Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kādas kaķu šķirnes ir rakstura ziņā Tev piemērotas?

Pexels.com/

Pexels.com/

Kaķa ienākšana ģimenē ir ļoti atbildīgs lēmums, jo galu galā Tev nāksies dalīt savu dzīvi ar šo dzīvnieku turpmākos 15, varbūt pat 20 gadus. Ļoti bieži kaķi nonāk pie saimnieka nejauši - no tuviem draugiem vai paziņām, kaimiņiem vai patversmēm, kamēr citi rūpīgi izvērtē kaķa šķirni, izcelsmi un ciltsrakstus. Taču jāatceras, ka kaķa šķirne un izcelsme nav tikai izskata, bet arī temperamenta un rakstura jautājums, tādēļ noteikti jāpārdomā – cik aktīvam draugam esi gatavs? Cik ilgu laiku ikdienā kaķis pavadīs viens? Vai viņam būs nepieciešama kāda specifiska kopšana vai frizēšana? Runci vai kaķenīti? Vai mājā dzīvo vēl citi dzīvnieki vai varbūt bērni? Kļūdaini būtu izvēlēties kaķi tikai pēc izskata un raksturu nesaderības dēļ vēlāk vilties – šādā gadījumā laimīgs nebūtu ne četrkājainais draugs, ne Tu pats. Tādēļ iepazīsties ar dzīvnieku, sajūti to, noskaidro par viņu visu, ko vari, pirms saki Jā.

Šķirnes un bezšķirnes kaķu temperaments

Šķirnes kaķiem ir raksturīgas specifiskas fiziskās īpašības: spalvas garums, galvas un ausu forma vai, piemēram, astes forma, noteikts temperaments un izturēšanās. Tāpēc, izvēloties atsevišķas šķirnes, ir diezgan skaidri zināms un prognozējams iespējamais kaķa raksturs. Savukārt adoptēta vai izglābta kaķēna temperamentu uzminēt ir daudz grūtāk un, iespējams, tieši tur slēpjas bezšķirnes kaķēnu šarms.

Lielākā daļa tīršķirnes kaķu saimnieku savu izvēli ir rūpīgi pārdomājuši un apsvēruši – izvērtējot gan dzīvnieka izskatu, dzīvesveidu, gan arī raksturu. Piemēram, Ragdoll šķirnes kaķis biežāk būs mierīgs un kluss, labi pielāgosies jaunajām mājām, savukārt Norvēģu meža kaķiem ir sabiedrisks raksturs, padarot tos par lieliskiem draugiem ģimenēs ar bērniem. Austrumu kaķi, kā zināms, ir prasīgāki pret to īpašnieku uzmanību un izveido ļoti spēcīgas saites ar cilvēkiem. Sfinksa – kaķis bez apmatojuma – būs aktīvs, pieprasīs rotaļas, rāpsies, kāpelēs un pieprasīs Jūsu uzmanību, viņš negribēs ilgi palikt viens, tāpat vienatni nemīlēs arī Bengālijas kaķis, taču viņš ir mazāk sabiedrisks un pieķeras pamatā vienam cilvēkam, no kura pieprasa uzmanību un seko tam kā sunītis. Cirtainais Rekss labi satiek ar bērniem, ir saudzīgs un paklausīgs, gandrīz nekad nekļūst agresīvs. Britu zilais kaķis, savukārt, nepieprasīs tik lielu uzmanību – viņš būs salīdzinoši kluss, neatkarīgs, viņam nepiemīt pārmērīga ziņkārība, tādēļ viņam nav raksturīga aizklīšana no mājām, līdzīgi kā Krievu zilajam kaķim.

Jauktas šķirnes kaķiem un kaķiem bez ciltsrakstiem ģenētiskais fonds ir daudz plašāks un temperaments mazāk prognozējams. Tādēļ, pirms izvēlies bezšķirnes kaķīti vai adoptē to no patversmes, apdomā, vai esi gatavs beznosacījuma mīlestībai gadījumā, ja kaķa raksturs nebūs Tavam dzīvesveidam atbilstošs un piemērots – vai esi gatavs to pieņemt un iemīlēt?

Kā kaķa dzimums ietekmē viņa uzvedību?

Pirms izvēlies kaķi, jāpadomā ne tikai par šķirni, bet arī par dzimumu, jo kaķu puišiem un meitenēm raksturi ievērojami atšķiras. Tīršķirnes kaķiem gan šī atšķirība ir mazāk izteikta, jo temperaments ir jau daļa no šķirnes specifikācijas un, izvēloties šķirni, jūs varat to prognozēt.

Savukārt kaķiem bez ciltsrakstiem novērots, ka runči mēdz būt vēsāki un klejo daudz tālāk, kamēr kaķenes turas tuvāk mājai. No otras puses – kaķenēm reizēm ir tendence mājās dominēt, kas var radīt problēmas kopdzīvē ar citiem dzīvniekiem, ja mājās ir vēl kāds.

Runčiem ir vēlme iezīmēt savu teritoriju ar urīnu – tas var būt traucējoši, bet tas arī var mazināt svešu kaķu pieklīšanu Jūsu pagalmā, kamēr kaķenes smaka būs mazāk jūtama, bet pie viņas, iespējams, nāks “precinieki”. Iespējams, nāksies apsvērt sterilizācijas jautājumus, ja vien neesiet gatavs laiku pa laikam uzņemties atbildību par bariņu mazu kaķēnu.

Neatkarīgi no tā, vai izvēlaties jauktas šķirnes vai tīras šķirnes kaķi, ir svarīgi atcerēties, ka katrs kaķis ir indivīds un viņa personībai piemērotā attieksme vai dzīves apstākļi var būt atšķirīgi. Izvēlies savam dzīvesveidam un raksturam atbilstošāko mājas mīluli un Tavs jaunais četrkājainais draugs Tev sagādās daudzus prieka mirkļus!