Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kā māmiņām ārstēt jēlus krūtsgalus?

Māmiņa ar bērniņu, foto - Hollie Santos, Unsplash

Māmiņa ar bērniņu, foto - Hollie Santos, Unsplash

Katra jaunā dzīvībiņa pasaulē nāk ar savām prasībām. Un viena no tām ir ēšana. Mazulīša barošana ne tikai apmierina mazā cilvēka bada sajūtu, bet arī veido emocionālo saiti starp bērniņu un māmiņu. Bet māmiņai, uzsākot barot bērniņu, krūtsgali sāp, plaisā, paliek jēli. Ko darīt, kā ārstēt?

Kāpēc plaisā krūtsgali?

  • Krūtsgali sāp un plaisā tad, kad mazulis nepareizi satver krūti, lai ēstu. Bērniņam piedzimstot, tam nav prasmju, bet tikai instinkts, arī māmiņai, ja tas ir pirmais mazulītis, prasme pareizi barot nav. Te nāk palīgā vecmāte vai krūts barošanas speciālists. Ja bērniņš ēdot satver tikai krūtsgalu, tas tiek kairināts, kā arī mazulītis intensīvāk to zīž, jo nespēj pilnvērtīgi panākt piena plūsmu. Pareizi ir, ja bērniņš ar muti satver visu māmiņas krūts oreolu. Kad māmiņa pati pareizi iemācās iedot bērniņam krūti, kā arī iemāca mazuli pareizi to satvert, barošanai nebūtu jāsagādā nepatīkamas sajūtas. Ja māmiņas krūtsgali jau bijusi saplaisājuši un sakairināti, tad uzlabojot barošanas pozu, jau ir pirmais solis uz to sadziedēšanu.
  • Ja māmiņa atslauc pienu ar piena pumpi, lai izveidotu piena krājumus jeb piena banku, arī tad pastāv iespēja, ka tas tiek darīts nepareizi, kas var radīt krūtsgalu kairinājumu un plaisāšanu.
  • Krūtsgala plaisāšanu un cita veida bojājumus, var izraisīt piena sēnīte, kas var rasties, ja bērniņa mutes dobumā izveidojusies piena sēnīte tiek pārnesta, inficēta uz mātes krūti. Lai neveidotos piena sēnīte, obligāti pirms un pēc katras bērniņa barošanas krūtsgals būtu jānotīra. Ja problēma jau radusies un ir konstatēta piena sēnīte bērniņam vai māmiņai, noteikti jāgriežas pie ģimenes ārsta.
  • Sausas ādas problēmas arī var veicināt krūtsgala plaisāšanu. Ja māmiņai ir ekzēma vai citas ādas problēmas, tad dermatologs ir īstais ārsts, pie kā vērsties.

Ko darīt, ja krūtsgali ir saplaisājuši un sāpīgi?

  • Pirms un pēc katras barošanas jānotīra krūtsgalus! Nedrīkst lietot spirtu saturošus līdzekļus un tādus, kas satur smaržvielas.
  • Jālieto antibakteriālu līdzekli – ziedi vai smēri, ko ieteicis ārsts vai aptiekārs.
  • Var lietot kompreses, kas nopērkamas aptiekās krūtsgalu plaisājumiem.
  • Bieži jāmaina krūšturu ieliknīšus, kas domāti, lai uzsūktu pienu.
  • Ja krūts kairinājums rada sāpes, tad var lietot pretstāpju līdzekļus.

Arī krūtsgalu plaisāšanas laikā mazulīti drīkst barot ar krūti! Ja ievēro visus padomus, sākot no pareizas krūts iedošanas un pozas, līdz krūts kopšanai, tad krūtis neplaisās un māmiņa bez liekām raizēm varēs mierīgi barot savu bērniņu un baudīt šos emocionālos brīžus.

Noderīgi raksti jaunajām māmiņām:

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...