You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Laboratorijā audzēti dimanti - dārgakmeņu industrijas nākotne

Foto: "Unsplash"

Foto: "Unsplash"

Ja vēl dažus gadus atpakaļ vairums iedzīvotāju pat iedomāties nevarēja, ka dimanti kādreiz varētu rotāt viņu kaklu, pirkstu vai auss ļipiņas, tad šobrīd tie kļūst arvien pieejamāki. Kā? Audzējot tos laboratorijā un radot tādu rezultātu, kas kvalitātes un sastāva ziņā ir identiski dabīgajiem dimantiem, bet izmaksā līdz pat 70% lētāk.

Pretēji mītiem, kas pastāv par laboratorijā radītiem dimantiem, tie nav nedz dārgakmens imitācija, nedz to pakaļdarinājums. Šie dārgakmeņi pēc savām ķīmiskajām un fizikālajām īpašībām ir simtprocentīgs dabīgā akmens darinājums, kas izgatavots no augstas tīrības pakāpes oglekļa vai gāzveida ogļūdeņražiem. Šos dimantus, kas audzēti progresīvās laboratorijās, ir atzinuši juvelieri un starptautiskās vērtēšanas organizācijas. Tā vietā, lai raktu kubikkilometrus zemes, daudz ekonomiskāk un videi draudzīgāk ir radīt apstākļus, kādos dzimst īsti dimanti.

Laboratorijā audzēti dimanti kļūst par arvien lielākai iedzīvotāju daļai pieejamu alternatīvu dabīgajiem dimantiem. Pat pieredzējuši juvelieri nereti nespēj atšķirt dabīgo dimantu no laboratorijā audzēta.

Mūsdienās, attīstoties tehnoloģijām, gandrīz ikviens var tikt pie sava leģendārā dārgakmens "Cerību dimants", kura cena ir 250 miljoni dolāru un kas kopš 1958.gada pieder Smitsona Amerikas institūtam. Protams, grūti iedomāties situāciju, kādā institūta pārvaldībā esošais Nacionālais dabas un vēstures muzejs varētu lemt par tā pārdošanu, bet šobrīd tas arī nav nepieciešams, jo tieši tāds pats dārgakmens var tikt izaudzēts vēl un vēl. Protams, tas nebūs tieši tas pats 45,52 karātu smagais akmens, kura dēļ cilvēku pūļi dodas uz muzeju, lai to apskatītu, taču tas 1:1 atbilstu oriģinālam gan pēc sava sastāva, gan izskata. Turklāt tā cena nebūtu piemērojama nelielas valsts iekšzemes kopproduktam.

Būtiski, ka laboratorijā audzētus dimantus var saukt par ilgtspējīgu materiālu, jo līdz ar to radīšanu tiek saudzēti dabas resursi. Šo dārgakmeni ir izaudzējis cilvēks, nevis Zeme.

Kā laboratorijās tiek radīti dimanti?

Neapstrādāts dimanta materiāls tiek audzēts laboratorijā no mata biezuma "sēklām", izmantojot augsta spiediena un augstas temperatūras (HPHT) vai ķīmisko tvaiku pārklāšanas (CVD) metodi. Rezultātā meistars saņem praktiski vienu un to pašu izejmateriālu, tikai viens ir veidojies zemē daudzu gadu laikā, otrs - laboratorijā apmēram mēneša laikā, un tad abi akmeņi tiek noslīpēti juvelierizstrādājumu izgatavošanai.

Pēc parametriem un spožuma laboratorijas dimanti atbilst dabiskajiem, bet tā kā tie radīti ar progresīvām dimantu audzēšanas tehnoloģijām, to cena ir būtiski zemāka. Tādējādi iedzīvotāji, kuri briljantu vēlas iegādāties kā investīciju, lai atstātu to mantojumā arī saviem bērniem un mazbērniem, tomēr izvēlēsies dabisko dārgakmeni.

Lieli, rotām piemēroti dārgakmeņi dabā ir sastopami reti, arī liela izmēra laboratorijas dimantu ar labiem parametriem izgatavot ir diezgan grūti. Taču tehnoloģijas un iespējas progresē kosmiskā ātrumā - 2022.gadā lielākais laboratorijā audzētais dimants "Pride of India" bija 30,18 karātu smags. Pagājušā gada maijā tas pats ražotājs sertificēja 34,59 karātu lielu dārgakmeni, un nepilnu mēnesi vēlāk tika pārspēts rekords ar 50,25 karātu laboratorijā audzētu "Shiphra" dimantu.

