Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Fakti, kas tev jāzina par ērcēm, Laimas slimību un encefalītu

Ērces nebūt nav kukaiņi, kā daudzi domā. Ērču mazā izmēra un ārējās līdzības dēļ tos kļūdaini klasificē kā kukaiņus. Patiesībā tie pieder pie zirnekļveidīgo klases. Ērču aktivitātes sezona Latvijā parasti ilgst no aprīļa sākuma līdz oktobra beigām, bet labvēlīgos laika apstākļos, kā tas ir šogad, kad ziemas vispār nav bijis, tā var būt daudz ilgāka. Ērces aktivizējas, kad gaisa temperatūra ir virs +3 līdz + 5 ° C.

Latvijā, šķiet, ikviens zina to, ka ejot mežā, sevi no ērcēm jāsargā un pirms tam jābūt vakcinētam pret ērču encefalītu. Savukārt pret Laimas slimību vakcīnas nav, turklāt nav jau tā, ka ērces dzīvo tikai mežā. Tās var piesūkties arī pļavās, pilsētas parkā un pat pašu dārzā. Kā pasargāt sevi no ērcēm pašam savā īpašumā?

Īsi par ērcēm un to pārnēsātajām slimībām

Katru gadu 200–600 cilvēku Latvijā cieš no Laima slimības. Ērču pētījumi liecina, ka vidēji 20–40% ērču ir inficētas ar borēliju jeb baktēriju, kas mīt inficētās zarnu traktā. Pagaidām nav iespējams vakcinēties pret Laima boreliozi.

Konstatēts, ka Latvijā aptuveni 30% ērču ir inficētas ar ērču encefalīta vīrusu, tāpēc jābūt piesardzīgiem – ērču koduma risks ir ievērojams.

Kas vēl jāzina par ērcēm?

  1. Encefalīta ērce ir visbīstamākā ērce cilvēkiem. Šie parazīti ir sastopami visur, pat Antarktīdā, kur viņi dzīvo uz pingvīniem.
  2. Ērces, kas ir piesūkušās cilvēkam, ir jāuzskata par bezcerīgiem zaudētājiem, jo ​​viņas piedzīvos neizbēgamu nāvi no cilvēka rokas.
  3. Viena mātīte zemē atstāj apmēram 2000 olu. Labā ziņa: izdzīvo tikai neliela daļa pēcnācēju.
  4. Ar ērces kodumu brūcē nokļūst siekalas ar īpašām vielām, kurām ir anestēzijas īpašības un tās kavē asins recēšanu.
  5. Iksodiska asinssūcēja pieaugušais indivīds var nodzīvot 2 gadus bez ēdiena.
  6. Ērcēm ir nosliece uz "omovampīrismu": izsalkušie uzbrūk labi paēdušajiem asins savākšanas labad.
  7. Lielākā daļa ērču dzimst bez slimībām. Ērces kļūst par bīstamu patogēnu pārnēsātājām, ja tās iesūc grauzēju vai citu dzīvnieku asinis, kas inficētas ar baktērijām.
  8. Ērces var vienlaikus būt vairāku patogēnu nesējas. Tas nozīmē, ka ar vienu kodumu var inficēt vairākas slimības vienlaikus.
  9. Ar ērču kodumu slimība var izplatīties starp cilvēkiem.
  10. Taču Laimas borelioze un encefalīts netiek pārnesti no cilvēka uz cilvēku, arī dzimumsakaru veidā nē.
  11. Ja jums jau ir bijusi saslimšana ar ērču encefalītu, tad imunitāte ir visā mūža garumā.
  12. Ja pēc ērces koduma rodas apsārtums vai citi neskaidri simptomi, noteikti konsultējieties ar ārstu.

Kā pasargāt savu piemājas īpašumu pret ērcēm?

Pasargājiet sevi no ērcēm, pasūtot apstrādi ar akaricīdu! Ir taču patīkami vasarā atpūsties dārzā, nebaidoties no asinskāriem parazītiem. Tas ir arī absolūti droši gan augiem dārzā, gan videi.

Karsta migla ir visefektīvākais kukaiņu apkarošanas veids, jo apstrāde ar karstu miglu ļauj pilnībā iznīcināt pieaugušos kukaiņus, kā arī iznīcina to kāpurus. Šim apstrādes veidam ir maksimāla piekļūšanas spēja un tā garantē pilnīgu kukaiņu iznīcināšanu jau pēc vienas apstrādes.

Kā sagatavoties pretērču apstrādei?

  • Par šo apstrādi noteikti vajadzētu brīdināt kaimiņus.
  • No teritorijas aizvediet prom dzīvniekus.
  • Novāciet instrumentus, traukus, bērnu rotaļlietas; nosedziet galdus lapenēs, aizveriet logus un izslēdziet ventilāciju.
  • Apstrādātajās vietās vismaz 10 dienas nevajadzētu nolasīt ne ogas, ne dārzeņus, ne sēnes.
  • Pēc apstrādes jānomazgā dārza mēbeles, rotaļu laukums, smilšu kastes u.tml. ar sodas šķīdumu.

Lai iegūtu vēlamo rezultātu, vēlams pretērču apstrādi veikt jau pavasarī! Karstās vasarās un septembrī gan var notikt ērču aktivitātes uzliesmojumi, un tādos gadījumos iespējams veikt atkārtotu apstrādi.

Ērces un Laima slimība, foto:pexels.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas