You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Psihoterapeits pauž bažas par bērnu sazāļošanu pirms eksāmeniem

Nils Sakss-Konstantinovs. Foto: "360 Ziņneši"

Nils Sakss-Konstantinovs. Foto: "360 Ziņneši"

Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītājs Nils Sakss Konstantinovs sociālajā platformā "Facebook" paudis satraukumu par sabiedrībā aizvien pieaugošo tendenci - medikalizēt normālas, lai arī grūtas, bērnu sajūtas un emocijas.

"Vai varat ko iedot pusaudzim pirms eksāmeniem, lai būtu mierīgāks? - Jā, mums te ir Nervostrong, vitamīnu komplekss, jauns preperāts no Beļģijas, tas gan būs dārgāks… " tā aptiekā noklausītu sarunu ieskicē psihoterapeits.

Sakss Konstantinovs pauž nosodījumu tam, ka šīs emocijas sabiedība steidz ārstēt ar zālēm, it kā skumjas, trauksme, depresija, bailes, panika būtu nevis psiholoģiskas reakcijas un pārdzīvojumi, bet fiziskas slimības kā cukura diabēts vai gripa: "Protams, arī speciālisti rīkojas līdzīgi - mēs visi vēlamies palīdzēt un esmu drošs, ka absolūtais vairums pieaugušo rīkojas tikai labāko nolūku vadīti.

Labi vēl, ja tam stresainajam vai depresīvajam pusaudzim tiek izrakstīts Noofen, ko Latvijā dala brīvi kā piparmētru konfektes. Mūsu valsts ir viena no retajām, kur šī viela tiek uzskatīta par medikamentu (vēl tā ir tikai Krievijā un Kazahstānā). Citviet pasaulē tas ir jebkurā benzīntankā brīvi nopērkams uztura bagātinātājs, bez kādām pierādītām sekām - labām vai sliktām - uz psihisko veselību.

Lielāka problēma ir nopietnu psihotropo vielu aizvien plašāka izmantošana emocionālo vai sociālo problēmu risināšanai. Bērns slikti uzvedas klasē, dīdās, ir nemierīgs? Risinājums - amfetamīna tipa stimulants, kas padarīs viņu hiperfokusētu uz nodarbības laiku (un arī, ļoti iespējams, samazinās viņa augšanu, radīs sirds slimības riskus, turklāt, kā rāda pētījumi - uzlabos viņa uzvedību, bet ilgtermiņā neuzlabos sekmes skolā). Pusaudzim depresija vai domas par pašnāvību? Risinājums: antidepresanti, kas varbūt notrulinās viņa sliktās (un arī labās) sajūtas. Bet reizē palielinās pašnāvības riskus, ietekmēs viņa smadzeņu attīstību, palēlinās pubertāti un nobriešanu, un daudziem radīs pieradumu," uzskaita psihoterapeits.

Viņaprāt nopietnie blakusefekti un psihoaktīvo vielu maz pētītā ietekme uz nenobriedušām smadzenēm absolūtā vairumā gadījumu neattaisno lietošanas riskus. Taču ir vēl kāda lieta, ko min Sakss Konstantinovs – nomācot psiholoģiskas problēmas ar medikamentiem mēs pusaudzim dodam vēstījumu: smagas sajūtas vai dzīves grūtības ir atrisināmas ar vielu lietošanu.

Noslēgumā speciālists min salīdzinājumu – dot tableti pirms eksāmena ir aptuveni tas pats kā ieliet viņam glāzi vīna stresa noņemšanai - un varbūt tas vīns pat būtu mazāk kaitīgs…


Nils Sakss-Konstantinovs. Foto: "360 Ziņneši"

Nils Sakss-Konstantinovs. Foto: "360 Ziņneši"

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas