Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Dzīvoklī pelējums! Kā tas rodas un kā no tā atbrīvoties?

Melni istabas stūri, atlīmējušās tapetes, aukstums, drēgnums un smaka, kas piesūcas drēbēm, cauru dienu atgādinot par to, ka mājās tevi gaida kāds, ko tu nemaz nevēlies redzēt. Tādas ir pelējuma sekas un ar tām Latvijā sadzīvo ļoti daudz cilvēku. Kā pelējums rodas, kā to mazināt un vai no šī nevēlamā dzīvokļa biedra ir iespējams atbrīvoties? Šajos jautājumos mūs konsultēja "EUROLOGI" SIA – logu montāžas speciālisti, kuri ļoti bieži palīdz saviem klientiem cīnīties ar šo problēmu.

Kā rodas pelējums?

Mitrums, kas rodas no ēdiena gatavošanas, vannas istabas, drēbju žāvēšanas un telpu nevēdināšanas, sakrājas telpu stūros un sāk veidoties pelējuma sēnes sporas. Ignorētas, tās visai ātri var savairoties, padarot attiecīgo vietu melnu un sabojājot telpas apmetumu un gaisa kvalitāti. Īpaši rosīgas tās ir gada aukstajos mēnešos, kad ēkas ārsienas kļūst aukstas, bet telpu vēdināšanu atliekam uz siltuma rēķina.

Kuras ir pelējuma mīļākās zonas mājā?

Pelējums visvairāk raksturīgs mājām, kas celtas pirms vairākiem gadu desmitiem, kā arī daudzdzīvokļu namu gala dzīvokļos un pēdējā stāvā esošajos dzīvokļos. Tam patīk jebkuras telpas, kas pakļautas augstam mitruma līmenim, piemēram, vannas istaba, virtuve, pieliekamie un saimniecības telpas. Arī guļamistabā var rasties pelējums, ja katru rītu kārtīgi neizvēdināsi telpas. Kaut arī pelējumam visvairāk pakļauti ir telpas stūri, tas mēdz slēpties arī aiz mēbelēm, īpaši, ja tās novietotas pārāk tuvu sienai.

Kas jādara, lai mājoklis būtu pasargāts no pelējuma?

Pirmkārt, vēdināšana. Telpas ir jāvēdina katru dienu. Vislabāk ir uz pāris minūtēm atvērt pilnībā visus logus, lai mitrums tiek ārā un svaigais gaiss iekšā.

Otrkārt, vannas istabas ventilācijas šahtā ir vērts ierīkot ventilatoru, kas savāks mitrumu pēc dušas vai vannas apmeklējuma. Ir iespējams iegādāties gan tādu, kas darbojas tikai pie ieslēgtas gaismas, gan manuāli ieslēdzamu un izslēdzamu. Mēs iesakām pēdējo variantu.

Treškārt, gaisa mitruma savācēji. Tie uzsūc telpā esošo mitrumu un savāc to tvertnē. Kad trauks ir pilns, atliek to izliet. Ir pieejami elektriskie mitruma savācēji un ar speciālām tabletēm aprīkoti. Tie tiešām ir efektīvi un savāc lieko mitrumu, nekaitējot gaisa kvalitātei.

Ceturtkārt, logi. Ir iespējams samazināt telpu mitrumu, izvēloties kvalitatīvus plastmasas pakešu logus ar iestrādātu ventilācijas sistēmu. Daudzos logos, kas izgatavoti pirms vairāk nekā desmit gadiem, nav selektīvā pārklājuma un argona gāzes pildījuma. Lielākajā daļā gadījumu, iespējams nosiltināt jau esošos PVC logus no divu stiklu paketes uz trīs stiklu paketi, kurās būs selektīvais pārklājums un argona gāzes pildījums. Kompānijā “EUROLOGI” ir pietiekami kompetenti konsultanti, kuri var sniegt konsultāciju par to, kura no daudzajām ventilācijas sistēmām būtu vispiemērotākā tavās dzīvojamajās telpās. Arī, ja izvēlies mainīt logus uz citiem, jau laicīgi pievērs uzmanību to ventilācijas sistēmai. Logu montāžas speciālisti būs tavi labākie sabiedrotie, lai nākotnē tev ar šādu istabas biedru nebūtu jāsadzīvo.

Kā atbrīvoties no pelējuma?

Pelējumu nav iespējams ne noslaucīt, ne nomazgāt. Cīņā ar to ir jālieto speciāli pretpelējuma līdzekļi (pirms tam izlasot lietošanas instrukciju). Tāpat var izmantot arī kvarca lampu. Tā rada ozonu, uzlabojot gaisu mājoklī un neļaujot pelējuma sēnes sporām atgriezties attiecīgajā vietā. Iespējams, ka nāksies arī veikt papildus ēkas siltināšanas darbus, t.sk. arī no ārpuses.

Apbruņojies ar pacietību, bet galvenais - rīkojies!

Photo by t_h_e_h_i_d_d_e_n_ on Unsplash

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Saturs turpināsies pēc reklāmas