Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kad jāsāk uztraukties, ka bērnam nekrīt laukā zobi?

Izkritis zobs bērnam, Photo by Jelleke Vanooteghem on Unsplash

Izkritis zobs bērnam, Photo by Jelleke Vanooteghem on Unsplash

Ikviens esam piedzīvojuši zobu maiņu – parasti tas notiek sākumskolas periodā, kad mutē ir vien daļa zobu. Zobu feja turpina nākt un zobi pamazām nomainās pilnībā. Parasti vispirms izkrīt priekšējie apakšējie un tad augšējie priekšzobi, bet pēc tam – sānu zobi un ilkņi. Taču reizēm piena zobi spītīgi turas mutē, bet tiem blakus jau sākt augt pastāvīgie jeb kaula zobi. Šis ir brīdis, kad vecākiem vajadzētu būt īpaši vērīgiem, lai saprastu, kurā brīdī ir jāmeklē bērnu zobārsts, lai vēlāk nākotnē nebūtu ortodontiska rakstura problēmas un lai bērna zobi nesaaugtu divās rindās vai šķībi un greizi.

Kāpēc bērna zobi nekrīt laukā?

Kad pastāvīgais zobs aug un sāk spiest pret piena zoba saknēm, piena zobs kļūst vaļīgs un izkrīt. Tomēr, ja pastāvīgais zobs sāk augt aiz piena zoba, tas var neizkrist.

Tāpat piena zobs var neizkrist, ja pastāvīgais zobs nav līdz galam attīstījies. Ja pamani, ka aiz bērna piena zoba nāk sācis augt pastāvīgais zobs, pievērs tam uzmanību!

Ko darīt, ja piena zobs nekrīt laukā?

Ja Tu pamani, ka aiz piena zoba ir sācis augt pastāvīgais zobs, pārliecinies, vai piena zobs ir sācis kustēties. Ja tas sācis kustēties, tad liec bērnam to pakustināt turpmākās dienas, lai palīdzētu tam dabiski izkrist.

Savukārt, ja piena zobs stāv stingri un kustēties nav sācis, bet pastāvīgais zobiņš jau spraucas laukā, tad vajadzētu meklēt zobārsta palīdzību, kas palīdzēs atbrīvoties no piena zoba.

Ja kaula zobs aug tieši zem piena zoba, tas izstumj to un ieņem piena zoba vietu. Savukārt reizēm kaula zobs var arī neaugt tieši zem piena zoba, tādēļ piena zoba sakne var palikt neskarta. Šādā gadījumā zobi var saaugt “divās rindās” radot tā saucamo Haizivs zobu izskatu. Visbiežāk šāda parādība vērojama apakšējiem priekšzobiem, taču tā var skart arī citus zobus.

Kad rodas haizivs zobi jeb zobi divās rindās?

Kaut arī haizivju zobi var parādīties jebkurā laikā, tie biežāk sastopami divās bērnības attīstības fāzēs. Pirmais posms ir tad, kad aug pastāvīgie apakšējie zobi – apmēram 6 gadu vecumā. Otrā fāze, kad vajag pievērst uzmanību, kā aug bērna zobi, ir tad, kad parādās augšējie dzerokļi – apmēram 11 gadu vecumā.

Pirmkārt, nevajadzētu krist panikā – ja pastāvīgais zobs nav līdz galam izaudzis un piena zobs jau kustas, situācija visticamāk atrisināsies pati. Taču, ja kaula zobs turpina augt, bet piena zobs laukā nekrīt, ir jāapmeklē bērnu zobārsts, lai palīdzētu no piena zoba atbrīvoties. Ja tas netiek darīts, bērnam nākotnē var rasties ortodontiska rakstura problēmas.

Izlasi:


Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...