Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

10 fakti par ticēšanu Ziemassvētku vecītim

pixabay.com

pixabay.com

- Ticēšana Ziemassvētku vecītim ( kā arī Zobu fejai, Lieldienu zaķim utt. ) attīsta bērnos iztēli un radošumu.

- Vecuma posmā no trim līdz pieciem gadiem gandrīz visi bērni tic Ziemassvētku vecītim.

- Bērni, kuriem ir vecāki brāļi vai māsas, krietni ātrāk pārstāj ticēt Ziemassvētku vecītim.

- Izpētīts, ka vidēji bērni Ziemassvētku vecītim tic līdz sešu gadu vecumam.

- Bērni, kuri nekad nav ticējuši Ziemassvētku vecītim, pieaugušā vecumā biežāk sirgst ar depresiju un citām neirozēm.

- Psihologi iesaka ļaut bērnam pašam nonākt pie secinājuma, ka Ziemassvētku vecītis neeksistē, nevis izskaidrot viņam šo faktu. Tas attīstīs bērnā spēju pašam analizēt situācijas.

- Maksimālais vecums, kad ticēšana salavecītim tiek uzskatīta par veselīgu, ir desmit gadi.

- Ir pilnīgi normāli, ja bērniem līdz 3 gadu vecumam Ziemassvētku vecītis izraisa bailes, nevis prieku.

- Ticība Ziemassvētku vecītim veido skaistākas bērnības atmiņas un vēlmi svētku tradīcijas ieviest savā ģimenē.

- Vairums bērnu, sākot no četru gadu vecuma, atpazīst tuviniekus, kuri pārģērbušies par Ziemassvētku vecīti, bet neizrāda to.

Kur Latvijā visvairāk gaida Ziemassvētku vecīti

Centrālā statistikas pārvalde apkopojusi datus un izveidojusi Ziemassvētku vecīša ceļvedi - Latvijas vietas pēc Ziemassvētku vecīša apmeklējuma svarīguma jeb teritorijas ar vislielāko bērnu īpatsvaru.

Pirmajā pieciniekā, kur aptuveni trešdaļa no blīvi apdzīvotas teritorijas iedzīvotājiem ir bērni vecumā līdz 10 gadiem, ierindojas Peles Mārupes novadā ar 36 %, Āņi Ādažu novadā un Lapsas Babītes pagastā ar 32 %, Jaunsils Ķekavas pagastā ar 31 % un Braslas iela Ogresgala pagastā ar 30 % bērnu.

Katrs ceturtais vai katrs piektais (20-28 %) no teritorijas iedzīvotājiem ir bērns līdz 10 gadiem vēl 37 blīvi apdzīvotās teritorijās, no kurām lielākā daļa (54 %) atrodas Pierīgā. Ārpus tās vislielākais bērnu īpatsvars ir Blankās Kokneses novada Bebru pagastā (28 %), kā arī Lielciecerē (27 %) un Brocēnu D (25 %) Brocēnu novadā.

Pavisam Latvijā ir 1 187 blīvi apdzīvotas teritorijas ar vismaz 50 iedzīvotājiem, 11 no tām nav neviena bērna vecumā līdz 10 gadiem. 1-10 % bērnu vecumā līdz 10 gadiem dzīvo 573 teritorijās, un kopā tā ir puse no visām blīvi apdzīvotām teritorijām.

Blīvi apdzīvotas teritorijas ar vismaz 50 iedzīvotājiem ap Rīgu pēc Ziemassvētku vecīša apmeklējuma svarīguma jeb bērnu līdz 10 gadiem īpatsvara 2019. gada sākumā.