Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kvēpenes dižozols, pilskalns un dabas taka

Kvēpenes pilskalns slavens ar tajā augošo dižozolu jeb tā saucamo “Pieclatnieka” ozolu – šis skaistais koks tika savulaik attēlots uz piecu latu naudas zīmes un ne velti – tā apkārtmērs pārsniedz 6 metrus un, nostājoties tam blakus, rodas apziņa, cik mazs patiesībā ir cilvēks. Ozola pakājē atrodas upurakmens, uz kura tikusi ziedota nauda. Arī mūsu apmeklējuma laikā redzam, ka cilvēki šeit nolikuši sīknaudu kā sēklu nākotnes veiksmei.

Taču dižozols nav vienīgais šīs apkaimes apskates objekts! Te atrodami arī citi – augstais Rūsiņa pilskalns ir tepat blakus, netālu – Kvēpenes ala. Savukārt pavisam tuvu atrodas arī Gauja un pie Kvēpenes pilskalna ir lieliska apmetnes vieta ūdens tūristiem un laivotājiem. Savukārt Kvēpenes pilskalna apkārtne – gleznaina, kalnaina un staigājama! Te var izbaudīt jauku pastaigu pa dabas taku svaigā gaisā.

Rūsiņa pilskalns un Satekles pils atrašanās vieta

Tiek uzskatīts, ka Kvēpenes pilskalns patiesībā ir Livonijas Indriķa hronikā minētās Satekles pils atrašanās vieta, kur 13.gadsimtā valdījis varonīgais Rūsiņš. Blakus Kvēpenes pilskalnam esošais Rūsiņa kalns pārsteidz ar savu augstumu – no šejienes saskatāma Gaujas ieleja, apkārtējie meži un koku galotnes. Uz to ved augstas kāpnes. Neviļus iedomājos, ka vajadzēja saskaitīt pakāpienus – nekas! Nākamreiz! Šai apkaimē ir daudz senkapu, akmeņu, smilšakmens atsegumu. Netālu atrodas arī Kvēpenes ala, kurā varot pat ielīst.

Kur atrodas Kvēpenes pilskalns?

Kvēpenes dabas taka un pilskalns ar dižozolu atrodas Gaujas Nacionālajā parkā - Pārgaujas novadā Raiskuma pagastā – tas ir aptuveni 10-15 minūšu braucienā no Cēsīm. Ja dodies no pilsētas Raiskuma virzienā, tad tūdaļ aiz Gaujas tilta griezies pa kreisi un tālāk meža ceļos noteikti neapmaldīsies – katrā krustojumā ir izvietotas norādes ar bultām, kas norāda, kur braukt tālāk, lai nonāktu Kvēpenes pilskalnā. Galapunktā atrodama autostāvvieta un labierīcības, tālāk jādodas kājām.

Patiesībā jāatzīst, ka pat brauciens caur mežu uz Kvēpenes pilskalnu brīžiem ir pārsteidzošs – iepriecina ne tikai labais ceļa stāvoklis, kas viegli izbraucams pat ziemas laikā, bet arī skaistie skati pa ceļam. Nekad nebūtu ienācis prātā, ka no šejienes – kaut kur Pārgaujas mežos, pa gabalu var tik skaidri saskatīt Vidzemes slēpošanas milžus – Žagarkalnu un Ozolkalnu – ka var pat redzēt sniega pūtēju darbību un izveidotos mākoņus. Arī paraugoties apkārt – redzams, ka mežs ir kalnains un, ja ieskatās, starp kokiem var manīt, ka dažas pakrastes šķietami uziet stāvus gaisā – braucot šeit siltajā sezonā, kad ir lapas, šo faktu nebijām ievērojuši. Kvēpenes pilskalna GPS koordinātas: X: 571150, Y: 6348915 / Lat: 57.2776969, Lon: 25.1800724

Kvēpenes dabas takas pieejamība

Šī ir lieliska apskates vieta tiem, kas meklē pastaigas dabā svaigā gaisā – tiesa gan, taka nav piemērota bērnu ratiņiem vai velobraucējiem, kā arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Kvēpenes taka ir iestaigāta gan pa pļavu, gan mežu, pat ziemā tā ir izejama bez lielām grūtībām, ja ir piemēroti apavi. Jārēķinās, ka apkārtne gan ir kalnaina un nāksies kāpelēt. Pastaigu taka ir marķēta ar atzīmēm uz kokiem, kā arī norādēm tūristiem. Takas izstaigāšana un apskate atkarīga no tā, cik garas izvēlēs pastaigas pa meža celiņiem un cik ilgi uzkavēsies, iesakām rēķināties ar pāris stundām.

Ja esi šai pusē - noteikti vari apskatīt arī citas interesantas vietas tuvumā:

Meklē idejas atpūtai Vidzemē un esi gatavs ieteikt, ko apskatīt, kur paēst un nakšņot - pieseko Facebook grupai Apceļo Vidzemi!



Pieclatnieka Ozols Kvēpenes pilskalnā, foto:1188

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas