Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kā atmest smēķēšanu, nepieņemoties svarā?

Cigarete, atmest smēķēšanu, Photo by Andres Siimon on Unsplash

Cigarete, atmest smēķēšanu, Photo by Andres Siimon on Unsplash

Daudzi cilvēki, atmetot smēķēšanu, pirmajās nedēļās pieņemas svarā par pāris kilogramiem un tas viņus nobiedē – rodas doma: Ja pāris nedēļās esmu pieņēmies svarā par pāris kg, tad kas būs pēc pusgada? Un daudzi atgriežas pie smēķēšanas. Protams, ka tas nav vienīgais iemesls, kādēļ cilvēki atsāk smēķēt, tomēr daudzus smēķētājus svara pieaugums biedē un ir šķērslis atmešanai. Labā ziņa – svara pieaugums visu laiku nebūs tāds pats, kā sākumā. Turklāt ir virkne lietu, ko Tu vari darīt, lai dzīvotu veselīgi un saglabātu lielisku formu arī bez cigarešu dūmu smakas!

Kāpēc cilvēki pieņemas svarā, atmetot smēķēšanu?

Ir vairāki iemesli, kāpēc cilvēki pieņemas svarā, atsakoties no cigaretēm. Daži no tiem ir saistīti ar to, kā nikotīns ietekmē ķermeni:

 • Cigaretēs esošais nikotīns paātrina vielmaiņu. Nikotīns palielina ķermeņa kaloriju daudzumu, kas tiek izmantots miera stāvoklī, par aptuveni 7% līdz 15%. Bez cigaretēm jūsu ķermenis var lēnāk sadedzināt pārtiku.
 • Cigaretes samazina apetīti. Atmetot smēķēšanu, jūs varat justies izsalcis un biežāk sniegties pēc kāda našķa un pēc atmešanas Tu vari izjust vēlmi pēc augstas kaloritātes pārtikas.
 • Cigarešu smēķēšana lielā mērā saistās ar zīšanas refleksu un atmetot mēs nezinām, kā šo refleksu nomākt, un visu laiku domājam, ko vēl "pazelēt".
 • Cigaretes ir veids, kā daudzi tiek galā ar stresu un emocijām. Līdzīgi kā ēdiens. Reizēm, atsakoties no cigaretēm, stresa situācijās mēs sākam vairāk ēst.
 • Smēķēšana nereti ir daļa no ikdienas rutīnas, piemēram: rīta duša, kafija cigarete.. Stunda – pusotra darbā un tad cigarete kā atpūtas brīdis un mirklis domu sakopošanai – kas paveikts un kas vēl jāpadara. Kad tiek atmesta smēķēšana, reizēm rodas mulsuma brīdis ikdienas situācijās, kad it kā pēc ieraduma vajadzētu iet uzsmēķēt - ja nav īsti, ar ko to aizstāt, tad ir grūti. Tādēļ daudzi šo laiku aizpilda kaut ko graužot un ēdot, citi vienkārši mazāk kustas un vispār nepieceļas dienas laikā no dīvāna.

Ko tu vari darīt, lai nepieņemtos svarā pēc atmešanas?

Mēģini noteikt, kādas situācijas rada vēlmi smēķēt, un sagatavojies tām, lai būtu gatavs rīkoties – piemēram, izdzert glāzi ūdens. Vēlme pēc cigaretes pirmajās atmešanās dienās būs visizteiktākā, taču pēc piektās dienas tā sāks samazināties.

Kad esi gatavs atmest smēķēšanu, šeit ir dažas lietas, ko vari darīt, lai kontrolētu savu svaru:

 • Esi aktīvs. Fiziskās aktivitātes palīdz sadedzināt kalorijas. Tas var arī palīdzēt novērst tieksmi pēc neveselīgas pārtikas vai cigaretēm. Ja Tu jau vingro, iespējams, vajadzēs palielināt fiziskās slodzes intensitāti vai biežumu.
 • Piedomā pie veselīgas pārtikas. Padomā par to, ko pirksi, vēl pirms došanās uz veikalu. Izveido sarakstu ar veselīgiem produktiem – augļiem, dārzeņiem, jogurtu ar zemu tauku saturu. Veido veselīgo našķu šķīvjus rokas attālumā, kad sagribēsies uzsmēķēt, raugies, lai tā vietā vari pastiept roku pēc, piemēram, sagriezta ābola šķēles vai burkānu stienīšiem.
 • Vienmēr turi pa rokai košļājamo gumiju bez cukura. Tā aizņems muti un nepieblīvēs tevi ar papildu kalorijām.
 • Kontrolē, ko tu dzer! Samazini alkoholu un saldinātos dzērienus, tostarp saldinātās sulas Izvēlies ūdeni vai tēju. Turi pa rokai ūdeni un dzer to biežāk, varbūt ikreiz, kad sagribas uzsmēķēt labāk izdzer glāzi ūdens!

Kāpēc atmest smēķēšanu ir tā vērts

Lai atteiktos no smēķēšanas ieraduma, būs nepieciešams laiks, kamēr tu pieradīsi gan fiziski, gan emocionāli. Pat ja Tu nedaudz pieņemies svarā pēc atmešanas, labāk apsveic sevi, jo atmešanai ir ļoti daudz priekšrocību, ko pāris liekie kilogrami nespēj sabojāt:

 • plaušas un sirds būs stiprākas
 • āda izskatīsies jaunāka
 • zobi būs baltāki
 • tev būs labāka elpa
 • mati un drēbes nesmirdēs pēc dūmiem
 • makā paliks vairāk naudas, kad nebūs jāpērk cigaretes
 • tev labāk veiksies sportā un fiziskās aktivitātēs

Kā palīdzēt sev atmest?

Apbalvo sevi un sakārto vidi ap sevi tā, lai nekas neatgādinātu par cigareti! Nokop māju, atbrīvojies no cigarešu smakas, velti laiku sejas ādas atjaunošanai un kopšanai, atjauno zobu baltumu, nodarbojies ar fiziskām aktivitātēm – gandarījums no tā, ko redzēsi, ielūkojoties spogulī pēc pāris mēnešiem, būs lielākā bauda, nemaz nerunājot par veselību, kas ir augstākais ieguvums! Ja tomēr neizdodas atbrīvoties no šī negantā ieraduma, vērsies pie speciālistiem, kas palīdzēs uzveikt smēķēšanas atkarību!

Izlasi arī:


Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...