt zobos kādai lapsai u.c. Kādēļ kaķi mīl klejot? Kādēļ mīļais, četrkājainais radījums, kuru mājās gaida ēdiens, mīloša ģimene un siltums, ticis brīvībā, tomēr mēdz pazust pat uz vairākām dienām?

Visbiežāk kaķi mēdz “pazust” reproduktīvajā periodā. Arī, ejot medībās, kaķis var aizklīst diezgan tālu. Dažkārt bēgšanai par pamatu ir stresaina atmosfēra un vide mājās vai pārlieku uzmācīga cilvēku uzvedība. Maldīgs ir uzskats, ka istabas kaķim bēgšana nedraud. Ir virkne gadījumu, kad istabas kaķis atrod veidu, kā izlauzties brīvībā un pazust uz vairākām dienām. Ne velti mēs dzirdam stāstus, kad kāds kaķēns ir izkritis no balkona vai izlēcis pa logu vai gluži vienkārši izsprucis pa durvju spraugu, kamēr saimnieki nāk iekšā. Gandrīz katrs zina šādus stāstus. Kāds ir iemesls?

1. Kaķis vēlas pāroties

Ja kaķis nav sterilizēts vai kastrēts, viņš kādā brīdī sajutīs vēlmi pāroties un, protams, vēlēsies izkļūt no mājas. Pārošanās periodā kaķis būs īpaši modrs, cenšoties atrast savā apkārtnē citus kaķus, ar kuriem pāroties. Ja tas neizdosies – viņš var meklēt laimi tālāk no mājām. Runči mēdz aizklīst pat vairāku kilometru attālumā.

Savukārt kaķenes parasti vēlas pāroties apmēram 2-3 reizes, visbiežāk laikā no februāra līdz oktobrim.

Pāroties griboši kaķi parasti kļūst agresīvāki, iekļūst kautiņos. Tādēļ daudzas ģimene sizvēlas veikt kaķēna sterilizāciju, kas mazinās viņa dabiskos instinktus un vajadzību aizklīst tālu no mājām partnera meklējumos vai iegūt traumas nežēlīgajās kaķu kaujās.

Izlasi: Kaķu kastrācija - biežāk uzdotie jautājumi

2. Kaķenes mēdz aizklīst, kad grasās dzemdēt

Nebrīnies, ka vēlīnā grūtniecības stadijā kaķenīte meklēs drošu vietu, kur laist pasaulē mazuļus. Dažkārt tas nozīmē, ka viņa var pat uz laiku pamest mājas, lai atrastu vietu un izveidotu migu, kur viņa justos netraucēta un droša. Ja tev ir kaķene, kurai tuvojas dzemdības, ieteicams izveidot viņai noslēgtu, siltu telpu – piemēram, lielu kasti, kas ir gana plaša, lai kaķis varētu arī pārvietoties, piecelties, apgriezties. Pārliecinies, ka tuvumā ir pārtika un ūdens, kā arī pakaišu kastīte.

3. Kaķa teritoriālie instinkti

Neatkarīgi no tā, cik plaša ir Tava māja vai pagalms, kaķim piemīt vēlme meklēt un iekarot jaunas teritorijas. Lielākā daļa kaķu ar saviem smaržu dziedzerīšiem mēdz iezīmēt apkārtējās teritorijas kā savējās. Parasti šī teritorijas apgūšana un paplašināšana ir spēcīgāka tieši kastrētiem kaķu tēviņiem. Ja jums ir pārliecināts kaķis, ir pilnīgi iespējams, ka, tiklīdz viņš savā apgabalā jutīsies gana ērti, viņš mēģinās to paplašināt.

4. Kaķi dodas medībās

Kaķim ir spēcīgs mednieka instinkts. Pat mājās turēti kaķi, kuriem pietiek barības un kuriem nav jācīnās par izdzīvošanu, vienalga dosies medībās. Ja tuvākajā apkaimē nav īpaši labu medību vietu, kaķis var izlemt doties tālāk. Ar savu lomu murrātāji nereti padalās, atnesot to mājās nu atstājot pie durvīm, lai saimnieks redz.

Ir svarīgi atcerēties, ka gadījumā, kad kaķis tiek turēts tikai iekštelpās – viņš būs laimīgs tikai pie nosacījuma, ja tiks apmierinātas viņa vajadzības. Medību instinkta apmierināšana ir viena no tām lietām, par ko nereti piemirstam. Noteikti atceries, ka istabas kaķim ir nepieciešamas rotaļlietas, ar kurām var aktīvi spēlēties.

