Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kāpēc kaķiem nedrīkst griezt ūsas?

Kaķa ūsas, Photo by Ludemeula Fernandes on Unsplash

Kaķa ūsas, Photo by Ludemeula Fernandes on Unsplash

Ūsas kaķim nav tikai diža rota. Tas ir būtisks maņas orgāns, ar kuru palīdzību kaķis spēj uztvert dažādas vibrācijas un tumsā orientējas, lai medītu. Ja salīdzina ar cilvēku, kaķa ūsas ir gluži kā cilvēka pirksti.

Kaķu ūsu funkcija

Kaķim ir 24 ūsas, pa 12 katrā vaiga pusē, retākos gadījumos kaķim var būt vairāk vai mazāk par 24 ūsām. Tās izvietotas 4 horizontālās līnijās. Garākās un spēcīgākās kaķa ūsas atrodas 2. un 3. līnijā. Kaķis spēj kustināt savas ūsas, pietam 2 augšējo līniju ūsas spēj kustēties neatkarīgi no tām, kas atrodas 2 apakšējās līnijās. Vienīgie kaķi, kas ar ūsām nevar lepoties, jo tiem to vienkārši prakstiski nav ir Sfinksa šķirnes kaķi. Tie nespēj arī tumsā orientēties.

Izrādās, ka kaķa ūsas ir pirmais apmatojums, kas tam aug jau mammas – minces vēderā. Ar ūsām kaķis uztver pasauli gluži kā ar redzi un dzirdi, turklāt tās darbojas gluži kā navigācijas sistēma kuģiem, diennakts tumšajā laikā. Kaķu ūsas uztver gaisa plūsmu, vibrācijas, kas nāk no objektiem, tiem tuvojoties, tādā veidā kaķim izdodas pilnīgā tumsā manevrēt, priekšmetiem nepieskaroties. Varētu pat teikt, ka kaķis izmanto ūsas informācijas lasīšanai tumsā, gluži kā akli cilvēki, lasa informāciju Braila rakstā.

Vai kaķa ūsas drīkst apgriezt?

Pilnīgi noteikti nedrīkst kaķim griezt ūsas, neskatoties uz to, ka pats kaķis tās mēdz mainīt. Tad, kad viņam izkrīt ūsa, cita ataug tās vietā. Tomēr apgriežot ūsas, kaķim zūd ūsu kā maņu orgāna uztvere, kamēr nav atkopušās pilnībā. Eksperimenti ir pierādījuši, ka kaķi ar apgrieztām ūsām nespēj orientēties tumšā telpā. Šīs zināšanas izmanto dārgu kaķu šķirņu zagļi, gan mēdz apgriezt kaķim ūsas, to nozogot, lai tas nespētu atrast mājupceļu.

Kaķim ir arī citi uztveres matiņi

Kaķa ūsas nav vienīgie matiņi, kas uztver apkārtējo informāciju. Patiesībā gan uzacu, zoda gan virsūpas matiņi un priekškāju matiņi kaķim palīdz orientēties.

Lasi arī:

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...