Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Bezmiegs moka – ko darīt?

pexels.com

pexels.com

Bezmiegs – nopietna problēma, ar kuru saskaras trešdaļa Eiropas iedzīvotāju. Šķietami parastais “nevaru iemigt” patiesībā ietekmē daudz, īpaši darba produktivitāti. Miegam ir būtiska nozīme cilvēka dzīvē, tāpat kā ēdienam, ūdenim un gaisam. Cilvēkam miega stadijā būtu jāpavada 1/3 no savas dzīves, taču mūsdienās ne visiem tas izdodas. Bieži cilvēki saskaras ar tādiem miega traucējumiem kā pārāk agra mošanās, slikta dziļā miega kvalitāte, pastiprināta miegainība dienā, kā arī - nemierīgo kāju sindroms vai miega apnoja.

Veselības centra “Vivendi” psihiatre informē, ka visbiežāk miega traucējumi veidojas psihisku vai neiroloģisku slimību dēļ. Trauksmainība, depresija, uzmanības deficīts vai hiperaktivitāte, posttraumatiskais stresa sindroms var kalpot kā problēmu ierosinātāji. Tajā pašā laikā pie vainas var būt galvassāpes, alerģijas, sirds un kuņģa problēmas. Tie ir tikai pāris piemēri, kas ietekmē miega kvalitāti.

Papildus ar veselību saistītajiem faktoriem bezmiegu ietekmē arī blakus lietas:

  • Trokšņaina, nepiemērota vide
  • Nikotīns, alkohols, medikamenti
  • Maiņu darbs
  • Emocionālā un fiziskā pārpūle
  • Elpošanas sistēmas traucējumi
  • Zilie ekrāni – TV, planšetes un telefons pirms gulētiešanas vai pat esot gultā.

Kas veicina miega uzlabošanos?

Uzlabot miega kvalitāti ir iespējams - jāsāk tikai rīkoties. Vispirms turies pretī kārdinājumam ieturēt diendusu - tā izjauks miega grafiku! Regulārs miega grafiks ir nepieciešams ikdienā, tai skaitā brīvdienās - tas nozīmē, ka gulēt un mosties vajag vienā laikā katru dienu. Sportošana, protams, nāk par labu organismam un veselībai, taču mēģini to darīt vismaz 3 stundas pirms gulētiešanas! Pirms naktsmiera nelieto kofeīnu, alkoholu un nikotīnu! Un galu galā -nepārēdies pirms gulēšanas, taču neliecies gultā arī ar bada sajūtu – pašsajūtai pirms miega jābūt labai!

Par guļamistabu runājot – gulta ir domāta miegam un rotaļām ar otro pusīti, nevis ēšanai, darbam vai filmām – lai tas tā arī paliek. Svarīgi, lai matracis būtu ērts, spilvens būtu piemērota mīkstuma un augstuma. Segai jābūt atbilstošai gadalaikam, lai nebūtu pārāk auksti vai karsti. Svaigs gaiss un tumsa ir neatņemama guļamistabas sastāvdaļa!

Reizēm ir nepieciešama padziļināta saruna ar ārstu, lai saprastu bezmiega patiesos iemeslus un sāktu tos risināt. Kvalitatīvs miegs uzlabos pašsajūtu, vispārējo veselības stāvokli, komunikāciju, darba spējas un attiecības ar apkārtējiem. Par konstatētiem simptomiem vari sākotnēji konsultēties ar savu ģimenes ārstu, taču nopietnākos gadījumos jāvēršas pie speciālista – psihiatra vai ārsta psihoterapeita. Konsultācijas laikā tiek noskaidrots, kad sākušies miega traucējumi, kā tie izpaužas un cik gari tie ir. Pacientam jābūt gatavam informēt ārstu par savu gulētiešanas rutīnu, kā arī pastāstīt par saistīto slimību vēsturi (piemēram, artrīts, insults, sirds mazspēja, Parkinsona slimība, u.c.). Miega speciālists tad varēs ieteikt labāko ārstēšanas metodi – izmantojot augu valsts produktus, izvēloties melatonīnu saturošus produktus vai izrakstot recepšu medikamentus. Ārsts informēs pacientu par zāļu nepieciešamību, lietošanas ilgumu un efektu. Veselības centrs “Vivendi” aicina cilvēkus, kuri cieš no miega traucējumiem, būt gudriem un meklēt palīdzību pēc iespējas laicīgāk.

Vai zināji?

  • 14% no bezmiega cietējiem, kuri strādā algotu darbu, izraisījuši nelaimes gadījumus darba vietā;
  • Katrs piektais cilvēks, kas saskaras ar miega traucējumiem, piedzīvojis negadījumu mājās;
  • 16% bezmiega upuru iemiguši pie stūres, no tiem 7% izraisījuši satiksmes negadījumus.

pexels.com

pexels.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Saturs turpināsies pēc reklāmas