Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kredītu ņemšanas paradumi Latvijā un kā prasmīgi izvēlēties starp kredītu sniedzējiem?

Kredīts, moerschy

Kredīts, moerschy

Kredītu ņemšana paver plašas iespējas dažādās jomās - patēriņa kredīts ikdienas neparedzētajiem tēriņiem, hipotekārais kredīts jauna mājokļa iegādei vai auto kredīts . Nenoliedzami, ikviens pilngadīgs Latvijas iedzīvotājs ir vai nu apsvēris domu vai pat izmantojis kādu vai vairākus kredīta piedāvājumus. Kādi īsti ir kredīta ņemšanas paradumi Latvijā, palīdz noskaidrot kredītu salīdzināšanas platformas Sortter (www.sortter.lv) speciālisti.

Cik lielus kredītus aizņemas?

Veiktie pētījumi liecina, ka sabiedrība kļuvusi atbildīgāka par savu naudas pārvaldīšanu, tai skaitā kredīta aizņēmumiem. Cilvēki pēdējās desmitgades laikā pārdomātāk izmanto kredītpakalpojumus. Sāk veidoties princips – aizņemties retāk, bet vairāk, ar labākiem nosacījumiem. Turklāt šie aizņēmumi tiek izmantoti patiešām nopietnām vajadzībām, kā piemēram, lai uzlabotu savas dzīves kvalitātes apstākļus, iegādājoties jaunu sadzīves tehniku, auto, mājokļa remonta veikšanai vai pat vasarnīcu un māju iegādei.

Lai arī kredītu pieejamība ir plaša un teju vai ikvienai pilngadīgai personai, Latvijas iedzīvotāji patēriņa kredītus izmanto viskūtrāk, ja salīdzina ar kaimiņvalstu – Lietuvas un Igaunijas kredītu ņemšanas paradumiem. Iepriekšējā gadā vidējais patēriņa kredīta lielums banku nozarē ir 6300 Eur, bet nebanku nozarē – 528 Eur.

Pieprasītākie kredītu veidi

Sortter speciālisti min, ka visbiežāk kredītu salīdzināšanas rīkā cilvēki veic patēriņa kredīta un auto kredīta salīdzināšanu. Mazāk tiek salīdzināti hipotekārie kredīti un kredītkaršu piedāvājumi.

Ir novērots, ka ir augusi tendence izmantot tieši ilgstoša laika kredītus, un samazinājusies “ātro kredītu” pakalpojumu izmantošana. To var pamato fakts, ka sabiedrība kļūst turīgāka un nopietnāk izvērtē vajadzības, kādām izmantot kredītus, piemēram, lai iegādātos automašīnu, kā arī lai uzlabotu vai iegādātos nekustamo īpašumu.

Kā kredītu ņemšanu ir ietekmējusi pandēmija?

Ja kopumā aplūko, kā pandēmija ir ietekmējusi kredīta ņemšanas paradumus, var secināt, ka banku kredītportfeļa kvalitāte nav samazinājusies, bet ir pieaudzis kredītrisks. Joprojām ir vāja uzņēmumu kreditēšana, bet palielinās kredīta ņemšanas aktivitāte nekustamo īpašumu tirgū. Vairākus riskus var novērst, ievērojot piesardzības pasākumus, piesakoties kredītam.

Runājot par patēriņa kredītiem, tad, aplūkojot kopējos 2020. gada finanšu datus, var secināt, ka nebanku sektors 2020. gadā izsniedzis 610 tūkstošus patēriņa vai tiem līdzīgos kredītus, no kuriem, 210 tūkstošus - tieši patēriņa kredītus, bet 400 tūkstošus patēriņa aizdevumiem pielīdzināmos distances kredītus. Un, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, 2020. gadā distances kredīts izsniegts uz trešdaļu mazāk, bet patēriņa kredīts – par 13% mazāk.

Tomēr augstāk minētie dati liecina, ka iedzīvotāji pandēmijas laikā atturējās no ceļošanas, atpūtas, kā arī mājokļa labiekārtošanas, bet tagad pamazām sāk atkal atgriezties pie saviem ierastajiem dzīves apstākļiem, pakāpeniski palielinās arī aizdevumu skaits.

Piesardzības pasākumi, piesakoties kredītam

Ir vairāki piesardzības pasākumi, kurus vērts vienmēr ievērot pirms piesakies kredītam. Atceries – tas, cik ļoti Tevi šis kredīts ietekmēs, lielā mērā atkarīgs tieši no pareizi izvērtēta lēmuma, izvērtējot un izvēloties kredīta aizdevēju.

  • Būtiski ir izvēlēties pareizo kredīta veidu, kas balstīts konkrēta mērķa vajadzībām.
  • Lai izvēlētos izdevīgāko kredīta veidu un pakalpojuma sniedzēju tieši Tev, nepaļaujies uz pirmo kredīta piedāvājumu, Google ierakstot “kredīti online” vai “patēriņa kredīts”. Viens no svarīgākajiem faktoriem, kas jāizvērtē, ir atšķirīgie kretītsaistību nosacījumi, kas katram kredītdevējam atšķiras – gan kredītu procentu likmes var būt no 3% līdz pat 40% un vairāk, gan mēdz būt arī papildu izdevumi – dažādas komisijas maksas.
  • Ir noteikti jāatceras, ka nevajadzētu paļauties uz nezināmiem un nedrošiem kredītdevējiem jeb tā saucamajiem “kaktu kantoriem”.
  • Ja nepieciešams kredīts, labāk izmantot ilgāka termiņa kredītus, tā vietā lai ņemtu “ātros kredītus”. “Ātrajiem” kredītiem ir augstākas procentu likmes, kas arī ir viens no faktoriem, kas var veicināt kredīta atmaksas kavēšanu.
  • Pēdējo piecu gadu laikā aizņēmējiem ir bijuši arī maksājuma kavējumi, kas bijuši ilgāk par 60 kalendārajām dienām, tādēļ ir vērts atcerēties, ka ir svarīgi izvērtēt savas iespējas laicīgi apmaksāt kredīta maksājumus. Sortter vēlreiz atgādina, ka jāizvērtē kredītu piedāvājumu noteiktās procentu izmaksas.
  • Ja rodas problēmas ar kredītmaksas iespējām, vienmēr ir vērts sazināties ar kredītiestādi un izrunāt situāciju, kā arī pārrunāt iespējas sadalīt esošā parāda atmaksu uz lielāku termiņu. Daudzas lielās kredītdevēju iestādes ir pretimnākošas! Meklēt risinājumu ir krietni labāks variants, kā vienkārši sabojāt savu kredītvēsturi!

Kā izvēlēties izdevīgāko kredītu, izmantojot Sortter?

Visbūtiskākais jautājums, kas tiek apsvērts, izvēloties kredīta devēju, ir tā piedāvāto procentu likmes un atmaksas termiņš. Atšķirības procentu likmēs tiek noteiktas, balstoties uz banku kredītu politiku atšķirībām, darbību izmaksām un riskiem, kā arī citiem faktoriem. Sortter Tev var kalpot kā palīgs kredītu salīdzināšanā un izglītojot finanšu jautājumos. Somijā izveidotais kredītu kalkulators veic precīzus salīdzināšanas aprēķinus, ievadot vien datus par vēlamo kredīta summu un atmaksas termiņu. Turklāt piedāvātajā uzņēmuma blogā var uzzināt dažādu ekspertu padomus, kā ietaupīt un pat audzēt savas finanses, kā būt veiksmīgākam un gudrākam finanšu jomā.

Kredīts, moerschy

Kredīts, moerschy

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas