Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kas vērtīgs bērzu pumpuros un lapās?

Bērzu lapas, Photo by Marina Yalanska on Unsplash

Bērzu lapas, Photo by Marina Yalanska on Unsplash

Noderīga ir ne vien bērzu sula. No bērziem kā ārstniecības drogas izmanto arī pumpurus, lapas un mizu, stāsta klīniskā farmaceite I. Priedniece. Lūk, kas vērtīgs šajās bērza daļās un kā tās izmantot!

Kas vērtīgs bērzu pumpuros?

Bērzu pumpuri satur dažādas aktīvās vielas - ēterisko eļļu, flavonoīdus, organiskās skābes, miecvielas, sveķveida vielas, rūgtvielas, selēnu, kalciju, C vitamīnu un citas. Bērzu pumpurus vāc agri pavasarī no marta līdz to plaukšanai. Saudzējot dabu, pumpurus ieteicams vākt no ciršanai paredzētiem kokiem - nogriež bērza zarus, tos sasien un caurvējā žāvē apmēram piecas nedēļas, tad nobrauka pumpurus ar rokām vai nokuļ, attīra, pumpurus turpina žāvēt istabas temperatūrā. Drogas derīguma termiņš ir divi gadi, un tās jāglabā sausā vietā stikla, papīra vai kartona tarā.

Savukārt bērzu lapas vāc vasaras sākumā. Tās satur flavonīdus, ēterisko eļļu, miecvielas, saponīnus, karotīnu, C un PP vitamīnu, cinku, mangānu un citas vērtīgas vielas.

Bērzu pumpuru un lapu drogai piemīt diurētiska, žultsdzenoša un antiseptiska iedarbība. To izmanto urīnceļu saslimšanu gadījumā, kā arī pie kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumiem. Tās veicina gremošanu un mazina vēdera uzpūšanos, tām piemīt arī pretiekaisuma un sviedrējoša iedarbība. Spēcīgāk iedarbojas pumpuru droga, tāpēc plašāk izmanto lapu drogu. Ārīgi šīs drogas izmanto kompresēm pret sāpēm, ādas slimību gadījumā, skaistuma procedūrām - galvas ādas kopšanai un matu sakņu stiprināšanai. Taču pievērsiet uzmanību, ka bērzu drogas neiesaka grūtniecības un bērna barošanas laikā.

Kas vērtīgs citu koku pumpuros?

Bērza pumpuri nav vienīgie, ko izmanto ārstniecībā. Tā, piemēram, arī egļu pumpurus izmanto tautas medicīnā, stāsta farmaceite. Tos arī vāc agri pavasarī, un tie satur ēterisko eļļu, sveķus, miecvielas, flavonīdus, minerālvielas - mangānu, dzelzi, C vitamīnu, karotīnu. Tie darbojas antibakteriāli, diurētiski un mazina spazmas. Egļu pumpurus izmanto augšējo elpošanas ceļu un ādas saslimšanu gadījumā, kā arī vannām locītavu sāpju gadījumā.

Uztura speciāliste L. Sondore uzsver, ka egļu pumpuri ir iecienīti arī kulinārijā. Jaunie egļu dzinumi, jaunās, maigās skujas ir ar skābi pikantu garšu. Garša ir pat nedaudz līdzīga citronpipariem, tādēļ egļu pumpurus var izmantot kā garšvielu. Svaigi samaltas maigās skujiņas liek klāt pie zaļajiem salātiem, kopā ar kamu pie kefīra, pievieno zaļajiem smūtijiem.

Lai ilgāk izbaudītu egļu un priežu pumpurus - tos pievieno vijīgam medum. Pēc pāris mēnešiem medus būs ar pumpuru garšu! Ēdiet to pa karotei dienā!

Bērzu lapas, Photo by Marina Yalanska on Unsplash

Bērzu lapas, Photo by Marina Yalanska on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas