You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Mobilais ganāmpulks šogad noganīs arī Vakarbuļļu un Ķīšezera krasta pļavas

Latvijas Dabas fonda mobilais ganāmpulks. Foto: Gundega Skagale

Latvijas Dabas fonda mobilais ganāmpulks. Foto: Gundega Skagale

Latvijas Dabas fonda (LDF) mobilais ganāmpulks šogad noganīs arī Vakarbuļļu un Ķīšezera krasta pļavas, aģentūru LETA informēja LDF.

Ganāmpulks savu septīto dabisko pļavu atjaunošanas sezonu sāk Jelgavā, kur noganīs daļu no dabas liegumā Lielupes palienes pļavas iekļautajām Jelgavas pašvaldības zemēm. Citas ganāmpulka govju grupas šogad dosies uz Vakarbuļļu pļavām Rīgā, Ķīšezera krasta pļavām pie Ozolkalniem, turpinās noganīt Balonu pļavu Siguldā, kā arī citas dabas teritorijas Gaujas Nacionālajā parkā, Teiču dabas rezervātā un citviet Latvijā.

"Mobilais ganāmpulks darbojas jau septīto gadu - pirms tam šāda veida zālāju apsaimniekošana Latvijā nebija. Esam daudz pieredzējuši un mācījušies, taču iepriecina tas, ka kopumā pļavu atjaunošanas rezultāti ir veiksmīgi. Arī vērojam to, ka cilvēki arvien vairāk pierod pie tā, ka viņiem ierastajās pastaigu vietās uzturas ganāmpulks un ļoti labi ar to sadzīvo," komentē LDF eksperte Baiba Strazdiņa.

LDF galvenais mērķis ir šo praksi - ganāmpulku pārvietošanu noganīšanai - izplatīt Latvijā arī tālāk.

Jau ziņots, ka Jelgavā ieradies LDF mobilais ganāmpulks - desmit Galovejas šķirnes govis un astoņi teliņi, kas vasaras sezonā noganīs 13 hektārus plašo pļavu.

Jelgavas ganības atrodas pie Iecavas un Lielupes satekas. Desmit melnbaltās Galovejas šķirnes govis un to teliņi tur ganīsies visu sezonu. Plānots, ka vēlāk uz pļavu tiks atvests arī bullis.

LDF norāda, ka ganības ir caurstaigājamas un vietējie iedzīvotāji var droši izmantot ierasto taku, taču lūgums nebojāt ap ganībām uzstādīto elektrisko ganu.

"Gatavojoties sezonai, pagājušajā nedēļā pa perimetru pārbaudījām uzlikto elektrisko ganu. Diemžēl aptuveni trīs metrus garš posms bija iepaticies kādam citam un žogs sabojāts. Salabojām to un ļoti ceram, ka sezonas laikā iedzīvotāji būs saudzīgi," saka mobilā ganāmpulka koordinators Jānis Andrušaitis.

Pie pļavas, kur ganās govis, ir izvietota informatīva plāksnīte, kurā redzams arī koordinatora tālruņa numurs, pa kuru iedzīvotāji var zvanīt, ja pamanījuši, ka bojāts aploks vai kādai govij kas atgadījies. LDF uzsver, ka govis ir miermīlīgas, draudzīgas un radinātas pie cilvēku klātbūtnes, taču nevajag tām uzbāzties, un interesenti aicināti govis un mazos teliņus vērot pa gabalu. Ganāmpulka koordinatori ganības regulāri uzrauga, turklāt govis aprīkotas ar raidītājiem, lai tās var pieskatīt arī attālināti.

Pilsētā mobilais ganāmpulks darbosies jau piekto gadu, apsaimniekojot pašvaldības pārvaldībā esošo teritoriju, un speciālisti atzīst, ka ganību augu sastāvā jau ir vērojami uzlabojumi.

"Noganīšana tiek veikta senā atmatā, kas pakāpeniski dabiskojas. Lai arī ganāmajā pļavā vēl ir daudz ekspansīvo sugu, esam gandrīz tikuši galā ar latvāņiem, kuri šeit auga ganīšanas sākuma posmā, un panākuši, ka dabiskajām pļavām raksturīgās sugas jau sastopamas daudz lielākā skaitā un platībā nekā iepriekš," atzīst LDF eksperte Baiba Strazdiņa.

LDF mobilais ganāmpulks, kurā ir vairāk nekā 100 liellopu, tika izveidots, jo noganīšana ir viens no labākajiem veidiem dabisko pļavu atjaunošanai, taču ne visiem pļavu īpašniekiem ir pieejami liellopi. Sešu gadu darbības laikā mobilais ganāmpulks ir noganījis 742 hektārus īpaši aizsargājamo biotopu dažādās vietās Latvijā. LDF šogad ganīšanu nodrošinās vismaz desmit vietās Latvijā.

Latvijas Dabas fonda mobilais ganāmpulks. Foto: Gundega Skagale

Latvijas Dabas fonda mobilais ganāmpulks. Foto: Gundega Skagale

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas