Pavasaris daudziem asociējas ar dabas atmodu un rosīgu uzkopšanu mājokļos, un tas ir arī ideāls laiks, lai veiktu mazo mājdzīvnieku – grauzēju un putnu – būrīšu ģenerāluzkopšanu. Taču svarīgi atcerēties, ka mājdzīvnieku labsajūtai nepieciešama pastāvīga higiēna, kas ietver gan regulāru ikdienas apkopi, gan periodisku, pamatīgāku ģenerāltīrīšanu. Šajā rakstā Dino Zoo sniedz padomus, kā pareizi veikt tīrīšanu grauzēju un putnu būros un kā uzturēt higiēnisku vidi ikdienā.
Grauzēju un putnu būru ģenerāltīrīšana: kāpēc svarīga?
Mazo mājdzīvnieku būru tīrība ir jānodrošina pastāvīgi, veicot regulāru ikdienas un iknedēļas uzkopšanu visa gada garumā. Tas ir pamatu pamats mīluļa veselības un labsajūtas uzturēšanā. Tomēr pavasaris, līdz ar dabas atmodu un vēlmi pēc svaiguma arī mūsu pašu mājokļos, ir īpaši piemērots brīdis, lai veiktu pamatīgāku ģenerāltīrīšanu, tādu kā restartu mīluļa dzīves videi pēc ziemas perioda, papildinot ierasto kopšanas rutīnu.
Kāpēc tieši pavasaris ir labs laiks šādai pamatīgākai tīrīšanai? Līdz ar siltāka un saulaināka laika iestāšanos var paātrināties nevēlamu mikroorganismu, piemēram, baktēriju un pelējuma sēnīšu, augšana, ja vide nav pietiekami tīra, īpaši, ja ziemas mēnešos kāds stūrītis ir palicis mazāk uzkopts. Arī palielināts gaisa mitrums var veicināt šos procesus.
Turklāt daudziem dzīvniekiem tieši pavasarī var pastiprināties apmatojuma vai spalvu maiņa, kas rada papildu netīrību un putekļus. Vienlaikus pavasarī dabā aktīvi izplatās ziedputekšņi, kas pa atvērtiem logiem, ar ventilāciju vai pat ar apģērbu var iekļūt telpās. Gan pastiprināti izkritušais apmatojums un putekļi, gan šie ziedputekšņi var darboties kā alergēni, potenciāli radot vai pastiprinot elpceļu vai ādas problēmas jutīgākiem putniem vai grauzējiem.
Pamatīga pavasara tīrīšana palīdz sagatavot mājdzīvnieka mājokli siltajai sezonai, likvidējot ziemas laikā, iespējams, uzkrājušos netīrumus un novēršot potenciālos riskus, pirms tie kļuvuši par problēmu. Jāatceras, ka neatkarīgi no sezonas, neuzkopta vide vienmēr ir galvenais riska faktors dažādām mājdzīvnieku veselības problēmām. Grauzēju urīnā esošais amonjaks, uzkrājoties pakaišos, var izraisīt elpceļu kairinājumu un nopietnas saslimšanas. Mitri, netīri pakaiši ir ideāla vide baktēriju, tostarp E. coli un Salmonella, kā arī parazītu (ērces, blusas, utis) attīstībai un izplatībai.
Putniem īpaši bīstamas ir pelējuma sēnītes, kas var izraisīt smagas elpceļu infekcijas (aspergilozi). Tādēļ gan rūpīga ikdienas un iknedēļas putnu būra kopšana, gan pamatīgāka ģenerāltīrīšana, piemēram, pavasarī, ir būtiskas profilakses sastāvdaļas. Tās palīdz minimizēt šos riskus, nodrošinot mīlulim veselīgu un komfortablu dzīves telpu, un palīdz izvairīties no liekiem veterinārārsta apmeklējumiem.
Būra sagatavošana un uzkopšana: soli pa solim
Pirms uzsākt pamatīgāku būra uzkopšanu, ir svarīgi tai pienācīgi sagatavoties, lai process noritētu raitāk un būtu drošs gan dzīvniekam, gan tā saimniekam.
- Droša mājdzīvnieka pārvietošana: pirmais solis ir mājdzīvnieka pārvietošana uz drošu, pagaidu mītni – tas var būt cits, mazāks būris, transportēšanas bokss vai norobežota, droša telpas daļa, kur dzīvnieks nevar aizbēgt vai savainoties. Jāparūpējas, lai pagaidu mītnē būtu pieejams ūdens un nedaudz ierastās barības.
- Būra iztukšošana: no būra jāizņem pilnīgi viss saturs – vecie pakaiši, barības trauki, dzirdinātavas, rotaļlietas, mājiņas, laktas, tuneļi un citi aksesuāri.
- Mazgāšana un dezinfekcija: būra pamatni un restes, ja tās ir noņemamas, rūpīgi jānomazgā. Vislabāk izmantot siltu ūdeni un mājdzīvniekiem drošu dezinfekcijas līdzekli vai vieglu ziepjūdeni. Kā alternatīvu var izmantot arī etiķa un ūdens šķīdumu attiecībā apmēram 1:1, kam piemīt dabiskas dezinficējošas īpašības. Svarīgi ir izvairīties no spēcīgiem sadzīves ķīmijas līdzekļiem, piemēram, balinātāja vai amonjaku saturošiem tīrītājiem, kuru tvaiki vai atliekas var būt dzīvniekam toksiskas. Pēc mazgāšanas būris ļoti rūpīgi jānoskalo ar tīru ūdeni, lai nepaliktu nekādas tīrīšanas līdzekļu paliekas.
- Aksesuāru tīrīšana: arī visi aksesuāri – trauki, rotaļlietas, mājiņas, laktas – ir rūpīgi jānomazgā un, ja nepieciešams, jādezinficē, izmantojot tās pašas drošās metodes. Īpaša uzmanība jāpievērš barības traukiem un dzirdinātavām, kur var viegli savairoties baktērijas. Koka aksesuārus, kas uzsūkuši urīnu vai ir stipri netīri, reizēm labāk ir nomainīt pret jauniem. Pēc mazgāšanas visi priekšmeti rūpīgi jānoskalo.
- Žāvēšana: gan būris, gan visi aksesuāri ir pilnībā jānožāvē pirms jaunu pakaišu iebēršanas un mājdzīvnieka ievietošanas atpakaļ. Mitrums var veicināt pelējuma veidošanos un radīt diskomfortu dzīvniekam. Būri var žāvēt saulē, jo UV stariem piemīt arī dezinficējoša iedarbība, vai vienkārši noslaucīt ar tīru drānu un atstāt labi vēdināmā vietā nožūt.
- Jaunās vides iekārtošana: kad viss ir tīrs un sauss, būra pamatnē ieber svaigus, tīrus pakaišus pietiekamā daudzumā. Pēc tam ievieto atpakaļ tīros aksesuārus – mājiņu, traukus ar svaigu barību un ūdeni, rotaļlietas, laktas. Tikai tad, kad jaunā vide ir pilnībā sagatavota, mājdzīvnieku var droši ievietot atpakaļ uzkoptajā būrītī.
Runājot par specifiskiem būriem, piemēram, trušu būri, bieži vien ir lielāki un to tīrīšana var prasīt vairāk pūļu, tāpēc šiem dzīvniekiem būra ģenerāltīrīšana var būt jāveic biežāk, jo lielāks dzīvnieks rada vairāk organisko atkritumu. Pamatīga tīrīšana, ieskaitot dezinfekciju, palīdz kontrolēt smakas un uzturēt higiēnu lielākā platībā, kas ir būtiski truša veselībai un labsajūtai. Jāpievērš uzmanība arī materiāliem, no kuriem trušu būris izgatavots, lai izvēlētos piemērotākos un drošākos tīrīšanas līdzekļus.
Ieteikumi higiēnas uzturēšanai grauzēju un trušu būrī
Grauzēju, tostarp kāmju, jūrascūciņu, šinšillu, peļu, žurku, kā arī trušu labsajūtai un veselībai ir svarīga pareiza pakaišu izvēle un pietiekams to daudzums. Pakaišiem jābūt ar labu absorbcijas spēju, lai uzsūktu urīnu un kontrolētu amonjaka izdalīšanos, un vēlams arī ar zemu putekļu saturu, lai nekairinātu dzīvnieka elpceļus. Būtiski ir nodrošināt pietiekami biezu pakaišu slāni, īpaši sugām, kam patīk rakt alas vai veidot ligzdas. Tīrot būri, jāizvērtē arī rotaļlietu un graužamo materiālu stāvoklis – apgrauzti, netīri vai potenciāli bīstami aksesuāri jānomaina.
Svarīgs ir arī mīluļa uzturs un veids, kā tas tiek pasniegts, jo tam ir tieša ietekme ne tikai uz dzīvnieciņa veselību, bet arī vidi būrī. Piemēram, kvalitatīva barība grauzējiem ir veidota, ņemot vērā to specifiskās uztura vajadzības un gremošanas sistēmas īpatnības. Savukārt trušiem, līdzās speciālajai barībai, absolūti nepieciešams ir neierobežotā daudzumā pieejams kvalitatīvs siens, kas nodrošina šķiedrvielas un zobu dilšanu.
Kā tas saistīts ar tīrību? Piemērota barība veicina labu gremošanu, kas savukārt nozīmē mazāku gremošanas traucējumu risku un sausākus izkārnījumus, – tas tieši ietekmē pakaišu tīrību un smaku izplatību.
Papildus pareizas barības izvēlei, būtiska ir arī tās pareiza pasniegšana un uzglabāšana. Tieši šeit rodas risks piesaistīt kaitēkļus un veicināt baktēriju izplatību, ja barība tiek izmētāta vai sāk bojāties. Tādēļ ir svarīgi regulāri pārbaudīt barības traukus. No tiem jāizņem visas neapēstās svaigās barības paliekas, piemēram, augļu vai dārzeņu gabaliņi, un pēc tam trauki jāpapildina ar svaigu pamatbarību vai sienu. Lai uzglabātu barību svaigu, to ieteicams glabāt hermētiski noslēgtos konteineros, pasargājot no mitruma un kaitēkļiem.
Ieteikumi higiēnas uzturēšanai putnu būros
Putnu būru tīrīšanā galvenais izaicinājums bieži ir putnu mēsli un izmētātās sēklas vai barības atliekas. Putnu mēsli ir regulāri jānotīra no laktām, rotaļlietām un būra restēm, ideālā gadījumā – katru dienu. Būra pamatnei ir piemēroti speciāli pakaiši, putnu smiltis vai vienkārši papīrs, ko var viegli un ātri nomainīt katru dienu, vai pēc nepieciešamības. Tikpat svarīgi ir ikdienas ūdens nomaiņa un dzirdinātavas un barības trauku higiēna. Siltā vidē ūdenī un barības pārpalikumos baktērijas var savairoties ļoti strauji, kas veicina dažādu slimību risku.
Regulāri jāpievērš uzmanība arī laktām, jo to tīrība ir īpaši svarīga putna kāju veselībai. Atkarībā no materiāla (koks, plastmasa, dabīgi zari), tīrīšanas metodes var atšķirties, taču mērķis ir viens – noņemt piekaltušos mēslus un netīrumus. Koka laktas pastiprināti uzsūc mitrumu un kļūst par baktēriju perēkli, tādēļ tās nepieciešams ne tikai rūpīgi tīrīt, bet periodiski arī nomainīt.
Izvēloties putnu būri, ir vērts pievērst uzmanību praktiskiem aspektiem: vai tam ir izvelkama pamatne, kas atvieglo ikdienas pakaišu nomaiņu? Vai restu un citu detaļu materiāls ir viegli kopjams, izturīgs un drošs putnam? Pārdomāta dizaina putnu būris ne tikai nodrošina putnam komfortablu un drošu vidi, bet arī ietaupa laiku un pūles uzkopšanas procesā.
Visbeidzot, arī putnu barošanas paradumi un pati barība putniem ir cieši saistīti ar higiēnu būrī. Daudzi putni mēdz aktīvi izmētāt sēklas vai citu barību, radot nekārtību gan būrī, gan ap to. Pārdomāts barības trauku novietojums un dizains, piemēram, trauki ar aizsargmalām vai speciāli barotavu tipi, var palīdzēt šo problēmu mazināt. Izmētātā barība uz būra grīdas var sajaukties ar mēsliem, piesaistīt kaitēkļus vai sākt pelēt, ja kļūst mitra.
Regulārā vs. ģenerālā tīrīšana: cik bieži un kāpēc?
Būra tīrības uzturēšana nav tikai vienreizējs pavasara pasākums, bet gan nepārtraukts mājdzīvnieka aprūpes pienākums, ko var iedalīt ikdienas, iknedēļas un periodiskās ģenerālās tīrīšanas reizēs.
- Ikdienas uzkopšana: katru dienu ieteicams pārbaudīt un nomainīt dzeramo ūdeni, izmazgāt dzirdinātavu, izņemt neapēstās svaigās barības paliekas, notīrīt redzamākos netīrumus, piemēram, putnu mēslus no laktām vai netīros pakaišu.
- Iknedēļas tīrīšana: reizi nedēļā parasti nepieciešama rūpīgāka uzkopšana. Tas var ietvert daļēju vai pilnīgu pakaišu nomaiņu, atkarībā no dzīvnieka sugas, būra izmēra un pakaišu tipa, būra pamatnes un restu notīrīšanu, barības un ūdens trauku rūpīgu izmazgāšanu un dezinfekciju.
- Ģenerālā tīrīšana: pamatīga tīrīšana, kas ietver visus iepriekš aprakstītos soļus (pilnīga iztukšošana, mazgāšana, dezinfekcija, žāvēšana), būtu jāveic regulāri, piemēram, reizi mēnesī vai retāk/biežāk atkarībā no konkrētajiem apstākļiem.
Būra tīrīšanas biežums ir atkarīgs no vairākiem faktoriem: mājdzīvnieka sugas, dzīvnieku skaita būrī, būra izmēra un pakaišu veida. Galvenais ir novērot būra stāvokli un dzīvnieka uzvedību – ja parādās nepatīkama smaka, pakaiši ir acīmredzami mitri vai netīri, tīrīšana ir jāveic nekavējoties.
Atbilstošu tīrīšanas līdzekļu, kvalitatīvu pakaišu un citu nepieciešamo piederumu iegāde specializētā zoo veikalā var ievērojami atvieglot kopšanas procesu un nodrošināt, ka tiek izmantoti tieši mājdzīvniekiem piemēroti un droši produkti. Šādos veikalos pieejamais plašais sortiments ļauj izvēlēties katrai sugai un situācijai atbilstošākos risinājumus.
Viss nepieciešamais tavam mājdzīvniekiem Dino Zoo
Nodrošināt savam mazajam mīlulim tīru un veselīgu vidi ir viens no galvenajiem saimnieka pienākumiem, kas tieši ietekmē dzīvnieka labsajūtu un dzīves kvalitāti. Visu nepieciešamo mazo mājdzīvnieku būru uzkopšanai – drošus tīrīšanas līdzekļus, kvalitatīvus pakaišus, piemērotus būrus un kvalitatīvu barību putniem vai grauzējiem – iegādājies interneta veikalā dinozoo.lv un Dino Zoo veikalos visā Latvijā.
*Raksts tapis sadarbībā ar Dino Zoo
Foto: pixabay.com/Pixabay