Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kaķis skrāpē un plēš mēbeles - ko darīt?

Kaķis skrāpē mēbeles, attēls no Pixabay.com

Kaķis ir ģimenes loceklis, ar kuru jārēķinās! Līdz ar kaķi mājās ienāk ļoti daudz emociju – prieka brīži rotaļu laikā, jaunas rūpes par četrkājainā drauga labsajūtu, kaķa ēdienkartes apgūšana, rakstura iepazīšana, miers, ko rada kaķa murrāšana un…. Jā! Diemžēl arī dažas saplēstas un iznīcinātas lietas Tavā mājoklī. Ja puķupodus, kas traucē kaķim pārvietoties pa palodzēm ir iespējams novākt vai pārvietot citur, tad ko darīt ar mēbelēm? Lai kā mēs cerētu, ka iemācīsim kaķi neskrāpēt dīvānu, durvis un tapetes, dzīvnieka asie nagi ar laiku var kļūt par reālu biedu saimniekiem. Daudzi nepareizi to mēdz dēvēt par “nagu asināšanu”, lai gan patiesībā ir tieši pretēji – kaķis nadziņus nevis asina, bet gan cenšas nodeldēt.

Ja kaķis staigā ārā, ir cerības, ka būs mazāk vajadzības deldēt nagus istabā, tādējādi iznīcinot mēbeles. Tomēr arī tas ne vienmēr ir ar garantiju – tiklīdz ticis istabā, pūkainais ģimenes loceklis momentā ir klāt pie savas iemīļotās skrāpēšanās vietas un velk ar nagiem, ka skrapšķ vien. Tas tādēļ, ka nagu deldēšana nav vienīgais iemesls, kādēļ dzīvnieks skrāpē mēbeles, paklājus un plēš aizkarus – viņš cenšas iemarķēt savu teritoriju. Ko darīt? Vai ar šo paradumu maz ir iespējams tikt galā?

Iemāci kaķim, kur drīkst skrāpēties!

Vislabākā pieeja – nevis aizliegt kaķim skrāpēties, bet gan radīt tam īpašu vietu, kur to drīkst darīt. Zoopreču veikalos ir pieejami dažādi skrāpēšanās statīvi un stabiņi. Kad kaķis sāk skrāpēšanos, noliec viņu pie šī stabiņa un parādi, ka skrāpēties var šeit. Reizēm saimnieki kļūdās, nopērkot lietotus skrāpējamos stabiņus no citu kaķu saimniekiem un brīnās, kādēļ dzīvnieks tos nelieto. Atceramies, ka skrāpēšanās laikā kaķa ķepiņas iemarķē virsmu ar specifisku smaržu un vien retais kaķis gribēs lietot rotaļlietu, kurai ir cita kaķa smaka.

Jāņem vērā, ka kaķis skrāpēšanai labprātāk izvēlas stabilu virsmu, kas nelīgojas un negāžas, tādēļ paskaties – vai tavs izvēlētais skrāpējamais stabs patiešām ir stabils, citādi jēgas no tā nebūs. Vēl kāda lieliska alternatīva – piestiprināt pie sienas vai durvīm kaķa augstumā speciālu paklāja gabalu un ļaut dzīvniekam šo virsmu izmantot skrāpēšanai. Ir saimnieki, kas šo metodi atzīst kā ļoti labu esam – dzīvnieks zina, ka šajā vietā viņam ir ērti skrāpēties, kā arī tur šo drīkst darīt. Vari pie šī paklāja vai virsmas, ko paredzēts skrāpēt, piekarināt arī kādu rotaļlietu – lai mudinātu kaķi izmēģināt šo jauno vietu.

Skrāpēšanās virsmu stratēģiskais izvietojums

Visticamāk, tev vajadzēs vairākus stabiņus, kas stratēģiski izvietoti Tuvu mēbelēm, ko kaķis grib skrāpēt. Kļūda ir nolikt stabu tālākajā istabas stūrī un cerēt, ka kaķis uz turieni dosies.

Stabiņiem vai skrāpēšanas atļautajām virsmām jāatrodas tuvu vietai, kuru Tu negribi, lai dzīvnieks saplucina – ir jābūt tuvu un ērti pieejamai alternatīvai priekš kaķa nagiem.

Kaķa nagu apgriešana

Metode, ko vari izmantot droši, ir kaķa nagu apgriešana. Kā apgriezt kaķim nagus, esam rakstījuši jau iepriekš. Jārēķinās, ka nagi pēc kādām trim nedēļām būs atkal atauguši un šī procedūra būs jāatkārto. Tu vari iemācīties to paveikt pats vai arī apmeklēt veterināro klīniku, kur to izdarīs profesionālis. Kaķa nadziņu apgriešana ir droša īpaši, ja kaķis dzīvo istabā. Tomēr jārēķinās, ka pēc šī savdabīgā “manikīra” veikšanas, kaķis pāris dienas būs mazliet apjucis, jo viņš nevarēs uzlēkt tik veikli, kā ieradis, uz dīvāna vai krēsla, būs situācijas, kad viņš leks klēpī un nokritīs atpakaļ. Bet pēc pāris dienām dzīvnieks iemācīsies, ka ir jālec ar stiprāku atspērienu, nevis “ieķeroties ar nagiem” virsmā. Ja kaķis dodas laukā – tad gan jāsaprot, ka bez nadziņiem viņam būs daudz grūtāk sevi pasargāt – viņš nevarēs uzkāpt kokā, ja būs jābēg no kāda suņa, kā arī nevarēs aizstāvēties sētas runču cīņās.

Pārklāj mēbeles ar divpusējo līmlentu

Ja kaķis atsakās no stabiņa skrāpēšanas un tomēr plucina mēbeles, vari pamēģināt aplīmēt vismaz to dīvāna sānu, kuru kaķis plucina visvairāk, ar divpusējo līmlentu. Kādu brīdi kaķis mēģinās to plucināt, bet drīz vien sapratīs, ka tas nebūt nav tik patīkami un meklēs citu vietu – visticamāk atgriezīsies pie skrāpējamā stabiņa, ja vien tas atradīsies turpat netālu.

Apsmidzini virsmas

Tu vari pamēģināt apsmidzināt mēbeles vai kaķa iemīļotākās skrāpēšanās virsmas ar kādu īpašu aerosolu, kas kaķim nepatiks. Vai, piemēram, ieziest tās ar specifisku smaržu.

Rotaļājies ar savu kaķi

Centies vairāk laika pavadīt rotaļās. Iespējams, varat kopīgi izdauzīties ar kaķi, izmantojot kādu viņam atļautu rotaļlietu. Var mēģināt kaķi apbalvot, samīļot, pacienāt, kad viņš paskrāpē atļauto virsmu vai skrāpēšanās stabiņu. Kaķis ar laiku sapratīs, ka šīs vietas skrāpēšana ir ar patīkamu rezultātu, kamēr dīvāna skrāpēšana tāda nav.

Ko nedrīkst darīt, lai atturētu kaķi no skrāpēšanās

Ja pieķer kaķi skrāpējamies neatļautā vietā, piemēram, plucinot dīvānu, vari mēģināt viņu pārsteigt, sasitot plaukstas, uzšļakstot ūdeni – bet šī nav labākā metode, jo kaķis var sākt no Tevis baidīties.

Noteikti nedrīkst arī turēt kaķi ar varu pie jaunās skrāpēšanās virsmas un spiest ar varu viņu to izmantot, piemēram, velkot viņu ķepas pa virsmu.

Esi pacietīgs un pieņem savu kaķi tādu, kāds viņš ir!

Lai arī ko Tu izvēlētos darīt, esi pacietīgs! Nemēģini iedomāties, ka Tu spēsi kā ar burvju nūjiņu panākt, lai kaķis maina savus paradumus vai vienkārši pārstās “asināt nagus” jeb, pareizāk sakot, skrāpēt mēbeles tikai tādēļ, ka Tu to esi aizliedzis, īpaši, ja viņam netiek piedāvāta alternatīva – kur tad šo procesu var veikt. Kaķim ir kaut kas jāskrāpē – tā ir kaķa daba, tas ir arī teritorijas marķēšanas veids. Taču, ja reiz esi kaķa saimnieks – Tu noteikti jau sen esi pieņēmis lēmumu samierināties ar šo īpatnību. Ja tomēr ne – tad varbūt ir vērts vienkārši laiku pa laikam apgriezt kaķim nagus.

Izlasi arī:

Pazīmes, kas liecina, ka dzīvniekam ir trauma

Vai kaķim patiešām piemīt dziedinošas spējas?

Kas liecina, ka dzīvnieks ir saaukstējies?

Gaumīgas mēbeles par labu cenu - vai tas ir iespējams?

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...