2021.gadā Lielbritānijas uzņēmums "Meylor Global" kopā ar Dr. Andrey Katrusha izdevās izaudzēt milzīgu 150,42 karātu neslīpētu laboratorijas dimantu. Šie sasniegumi vēsta par revolūciju ne tikai juvelierizstrādājumu, bet arī mehānikas, optikas un elektronikas jomā.

Dimanti kļūst arvien pieejamāki

Laboratorijā tiek audzēti gan caurspīdīgi, gan balti, gan citu krāsu, formu un parametru dimanti. Nestandarta laboratorijas dimants var maksāt krietni vairāk - viss atkarīgs no iedzīvotāju vēlmēm un iespējām. Tomēr arī šie dārgakmeņi tiek novērtēti un sertificēti, gluži tāpat kā dabiskie dimanti.

Dimanta sertifikātā ir norādīts, vai dimants ir laboratorijā audzēts vai dabīgs, un tas jau kādu laiku ir tirgus standarts. Laboratorijas dimantus novērtē Amerikas Gemoloģijas institūts "GIA" un Starptautiskais Gemoloģijas institūts "IGI", kā arī Latvijas proves birojs.

Laboratorijas dimanti tiek radīti modernās rūpnīcās Indijā, Singapūrā un citās Āzijas valstīs, kā arī Amerikā. Ražošanas tehnoloģijas ir ļoti dārgas; pēc tam, kad tās iegādājās atsevišķi dabisko dārgakmeņu pārstrādātāji un piegādātāji, šis process tika attīstīts paralēli tradicionālo dimantu piegādei un tirgus pārorientējas.

Laboratorijas dimanti starptautiskajā tirgū nav jaunums, tos ražo jau daudzus gadus, taču Latvijā šis produkts sabiedrībai nav plaši pieejams, jo patlaban trūkst pārdevēju, piedāvājums ir maz attīstīts un trūkst informācijas par laboratorijas dimantiem.

Saskaņā ar "IGI" globālais laboratorijas dimantu tirgus 2020.gadā sasniedza 19,3 miljardus ASV dolāru. Paredzamais šī segmenta gada pieauguma temps ir 9,4%, un tiek prognozēts, ka tirgus vērtība 2030.gadā sasniegs 49,9 miljardus ASV dolāru.

Nav "pareizās" izvēles - ir gaume, un katram tā ir sava

Mūsu pieredze rāda, ka cilvēku gaume un gaidas no dārgakmeņiem ir dažādas - vieni vērtē to izskatu un kvalitāti, bet citi - to finansiālu vai emocionālo vērību. Ja vieni priecājas par to izskatu un apziņu, ka viņi var rotāt sevi ar īstiem dimantiem, tad citiem patīk apzināties faktu, ka dimants ir radies Zemes dzīļu spiediena un augstas temperatūras rezultātā un tā izveidei bija nepieciešami miljoni gadu. Taču strukturāli un ķīmiski dabiskie un laboratorijā audzētie dimanti ir identiski.

Cilvēka izvēle ir atkarīga no tā, kāds ir viņa mērķis, ko viņš vēlas paust ar konkrēto rotaslietu - vai svarīgāka ir akmens dabiskā izcelsme vai tā spožums un skaistums. Tās ir divas dažādas ideoloģijas, abām ir tiesības pastāvēt, un viena nav pareizāka par otru.

Ikviens, kurš meklē rotu, zina savu motivāciju, tāpēc izvēlas to, kas viņam šķiet piemērotākais. Juvelieriem nav nozīmes, ar kādu produktu strādāt, jo laboratorijas dimantus var identificēt tikai ar speciālu aprīkojumu, tikai sertifikātā ir norādīta dārgakmens izcelsme.

Mēs neesam novērojuši, ka laboratorijā audzēti dimanti būtu populārāki noteiktās juvelierizstrādājumu kategorijās. Parasti mēs sniedzam klientam visu informāciju par dimantiem, norādām to izcelsmi un īpašības, un cilvēks pats pieņem gala lēmumu. Kopš 2023.gada piedāvajam klientiem iespēju izvēlēties no simtiem tūkstošu mākslīgi audzētu dārgakmeņu un redzam, ka interese par tiem turpina palielināties.

Foto: "Unsplash"

Foto: "Unsplash"

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas