Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kāpēc un kā balsināt – kaļķot kokus tieši rudenī?

Dārzs, foto - Inese Bērziņa, www.momenti.lv

Dārzs, foto - Inese Bērziņa, www.momenti.lv

Ziemas mieru un sala pārdzīvošanas iespēju meklē visa dzīvā radība, tai skaitā dažādi kukaiņi, kas var izrādīties lieli nelabvēļi dārzam. Daļa kukaiņi sev par labām mājvietām atzīst koku mizas, kurās mēdz pārdzīvot ziemu. Arī ziemas saule var kaitēt kokam – miza var plaisāt. Lai pavasarī izvairītos no saplaisājušas koku mizas un dažādu kukaiņu invāziju, tieši vēlais rudens ir īstais laiks, lai balsinātu jeb kaļķotu koku stumbrus.

Kā pareizi kaļķot stumbrus?

1. Iesākumā ar speciālu rīku stumbra mizas nokasīšanai vai metāla drāšu birsti veic vecās mizas attīrīšanu no koka stumbra.

2. Ja kokam radušās traumas, to tepē ar tam paredzētu tepi.

3. Ar speciāli paredzētu kaļķošanas materiālu, balsina koka stumbru un resnāko zaru pamatnes. To dara ar otu. Kaļķis darbojas kā dezinfekcijas līdzeklis koka mizai. Ja ir nepieciešamība, kaļķošanas materiālam var pievienot arī speciāli tam paredzētus insekticīdus, kas būs kā papildus garants koka stumbra aizsardzībai no kaitīgiem kukaiņiem.

Koku balsināšana īpaši vēlama pavisam jaunu, līdz 4 gadus veciem kokiem, jo tie ir īpaši nenoturīgi pret salu un koks var aiziet bojā. Jo īpaši ieteicams šo procedūru veikt kauliņkokiem (plūmēm, ķiršiem, aprikozēm). Koku kaļķošana arī aizkavē sūnu veidošanos uz koka stumbriem.

Lai izvairītos no kukaiņu savairošanās dārzā, neaizmirsti arī savākt un likvidēt nobirušās rudens lapas! Šo procedūru noteikti atvieglo labs grābeklis, bet vēl jo vairāk – lapu pūtējs. Bet radošākai nodarbei, daļu lapas vari izkaltēt herbārijam.

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...