5. Kaķus vada ir ziņkāre

Ja kaķim tiek dota brīvība baudīt ārpasauli, tad ir tikai dabiski, ka viņš vēlēsies to izpētīt. Jo tālāk ziņkāre kaķi aizvedīs, jo lielākas briesmas ceļā var sastapt. Kaķi mēdz iestrēgt dažādās caurulēs vai šķūnīšos, saskrieties ar auto, uzkāpt kokā un pēc tam baidīties un netikt lejā u.c.

Izlasi: Kāpēc kaķus notriec auto nu vai ir iespējams no tā izvairīties?

6. Viņiem ir dubultā dzīve

Ja konstatējat, ka jūsu kaķis katru dienu uz dažām stundām pazūd no mājām, iespējams, ka viņš nebēg no mājām, bet gan jūs “krāpj”. Kāds pētījums parādīja, ka daži kaķi regulāri apmeklē tuvākās mājas, kuru iedzīvotāji domā, ka kaķītis ir noklīdis, pacienā viņu ar kārumiem vai pat ielaiž istabā. Viņi, iespējams, pat būtu gatavi viņu adoptēt, jo var nezināt, ka tas ir Tavs kaķis. Tādēļ padomā par piemērotu kaklasiksniņu, kur būtu uzrakstīts Tavs telefona numurs, lai atradējs varētu sazināties ar tevi.

7. Tavs kaķis nobijies

Pasaule kaķim ir interesanta vieta, bet reizēm arī bīstama. Vienā brīdī viņš laiski sauļojas mauriņā, bet jau nākamajā viņu vajā kaimiņu suns vai ziņkārīgu bērneļu bariņš. Pat visdrosmīgākais kaķis kaut kādās situācijās var nobīties un aizbēgt. Padomā, vai rajons, kurā dzīvo, nav pārāk skaļš vai bīstams? Vai tuvākajā apkaimē ieklīst citi kaķi, kas vēlas kauties, vai varbūt apkārt ir intensīva satiksme, iespējams, skaida suņi… iespējams, ka Tavs kaķis ir nobijies un aizbēdzis no šādas vietas.

8. Kaķis ir slims vai ievainots

Jūs varētu domāt, ka jūsu kaķis ir jūs pametis, taču patiesība var izrādīties arī pavisam citāda – iespējams, viņš ir cietis kādā negadījumā un ir pārāk vājš, lai atgrieztos mājās. Ja kaķis atgriežas cietis vai novārdzis, nekavējoties atrādi to veterinārārstam, lai pārliecinātos, ka viņš nav saindējies, noķēris kādu vīrusu vai guvis traumu, kas jāārstē. Izlasi: Ultrasonogrāfija dzīvnieka veselības stāvokļa diagnosticēšanai ir ātrākais ceļš uz izveseļošanos.

9. Tavs kaķis ir vecs

Būt vecāka gadagājuma kaķa īpašniekam ir stresaini, jo vecums var ietekmēt dzīvnieka veselību un personību. Taču, tuvojoties pēdējām dzīves dienām, iespējams, ka tavs kaķis pamet mājas un aizklīst prom. Pastāv mīts, ka kaķis pirms nāves aiziet projām, lai pavadītu savas pēdējās stundas vienatnē. Taču patiesībā kaķi neiet projām ar nolūku nomirt vienatnē un aukstumā. Kad kaķis nejūtas labi, viņš meklē kādu klusu stūrīti, kur pabūt vienatnē un atkopties, līdz jutīsies labāk. Ja tavā mājā vienmēr kūsā enerģija, ir mūzika, trokšņi, dzīvība – tavam vecajam kaķim tas ir pārāk apgrūtinoši tādā vidē atpūsties. Centies izveidot viņam drošu un noslēgtu vietu laika pavadīšanai vienatnē, kur neviens viņu nebakstīs, nepaijās un vienkārši liks mierā. Un, ja tomēr kaķis dodas garā pastaigā un neatgriežas, tad atcerieties, ka viņš, visticamāk, nebēga no Tevis! Viņš vienkārši devās uz kaķu debesīm.

Izlasi arī šo:

Kāpēc kaķis klaiņo, Photo by Rob Tol on Unsplash

Kāpēc kaķis klaiņo, Photo by Rob Tol on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar advices

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas