Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

No kā baidās bērni dažādos vecumos?

Bērni un bailes (Image by Here and now, unfortunately, ends my journey on Pixabay from Pixabay)

Bērni un bailes (Image by Here and now, unfortunately, ends my journey on Pixabay from Pixabay)

Bailes ir pilnīgi normāla ķermeņa reakcija, sastopoties ar draudiem vai sāpēm. Tā pasargā mūs no sociālajiem un fiziskajiem apdraudējumiem un nāves, sagatavojot to uzbrukumam vai aizsardzībai. Šis aizsargmehānisms cilvēkam piemīt jau no agras bērnības un tās izraisītāji var būt ļoti dažādi. Patiesībā, katram vecuma posmam ir kādas tipiskākās baiļu pazīmes jeb bailes no kā konkrēta. Bērniem tas ir īpaši izteikti, tāpēc ir apkopota informācija par lietām, no kā visbiežāk baidās bērni dažādos vecuma posmos.

0 - 6 mēneši: bailes no trokšņiem

Zīdaiņi no 0 līdz 6 mēnešiem var baidīties no dažādiem trokšņiem, īpaši, ja strauji mainās skaļums. Viņus var izbiedēt nepazīstami objekti, bet satraukumu var radīt fiziska, vizuāla vai dzirdes kontakta zaudēšana ar pieaugušajiem.

7 -12 mēneši: bailes no cilvēkiem

Šajā vecumā bērni var būt kautrīgi. Šīs gan nav fiziskas bailes, kas rezultējas paaugstinātā sirdsdarbībā, zosādā un sviedros, bet svešu cilvēku klātbūtne var radīt protestam līdzīgu reakciju pret iepriekš nesatiktu cilvēku. Tā ir viņu aizsargreakcija pret nepazīstamu personu un veids, kā sevi pasargāt.

1 gads: bailes palikt nošķirtam no vecākiem

1 gada vecumā bērns ir ļoti pieķēries saviem vecākiem un nespēj iedomāties savu ikdienu bez viņiem, tāpēc pēkšņa nošķiršana var radīt satraukumu. Tik lielu, ka bērns šīs bailes - palikt viens bez vecākiem - var izjustī līdz pat 6 gadu vecumam. Tāpat šajā laika posmā bailes var radīt dažādas nepazīstamas skaņas un neierastas situācijas.

2 gadi: bailes no dzīvniekiem un lieliem priekšmetiem

Ap 2 gadiem bērnam var parādīties bailes no dzīvniekiem un lieliem priekšmetiem. Nedrošības sajūtu var radīt arī atrašanās vienam tumšās telpās.

3 - 4 gadi: parādās bailes no iztēles augļiem

Ja ap 2 gadiem bērns var baidīties no redzētā, piemēram, kāda dzīvnieka, tad ap 3 gadu vecumu viņam rodas iztēle. Sapņos var parādīties mošķi, cilvēki maskās, agresīvi dzīvnieki, utt. Tiek apvienots dienā redzētais ar biedējošiem elementiem, kā rezultātā bērns tiecas pēc komforta un mierinājuma.

5 - 6 gadi: bailes no sliktā un pārdabiskā

Ap šo vecumu bērns ir ļoti aktīvs un tas nereti rezultējas kādā negadījumā (saskrāpēts ceļgals, puns, sasitumi, utt.), tāpēc attīstās bailes no fiziskiem ievainojumiem vai, proti, bailes no sāpēm. Veidojas apziņa par laba un ļauna jēdzienu, tāpēc tagad var parādīties bailes no "sliktiem cilvēkiem". Tāpat var būt bailes no pārdabiskām parādībām, piemēram, spokiem, un pērkona un zibens.

7 - 8 gadi: bailes no tā, kas var kaitēt

Šim vecumam raksturīgākās bailes ir būt atstumtiem, palikt vienatnē un tumsā. Var parādīties bailes no lietām, kas nav notikušas, bet kurām ir iespēja bērnam kaitēt, piemēram, bailes no autoavārijas vai aviokatastrofas.

9 - 12 gadi: bailes, kas saistītas ar skolu

Šajā vecumā skola kļūst par galveno prioritāti, tāpēc arī bailes saistās tieši ar to. Rodas bailes par sasniegumiem, raizes par fizisko izskatu, bailes no pieaugšanas. Līdz ar pieaugšanu var aktualizēties bailes no nāves.

13 - 18 gadi: bailes par nākotni

Tīņa vecumā personiskās attiecības var radīt neskaidrības un satraukumus, tāpēc šajā vecumā var parādīties bailes par nākotni, par pieaugšanu, par dažādiem procesiem kā politika un dabas katastrofas. Arī mīlestību.

Svarīgi ir šīs bailes atpazīt un iedrošināt bērnu ar tām dalīties, jo tikai vecāku atbalsts attiecīgajā brīdī var mazināt emocionālo satraukumu.

Te arī citi raksti, kas var noderēt:

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...