You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Vīnkopības nozare un pieprasījums pēc Latvijā darīta vīna turpina palielināties

Vīna pudeles. Foto; Edijs Pālens/LETA

Vīna pudeles. Foto; Edijs Pālens/LETA

Vīnkopības nozare un pieprasījums pēc Latvijā darīta vīna turpina palielināties, atzina aptaujātie vīnkopji.

Latvijas Vīnkopju un vīndaru biedrības valdes priekšsēdētājs Ričards Ivanovs stāstīja, ka šogad Vidzemes pusē lielākā daļa vīnogu salā nosala, savukārt Kurzemē un Zemgalē vīnogu raža varētu būt vien trešdaļa no ierastā apjoma. Ivanovs gan uzsvēra, ka vīnogu dārzus ļoti ietekmē saimniecību mikroklimats. Arī Kurzemē ir dārzi, kur ogu gandrīz nav.

Ivanovs stāstīja, ka gan vīnogulāju platības, gan nozares perspektīvas Latvijā turpina palielināties. Palielinās arī Latvijas klimatam piemērotu šķirņu dažādība. Arī to, ka vīnogu tiek stādīts katru gadu arvien vairāk, var just, jo stādu trūkst.

Ivanovs skaidroja, ka no kopējā vīnogu apjoma, lielākā daļa ir tehniskās šķirnes vīnogu, kas tiek izmantotas vīna darīšanā. Galda šķirnes veido tikai nelielu daļu no kopapjoma.

Runājot par vīnogu kvalitāti, Ivanovs norādīja, ka arī tas ir atkarīgs no saimniecību mikroklimata. Šī gada sausums vīnogām bija īpaši labvēlīgs un tieši sausuma ietekmē lielākajai daļai saimniecību raža vispār ir. Savukārt vasaras otrajā pusē siltais un slapjais laiks veicināja slimību attīstīšanos.

Tukuma novada SIA "Mazburkas" īpašniece Gunta Niedre aģentūrai LETA stāstīja, ka salā cieta 50% saimniecības ražas. Lai gan augi ir atkopušies un nāk jauni dzinumi, raža būs tikai nākamgad.

Vienlaikus ogām, kas salu izturēja, šogad kvalitāte ir laba, bet garša - bagātīga. "Tik' apjoms nav iepriecinošs," piebilda Niedre, akcentējot, ka saimniecībā ogu novākšana ir sākusies.

Kopumā "Mazburkas" apsaimnieko aptuveni četrus hektārus vīnogulāju, un nav plānu apjomu palielināt.

"Ar patreizējo platību var strādāt vairākas desmitgades," teica Niedre, piebilstot, ka saimniecībā liela problēma ir ūdensžurkas, kas stādus noēd, tāpēc katru gadu nākas stādīt jaunus.

Niedre piebilda, ka arī pircēju interese par Latvijas vīnogu vīnu pēdējā gada laikā manāmi augusi. Niedres ieskatā liels pienesums tam ir vīndaru biedrības darbs pie kopīgas kvalitātes celšanas nozarē.

Bauskas novada SIA "Vīna-Oga" īpašnieks Gatis Kužums aģentūrai LETA stāstīja, ka tik izaicinošu gadu savas darbības laikā neatceras. Lai gan pavasarī sezona likās ļoti cerīga, sākumā salnas, bet pēc tam krusa, kukaiņi un zvēri ražu būtiski ietekmēja. Aptuveni trešdaļu ražas noēda dažādi zvēri, teica Kužums.

Viņš lēsa, ka ražas apjoms šogad būs aptuveni tāds pats kā pērn - piecas tonnas. Vienlaikus raža šogad ir daudzveidīgāka, jo novāktas dažādāku šķirņu ogas. Šķirnēm gan atšķiras ražība, dažām tā ir būtiski samazinājusies, citām - kāpusi.

Kužums stāstīja, ka kopumā ogām skābes šogad ir zemākā līmenī, bet cukuri - augstākā. Salnu ietekmē ogas nogatavojas divās pakāpēs, kā rezultātā tika ietekmēts arī skābuma līmenis. Kužums ogu vākšanu plāno pabeigt šonedēļ.

Viņš atzina, ka pieprasījums pēc vīnogu stādiem aug un vīnogas tiek stādītas visā Latvijas teritorijā. Arī Latvijas vīns kļuvis diezgan atzīts un iepriekšējo gadu krājumi uzņēmumā jau iet uz beigām.

Vienlaikus "Vīna-Oga" īpašnieks neplāno savas platības palielināt. Kužums stāstīja, ka lielākas platības bez tehnikas nav iespējams apsaimniekot, savukārt tehnika izmaksā dārgi un, lai tā atmaksātos, nepieciešams lielāks noiets. Tāpat uzņēmums ir sasniedzis ražošanas ceha kapacitāti, bet uzņēmuma atrašanās pilsētas teritorijā rada apgrūtinājumus Eiropas Savienības fondu apgūšanai.

Kužums stāstīja, ka viņam ir skaidra vīzija par to, kas trūkst un kas būtu nepieciešams ražošanas uzlabošanai, bet tieši finansējuma trūkums ir lielākais šķērslis.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka "Mazburkas" pērn strādāja ar 35 731 eiro apgrozījumu un 5143 eiro peļņu. Uzņēmums reģistrēts 2009.gadā, tā pamatkapitāls ir 2828 eiro, bet vienīgā īpašniece - Niedra. "Mazburkas" nodarbojas ar vīnkopību, vīna darīšanu un aitu audzēšanu.

"Vīna-Oga" apgrozījums 2022.gadā bija 6689 eiro, savukārt zaudējumi sasniedza 944 eiro. Uzņēmums reģistrēts 2018.gadā, tā pamatkapitāls ir viens eiro, bet vienīgais īpašnieks - Kužums. "Vīna-Oga" nodarbojas ar vīnkopību, vīna darīšanu un vīnogu pavairošanu.

Latvijas Vīnkopju un vīndaru biedrība dibināta 2006.gadā ar mērķi kopt un attīstīt vīnogu audzēšanas un vīna gatavošanas tradīcijas Latvijā.

Vīna pudeles. Foto; Edijs Pālens/LETA

Vīna pudeles. Foto; Edijs Pālens/LETA

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar advices

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas