Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ko darīt ar bērnu, kuram vienmēr ir garlaicīgi?

Frāze “man ir garlaicīgi” ikvienam vecākam griež ausīs tikpat asi, kā skaņa, ko rada nagu vilkšana pār stiklu. Tā rada trauksmi, nepatiku, stresu. Īpaši, ja bērns ir 5-8 gadus vecs, tad šo tekstu var nākties dzirdēt gandrīz katru dienu.

Patiesībā, kad bērni saka, ka viņiem ir garlaicīgi, viņi parasti cenšas iesaistīt vecākus savās rotaļās. Tas, ko šai situācijā viņi visbiežāk vēlas sagaidīt, ir vecāku priekšlikumi interesantai un kopīgai laika pavadīšanai. Taču tas nebūt nenozīmē, ka vecākiem vajadzētu kļūt par klauniem un augu dienu izklaidēt bērnu. Vispirms ir jāsaprot, ka garlaicība patiesībā ir bērna problēma, ne jūsējā. Vecāki nereti to aizmirst un cenšas visam rast tūlītēju risinājumu, piedāvājot virkni ideju, kuras bērni nereti noraida.

Taču vecāku uzdevums būtu pārliecināties, ka bērnam ir pietiekami daudz iespēju veikt dažādas aktivitātes – piemēram, zīmēt, lasīt, spēlēties ar klučiem, doties laukā braukt ar velosipēdu, likt puzles, nomazgāt traukus, paskatīties kādu multfilmu utt.

Ja bērna garlaicība patiesībā ir šifrēts teksts, kā pateikt “Es gribu laiku pavadīt ar jums, māmiņ un tēti,” centies iesaistīt bērnu savās nodarbēs. Tev nav momentā jāmet visi darbi pie malas un jāsāk rotaļāties, tā vietā uzaicini bērnu palīdzēt izkārt veļu, uzklāt galdu, palīdzēt notīrīt putekļus. Kad kopīgi būsiet padarījuši darbus, kopīgi varēsiet arī atpūsties. Tas būs daudz vērtīgāk un audzinošāk – vispirms Jums būs kopīgas aktivitātes un veicamie darbiņi, bērns apgūs to, ka ir svarīgi atbalstīt un palīdzēt vecākiem, bērns ar laiku sapratīs, ka dzīve nesastāv no atpūtas vien un ir lietas, kas jāizdara, pirms nododies rotaļām un izklaidēm. Tāpat arī gandarījums par paveikto var pacelt pašapziņu un rosināt bērnu aktīvāk iesaistīties un palīdzēt mājas darbos.

Ja ikreiz, kad bērnam kļūst garlaicīgi, mēs metamies glābt situāciju, rezultātā bērns pats nedomā vairs par to, ko viņš varētu darīt, bet visu laiku sagaida aktivitāšu plānu no malas. Turklāt mammas, kuras vienmēr visu noliek malā, ja vien bērns pieprasa uzmanību, nereti attopas brīdī, kad viņu priekšā stāv mazs egoists, kurš labi apzinās, ka viņš šeit ir galvenais un nekam citam nav nozīme, tostarp vecāku darbiem, sarunām vai vēlmei nedaudz atpūsties.

Kādas ir garlaicības priekšrocības?

Taču reizēm gadās, kad bērns acīmredzami nav ieinteresēts palīdzēt sakārtot zeķes vai sagriezt salātus, bet drīzāk garlaikoti skatās ārā pa logu. Patiesībā tas nebūt nav pats sliktākais variants – garlaikošanās visbiežāk sākas tad, kad mēs nevis izbaudām esošo brīdi, bet sapņojam par ko citu, par jaunām un aizraujošām spēlēm un idejām, kas varētu notikt vai ko varētu izdarīt.. Šīs radošās idejas bieži vien rodas tieši visgarlaicīgākajos brīžos.

Kad jāpievērš uzmanība?

Ja Tev ir darīšana ar bērnu, kuram pastāvīgi ir garlaicīgi, iespējams, ka ir jāpalielina bērna aktivitātes līmenis. Dažreiz bērniem patiešām ir garlaicīgi, jo patiesībā viņiem nepieciešams vairāk izaicinājumu. Noteikti pārliecinies, ka bērna rotaļlietas ir vecumam atbilstošas, kā arī paseko, vai bērnam ir pietiekami daudz fizisko aktivitāšu. Nosūti viņu ārā pabraukties ar velosipēdu vai ierosini palēkāt ar lecamauklu. Taču esi piesardzīgs un nepārspīlē, lai rotaļu laiku nesāktu jaukt ar sporta nodarbībām paredzētu – šeit ir vēlams saglabāt zināmu līdzsvaru.

Māci saskatīt iespējas!

Māci bērniem kļūt radošiem un atjautīgi izmantot iespējas, kas viņam ir pieejamas. Tu vari būt empātisks, tu, protams, rūpējies par to, lai pieejamo aktivitāšu iespējas būtu pietiekamas, kā arī iespēju robežās pavadi laiku ar bērnu, bet neatņem viņiem viņu garlaicību! Nākamreiz, kad bērns paziņo, ka viņam ir garlaicīgi, vari līdzjūtīgi teikt: “Man tiešām žēl to dzirdēt! Tu varētu palīdzēt man salikt traukus trauku mašīnā!” Visticamāk, pēc pāris minūšu ilgām pārdomām bērns vai nu ar prieku iesaistīsies un nāks palīgā, vai arī pats atradīs sev citu, interesantāku nodarbi.

Vēl viena lieliska ideja – Tu vari kopā ar bērnu pagatavot “Garlaicības burciņu”, kurā sarakstīt uz lapiņām un samest iekšā virkni dažādu aktivitāšu idejas. Un nākamajā reizē, kad bērnam kļūst garlaicīgi – lai pasmeļas no buciņas 3 aktivitāšu idejas un izlemj, ko viņš darīs.

Izlasi arī:


Bērns garlaikojas, Photo by Hunter Johnson on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas