Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

5 iemesli, kādēļ suņi patiešām ir cilvēka labākie draugi?

Suns - cilvēka labākais draugs, Image by Sven Lachmann from Pixabay

Suns - cilvēka labākais draugs, Image by Sven Lachmann from Pixabay

Vai tā ir taisnība, ka suņi ir labākie cilvēka draugi? Zinātnieki atzīst, ka saimnieka un mājdzīvnieka attiecības var pielīdzināt vecāku izjūtām pret bērniem. Izrādās, ka suņi padara savus īpašniekus daudz laimīgākus un pat labākus! Lūk, 5 iemesli, kurus uzskaitījis kanāls “National Geographic”, kādēļ suņi patiešām ir cilvēka labākie draugi:

Suņi neļauj saimniekiem justies vientuļi

“Covid-19” pandēmijas “burbulī” daudzi cilvēki jūtas norobežoti un atsvešināti no citiem. Izrādās, ka, esot saimnieka klātbūtnē un sniedzot emocionālo atbalstu, suņi palīdz novērst sociālo izolāciju un mazina vientulības sajūtu.

Ikdienas saskarsme ar savu četrkājaino draugu uzlabo cilvēka noskaņojumu arī ilgtermiņā. Ģimenes mīlulis spēj emocionāli rezonēt ar savu saimnieku un pat atpazīt viņa emocijas. Toties rūpes par dzīvnieku palīdz justies vajadzīgam un vēlamam, kā arī novērst uzmanību no dažādām problēmām ikdienā. 2016. gadā veiktā pētījumā atklāts - 71% suņu īpašnieku uzskata, ka četrkājainie mīluļi padara viņus laimīgākus.

Jāatzīmē, ka ķepaiņu īpašnieki arī visbiežāk iepazīst svešiniekus un veido jaunas draudzības, pastaigājoties parkos, dodoties pārgājienos vai pat esot zooveikalā. Suns ir lielisks iemesls sarunas uzsākšanai un sociālo kontaktu veidošanai, tā radot pozitīvas sajūtas. Kādā pētījumā pat pierādīts, ka aptuveni 40% suņu īpašnieku ir vieglāk iegūt draugus.

Suņi uzlabo saimnieka veselību

Veselības eksperti pieaugušajiem iesaka nedēļā vismaz divarpus stundu veltīt mērenām fiziskām aktivitātēm. Četrkājaino draugu īpašniekiem par to nav jāsatraucas – pat ikdienas pastaiga ar savu kompanjonu palīdz būt aktīvam. Interesanti, ka visbiežāk tieši ķepaiņu īpašnieki mazāk apmeklē ārstu, turklāt nereti viņiem ir zemāks ķermeņa masas indekss un holesterīna līmenis.

Pētījumi arī atklāj, ka suņu īpašniekiem ir stabilāks asinsspiediens, turklāt saikne starp cilvēkiem un četrkājainajiem draugiem samazina stresu, kas ir galvenais sirds un asinsvadu problēmu cēlonis. Nesenais pārskats par pētījumiem, kas publicēti laikā no 1950. līdz 2019. gadam, atklāj, ka suņu īpašniekiem ir arī mazāks nāves risks.

Bet ne tikai – dzīvnieka adoptēšana no patversmes ir pirmais solis uz labsajūtu, jo pozitīvu darbu veikšana cilvēkus padara laimīgākus un veselīgākus.

Suņi padara cilvēkus pievilcīgākus – pat virtuālā vidē

Jā, tieši tā - četrkājainā mīluļa klātbūtne cilvēkiem liek justies simpātiskiem un pašpārliecinātiem. Kādā pētījumā lūdza indivīdus novērtēt cilvēkus fotogrāfijās un atklājās, ka personas, kas attēlotas kopā ar suni, izskatās laimīgākas un pārliecinātākas par sevi.

Pēc psiholoģijas ekspertu domām vīriešus, kuriem ir savs mājdzīvnieks, biežāk uzskata par gādīgiem un pašaizliedzīgiem, toties sievietes suni vīrieša dzīvē uztver kā pozitīvu signālu.

Savukārt kāds cits pētījums liecina, ka arī virtuālajā vidē četrkājainā drauga klātesamība sociālo mediju profilos padara personas pievilcīgākās un uzticamākas citu acīs. Šādu pieeju visbiežāk izmanto tieši dažādās iepazīšanās lietotnēs, kur cilvēku profilos bieži novērojamas fotogrāfijas ar četrkājainajiem mīluļiem. Savukārt teju visi jeb 94% aptaujas dalībnieku apgalvo, ka savu mājdzīvnieku dēļ viņi kopumā ir labāki cilvēki.

Suņi palīdz ikdienā uzturēt kārtību un disciplīnu

Katram no mums ir gadījies apmaldīties ikdienas steigā. Tomēr pat haosā saimnieki spēj pielāgoties sava ķepaiņa vajadzībām, kas palīdz būt atbildīgākam un kārtīgākam arī citās dzīves jomās.

Proti, mīluļiem ir nepieciešams regulārs barošanas grafiks, rūpes un noteikts laiks, kad doties ārā, jo pastāvīga rutīna dzīvnieku uztur līdzsvarotu un mierīgu. Tā savukārt palīdz arī cilvēkam plānot savu laiku.

Neatkarīgi no jūsu garastāvokļa, viens mājdzīvnieka skatiens liks izkāpt no gultas un doties ierastajās dienas gaitās, kas ir svarīgi gan pašam četrkājainajam draugam, gan saimniekam. Gandrīz 80% aptaujāto ir vieglāk pamosties no rīta, ja ķepaiņi viņus sveicina.

Suņi palīdz tikt galā ar stresu

Pētījumi liecina, ka pazīstama suņa glāstīšana normalizē sirdsdarbību, palēnina elpošanu un mazina muskuļu sasprindzinājumu, jo dzīvnieka klātbūtne ietekmē kortizolu, kas ir galvenais stresa hormons cilvēka ķermenī.

Pierādīts, ka, pavadot tikai dažas minūtes kopā ar savu mājdzīvnieku, mazinās trauksme un nemiers, kā arī paaugstinās serotonīna un dopamīna līmenis – divas neiroķīmiskas vielas, kurām ir liela nozīme cilvēka labsajūtā un stresa mazināšanā. Tādēļ tieši suņus bieži vien izmanto dažādās terapijās, piemēram, lai palīdzētu cilvēkiem cīnīties ar depresiju.

Lasi arī:

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...