Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ko darīt, ja dārzu apsēduši glumie grauzēji gliemeži?

Gliemezis, Foto: Pexels.com

Gliemezis, Foto: Pexels.com

Lai arī lēnīgi pēc dabas, glumie grauzēji gliemeži var savairoties “mērkaķa ātrumā” un aiz sevis atstāt īstu postažu. Tik nevēlamie viesi mazdārziņos iznīcina visu, kas pa ceļam – gan krāšņās puķes, gan kāpostus, salātus, kabačus, zirņus, zemenes un citus kultūraugus. Kā atrasināt samilzušo gliemežu problēmu dārzā? Ar kādiem ieročiem cīnīties, kad šķiet – izmēģināts jau viss? Piedāvājam dažas pārbaudītas metodes, kuras, iespējams, noderēs arī tev – sākot ar vecajām labajām olu čaumalām, līdz pat nepatīkami smakojošajai gliemežu vircai un paštaisītām “lamatām”.

Latvijā sastopamas aptuveni 80 gliemežu sugas, bet neliela daļa – vien desmit pielāgojušās izdzīvošanai dažādos apstākļos. Turklāt pielāgojušies tā, ka šķiet dārzam uzbrūk vesels pulks “neredzamo kaujinieku” – sausā laikā un pa dienu gliemeži sēž savos ierakumos un nav manāmi, taču tumšā vai lietainā laikā, viņi īstā triecientempā dodas uzbrukumā glīti iekoptajiem sējumiem. Gliemeži izgrauž caurumus sulīgākajās auga daļās un lapās, tā izpostos lielu daļu no iecerētās ražas. Bīstamākie dārza kaitēkļi ir kailgliemeži un raibais vīngliemezis, tomēr Latvijā parādās arvien jaunas sugas, kas tiek ievestas ar augu stādiem.

Kā cīnīties ar gliemežiem?

1. Liec lietā olu čaumalas un veido “barjeras”

Viena no senākajām un arī humānākajām metodēm ir dārzu padarīt gliemežu armijai neapdzīvojamu. Glumā grauzēja ķermenis ir ļoti jutīgs, tāpēc ap dobēm veidojot nelīdzenu virsmu, iespējams ierobežot gliemežu piekļuvi augiem. Dārzu ieteicams nokaisīt ar sasmalcinātām olu čaumalām, smalkām grants šķembām vai pelniem. Savukārt ap zemenēm var apkaisīt salmus. Sajutuši nepatīkamo virsmu, gliemeži baidīsies savainoties un dosies meklēt barību drošākā vietā. Papildus šai metodei, vēlams gliemežus no dārza arī mehāniski nolasīt un ik pa laikam pārliecināties, vai tomēr kāds ragainis nav palicis nepamanīts. Gliemjus atbaidot arī sāls, tāpēc cīņā pret nevēlamajiem viesiem vari izmantot arī to Tiesa, ar sāls lietošanu nevajadzētu pārāk aizrauties, jo tā var kaitēt dārza augiem.

2. Veido gliemežu vircu

Ja iepriekšminētais nepalīdz, laiks ķerties pie krietni nepatīkamākām, tomēr gana efektīvām metodēm. Sadedzini sauju gliemežu, pelnus iemaisi karstā ūdenī un maisījumu atšķaidi ar palielu daudzumu ūdens. Trīs vakarus pēc kārtas izsmidzini to dārzā. Vari arī veidot gliemežu “vircu”, kas nepatīkamās smakas dēļ neies pie sirds nedz pašiem kaitniekiem, nedz tavam degunam: Savāc 50 līdz 60 gliemežus un ievieto spainī ar stingru vāku. Kad pēc 2 līdz 3 nedēļām tie ir satrūdējuši, aplej tos ar ūdeni un izsmidzini uz dobēm.

3. Ievilini lamatās

Īslaicīgi dārzu no gliemežu uzbrukuma vari pasargāt, nevēlamos kaimiņus nolasot un aiznesot prom. Lai to ērtāk izdarītu, palīdzēs arī īpašas gliemežu “lamatas” - piemēram, novieto dārzā platu dēli, kuru aplej ar kefīru vai alu, kas pievilinās gliemežus. Tāpat vari pietaupīt citronu, apelsīnu, laima, greipfrūtu miziņas, kuras vakarā novieto dārzā. Pēc laika no gardajām barošanās vietām kārtējo čupiņu ar gliemjiem varēsi ērti savākt.

4. Atbaidi ar tabaku vai kafiju

Gliemeži ir īsti tabakas nīdēji un izvairās no vietām, kur sastopama tik netīkamā smaka. Tāpēc dārzu vari apkaisīt vai nu ar tabakas putekļiem, kurus iespējams iegādāties specializētajos veikalos, vai arī izmantot tabaku, ko smēķētāji lieto cigaretes uztīšanai. Novāri tabaku vai aplej ar verdošu ūdeni, ļauj atdzist un izsmidzini uz augiem. Šādā pat veidā vari izmantot arī šķīstošo kafiju, kuru sajauc ar diviem vai divarpus litriem ūdens un aplej augus. Vari izmantot arī maltās kafijas pupiņu biezumus no izdzertās rīta kafijas, kurus izbārsti gliemežu iecienītākajās vietās. Starp citu, kafijas pielietojums saimniecībā, ir plašs, bet pozitīvais pluss - tā bagātina arī augsni.

5. Izmanto spēcīgākus “palīgus”

Ja dabiskās gliemežu apkarošanas metodes tomēr nav gana iedarbīgas, laiks ķerties pie “jiftīgākiem” līdzekļiem. Augu aizsardzības līdzekļu veikalos pieejamas īpašas granulas, kuru sastāvā ir trīsvērtīgās dzelzs fosfāts. Tā iedarbībā gliemežu pārstāj ēst, nolien savās slēptuvēs un iet bojā. Līdzekli izkaisi pa visu dārzu starp augiem, vislabāk vakarā, kad gliemeži izlien baroties. Tomēr atceries, ja izvēlies stiprākus ķīmiskos līdzekļus, tie var nonākt ne tikai līdz gliemežiem, bet arī tik rūpīgi koptajiem kultūraugiem.

Lasi arī padomus, kā tikt galā ar citiem dārza kaitēkļiem:

Gliemezis, Foto: Pexels.com

Gliemezis, Foto: Pexels.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas