Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kas jāņem vērā, izvēloties kapu pieminekli un labiekārtojot kapus?

pexels.com

Apbedīšanas biroja “Trīs saujas smilšu” vadītāja Inga Upatniece uzsver, ka galvenajam vadmotīvam kapu labiekārtošanas darbos būtu jābūt ilgtspējai - gan domājot par labiekārtošanā izmantotajiem materiāliem, gan kapu sakopšanas iespējām. Mūsdienās būtiski, lai kapu kopiņa izskatītos labi pat tad, ja to neizdodas apmeklēt tik bieži, cik gribētos. Izvēloties kapu pieminekli un citus labiekārtošanas elementus, svarīgi, lai tie veidotu kopēju ansambli un harmonisku vidi.

Ar ko sākt, izvēloties kapa pieminekli?

Sākumā svarīgi saprast, vai kapu laukumā jau ir kāds piemineklis. Lai nesaraibinātu vietu, tad jauno pieminekli būtu vērts piemeklēt maksimāli līdzīgu jau esošajam, ieturot vienotu stilu. Tas ir sarežģīti, bet ne neiespējami. Galvenie elementi, kuriem jāpievērš uzmanība, piemeklējot kapa pieminekli esošajam – materiāls, forma un izmērs.

Kapakmeņu dizains un materiāls

Veidojot kapakmeni no jauna, populārākais materiāls tā izveidē ir granīts. Mūsu platuma grādos bieži izvēlas laukakmeni, kas principā arī ir tas pats granīts, tikai bez rūpnieciskas ieguves, turklāt dažādās formās un izmēros atrodamas tepat Latvijā. Laukakmens pieminekļi norādīs uz individualitāti - katram akmenim ir atšķirīga struktūra un forma, kuras nav iespējams atkārtot. Kvalitatīvs granīts tiek ievests no Somijas un Zviedrijas. Aizmirstiet par lētajiem Ķīnā darinātajiem materiāliem, jo prakse pierāda, ka šīs valsts darinājumi ar laiku izbalē, zaudē krāsu un struktūru. Skopais maksā divreiz, arī domājot par kapakmeņiem.

Esošā kapakmeņa pielāgošana

Pašlaik arvien populārāka kļūst esošo kapakmeņu pielāgošana, proti, tas tiek noslīpēts un atjaunots. Kapakmeņu gravīra vairs neizdala individuālus vārdus, bet norāda uz to, ka šie ir kādas konkrētas dzimtas ģimenes kapi.

Gravējumi uz kapa pieminekļiem

Kapa pieminekļa gravējumu viedo ar roku, smilšu strūklu, vai lāzera gravēšanu. Meistara veidots gravējums būs ilgmūžīgāks, bet dārgāks. Ja piemineklī ar laiku paredzēts vēl kāds gravējums, tad to jāparedz laicīgi, atstājot brīvu vietu.

Vienots stils un uzticēšanās profesionāļiem

Visprātīgākais un ekonomiski drošākais variants kapu labiekārtošanai ir piesaistīt profesionālu kapu vietas labiekārtotāju, kurš izstrādās visatbilstošāko plānu gan balstoties uz vēlamo gala rezultātu, kapu labiekārtošanas cenu un atrašanās vietu, kura ietekmē gan izvēlētos materiālus kapu apmalītei un piemineklim, gan augu izvēli kapu vietas apzaļumošanā. Inga Upatniece dalās savos novērojumos, ka bieži Trīs saujas smilšu saņem izmisīgus klientu zvanus, ar lūgumu palīdzēt – pašu spēkiem uzliktas nelīmētas apmales, kuras ar laiku sašķiebjas, nosēžas, sakārtot ko šādu iespējams tikai ar meistara rokām. Izvēloties cementa, granīta vai slēgtas kapu apmalītes, kapu kopiņa vienmēr izskatīsies sakopta. Ierasts, ka kapu labiekārtošanas darbus veic gadu pēc bērēm, taču īpašā presēšanas sistēma, kas neļauj sēsties kapu kopiņai, tādejādi sakropļojot arī apkārtējo vidi, ļauj arī ātrāk.

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...