Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kā briļļu lēcas var novērst miega traucējumus un sakārtot bioloģisko pulksteni?

Photo by Sherise Van Dyk on Unsplash

Photo by Sherise Van Dyk on Unsplash

Mūsu veselību un labsajūtu ietekmē mūsu miegs un tā kvalitāte, ko pierāda neskaitāmi zinātniskie pētījumi. Bezmiegs un traucēts miegs rada ne tikai sliktu pašsajūtu, nomāktu garastāvokli un mazina koncentrēšanās spējas, bet var radīt arī citas slimības, tai skaitā hroniskas nieru saslimšanas.

Un tomēr – miega traucējumi ir ļoti bieža parādība mūsdienu saspringtajā laikmetā. Kā tie rodas un kā tos novērst? Protams, bezmiegam un citiem miega traucējumiem ir daudz un dažādi iemesli. Viens no tiem ir zilās gaismas ietekme, ko uz mūsu organismu rada dažādu ierīču ekrānu starojums. Kā šo ietekmi mazināt? Ne tikai ierobežojot ierīču lietošanu, bet arī izmantojot īpašas briļļu lēcas!

Kas rada labu miegu?

Miegs nav vienmērīgs nevienam zīdītājam, to veido dažādas fāzes un to cikls. Lai cilvēka diennakts cikls būtu izlīdzināts, cilvēka organismā tiek izstrādāts miega hormons jeb melatonīns. Melatonīns pastiprināti izdalās diennakts tumšajā laikā un nodrošina, ka mūsu iekšējais, bioloģiskais pulkstenis ir noregulēts saskaņā ar ārējo diennakts laiku. Tieši tādēļ ziemā esam miegaināki, ko noteikti var pārbaudīt uz sevis pēc pulksteņa pārgriešanas rudenī uz ziemas laiku.

Kā gaisma ietekmē miegu?

Elektrības ienākšana mājās ieviesa pamatīgas izmaiņas cilvēku dzīvē – ziemas vakari vairs netiek pavadīti vārgā sveces gaismiņā, bet gaiši izgaismotās telpās. Tas nozīmē, ka mūsu produktivitāti un dienas plānus neietekmē diennakts laiks, taču miegu gan. Tā kā melotonīns izstrādājas tumsā, bet esam pakļauti ne tikai elektrisko spuldžu gaismai, bet arī dažādu viedierīču un ekrānu izstarotajam apgaismojumam, tad melotonīna līmenis organismā kļūst nelīdzsvarots. Tieši tādēļ rodas grūtības iemigt un parādās tendence mosties nakts vidū, pat vairākkārt.

Zilā gaisma un miegs

Viedtālruņi, planšetes, datori, televizoru ekrāni – tā ir svarīga mūsdienu cilvēka ikdienas sastāvdaļa. Taču to lietošana rada papildu stresu acīm, īpaši briļļu nēsātājiem, kuriem šo ierīču gaisma papildus atstarojas briļļu lēcās. Šis stress izpaužas kā acu sasprindzinājums un nogurums, kā arī var rezultēties bezmiegā.

Kā briļļu lēcas mazina zilās gaismas ietekmi?

Optikas salona “Redzes centrs” optometristi iesaka briļļu nēsātājiem izvēlēties briļļu lēcas ar zilo lēcu klājumu “Blue Control”. Šis briļļu lēcu pārklājums samazina zilās gaismas daudzumu redzamās gaismas spektrā, kā rezultātā līdz acīm nonāk samazināts zilās gaismas daudzums, tādējādi tiek uzlabots krāsu kontrasts ekrānos, kurus vērojam caur šīm lēcām. Šādā veidā tiek sniegts komforts acīm un mazināta zilās gaismas ietekme uz organismu. Īpaši ieteicamas zilā klājuma lēcas ir cilvēkiem, kas pavada ilgu laiku pie digitāliem ekrāniem: studentiem, datorspēļu cienītājiem, digitālo tehnoloģiju profesionāļiem un biroju darbiniekiem.