
Foto: Pixabay, Pexels.com
Pirms miljardiem gadu organismu šūnas tika papildinātas ar jaunu iekšējo, šūnām svarīgo veidojumu, organellu, lai radītu veiksmīgu savstarpēju eksistenci. Sākās spēcīga skābekļa revolūcija, un šī bija viena no veiksmīgajām sadarbībām, lai pielāgotos jaunajiem apstākļiem. Šī organella bija parasta baktērija. Mūsdienās to raksturo kā gramnegatīvas baktērijas analogu, kurai ir savs mazs DNS. Šīs organellas, ko nosauca par mitohondriju, funkcijas izrādījās ļoti svarīgas. Galvenie tās uzdevumi ir:
- nodrošināt šūnu ar enerģiju,
- kontrolēt kodola DNS ģenētiskā stāvokļa kontroles sistēmu,
- ieslēgt šūnas iznīcināšanas mehānismu ģenētisku kļūdu gadījumā,
- radikālu skābekļa grupu radīšana organisma lēnas pašiznīcināšanās procesiem indivīda likteņa epiģenētiskās kontroles laikā,
- kontrolēt adenozīna trifosforskābes (ATP) ražošanu un ATP sintēzes pārslēgšanos uz siltumu un atpakaļ,
- kopumā šūnu materiāla iekšējā stāvokļa un visa novecošanas mehānisma procesa kontrole.
Mūsdienās visām dzīvajām būtnēm ir tieša saikne ar ATP molekulu, tāpēc mitohondriju darbības nozīme ir milzīga.
Kas īsti ir mitohondriji un kāpēc tie rada dzīvnieka onkoloģiskās saslimšanas?
Mitohondriju DNS forma ir maza un gredzenveida, t.i., formāli nemirstīga. Tajā pašā laikā tā veic visas šūnas darbības kontroles funkcijas un ir atbildīga par uzskaitītajām programmām, ieskaitot šūnu elpošanu. Šī funkcija ir ļoti interesanta. Mitohondriji ir mazas šūnas enerģijas stacijas, un to skaits svārstās no viena līdz vairākiem tūkstošiem.
Ir divi enerģijas režīma veidi: ATP ražošana vai siltuma izdalīšana, tieši viens no diviem. Šo režīmu pārslēgšanu veic noteiktas signalizācijas molekulas, kuras savukārt arī var kontrolēt. Šūnas, orgāna vai organisma temperatūras maiņa ir kontrolējama. Dzīvniekiem galvenais siltuma avots ir brūnie tauki. Tur tauku šūnās ir maksimālais mitohondriju skaits. Tas ir svarīgs process, jo, ja tas netiek savlaicīgi apturēts, šūnas temperatūra var paaugstināties līdz 60 grādiem, kas noved pie tās pašiznīcināšanās. KAVET veterinārajā klīnikā ir metode, ar ko šādā veidā var iznīcināt audzējus. Bet mitohondriju DNS ir ļoti neaizsargāta pret skābekļa radikāļu iedarbību, ko tā pati rada operāciju ar skābekli rezultātā. Tā ir liela problēma, jo mitohondriju sabrukšana pavada vai pat izraisa šūnu un visa organisma novecošanās procesus. To izvadīšana un iznīcināšana noved pie organisma enerģētiskā stāvokļa pavājināšanās.
Ir vēl viena problēma - mitohondriju aizsargā standarta baktērijas membrāna. Lietojot antibiotikas, kas darbojas pēc baktēriju ārējās membrānas iznīcināšanas principa, tiek iznīcināta arī mitohondriju membrāna. Mitohondriju organellām un DNS ir piekļuve kodola DNS un kā liecina pētījumi, tas noved pie abu DNS saplūšanas un, līdz ar to, pie hromosomu pārveides, kas kopā ar citiem nelabvēlīgiem apstākļiem izraisa onkoloģiju. Mitohondriju nespēja kontrolēt kodola ģenētiskā materiāla kvalitāti un defektu neveiksmīga iznīcināšana, arī noved pie onkoloģijas.
Ir manāma milzīga saikne starp mitohondriju darbu un onkoloģijas noslieces rašanos. Primārajām vēža šūnām nav nepieciešams skābeklis. Tās iztiek bez mitohondrijiem, to pašiznīcināšanās procesiem un bez skābekļa, turpretim, mitohondriji mirst bez skābekļa. Tāpēc visas hiperoksigenācijas, asiņu pieplūdums un muskuļu slodzes palīdz labot situāciju. Visas plaušu slimības, covid, audzētavu klepus un visa veida akūtas respiratorās vīrusa infekcijas noved pie mitohondriju rezervju iznīcināšanas, kas ievērojami pasliktina situāciju. Tas noved arī pie sirds problēmām, jo, reaģējot uz enerģijas badu, sirds šūnas cenšas kontrolēt mitohondriju dzīves un darbības apstākļus, un aplis noslēdzas.
Kas var palīdzēt mitohondriju darbības uzlabošanā?
Pavājinātas mitohondriju darbības izraisīto problēmu uzskaiti var turpināt. Kas var palīdzēt mitohondriju darbības uzlabošanā? Var veikt diagnostiku, injicēt ATP un piesātināt ķermeni ar skābekli, bet tā jau ir cīņa ar sekām. Pirmkārt, dzīvniekiem ir jābūt iespējai veikt aktīvas motoriskās funkcijas. Muskuļu un plaušu kustības nodrošina mitohondrijiem skābekļa piegādi. Peldēšana un vannošana, izmantojot kontrasta procedūras, veicina mehānismu, kas pārslēdz šūnu elpošanu no ATP uz siltumu un atpakaļ apmācību, un tas rada nepieciešamību pēc papildu mitohondriju dalīšanās, lai palielinātu to skaitu. Ar aktīvu muskuļu slodzi tiek atjaunots mitohondriju stāvoklis un darbība. Var lietot fermentus un substrātu minerāļus: Omega-3, resveratrols, fukoksantīns, ursolskābe, dzintarskābe. Mitohondriju DNS ir apļveida, kas nozīmē, ka tā ir nemirstīga. Tiem nav telomēru un tie ir mūžīgi, ja vien netiek novesti līdz pašiznīcināšanai vai fiziski nogalināti.
Regulārs veterinārārsta apmeklējums ir vitāli svarīgs, lai laikus identificētu onkoloģisku saslimšanu un spētu efektīvāk pret to cīnīties. Apmeklē KAVET veterināro klīniku, kas specializējas dzīvnieku onkoloģiskajās saslimšanās.

Foto: Pixabay, Pexels.com