Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

OptiO: Vecāki, ja bērnam ir brilles, lūdzu, nepieļaujiet šīs kļūdas!

Photo by frank mckenna on Unsplash

Photo by frank mckenna on Unsplash

Kristīne Detkova, OptiO galvenā optometriste

Darbojoties šajā sfērā, esmu nonākusi pie secinājuma, ka daļai vecāku ir raksturīgi nepievērst vajadzīgo uzmanību bērnu redzes veselībai. Vecāki cer, ka problēmas, viņu bērnam augot un attīstoties pazudīs pašas no sevis. Šī tendence, diemžēl, ir izplatīta attiecībā arī uz kopējo veselības stāvokļa diagnostiku. Ar redzes traucējumiem, līdz zināmai robežai, var sadzīvot, bet protams, tas iespaido kopējo dzīves kvalitāti. Vēlos atgādināt, ka jebkādas redzes problēmas nav iesnas, ko var izslimot, ja problēmas diagnosticētas - atpakaļceļa nav. Tas jāsaprot, jāpieņem un speciālistu vadībā jārod piemērotākais risinājums, lai redzes veselības stāvoklis nepasliktinātos. Tieši šī iemesla dēļ ir būtiski, lai vecāki laikus, vismaz vienu reizi gadā, ja ārsts nav noteicis biežāk, pārbaudītu savu bērnu redzi. Turpinājumā uzskaitītas visbiežāk pieļautās vecāku kļūdas, no kā aicinām izvairīties.

Visbiežāk pieļautās kļūdas bērnu redzes veselībai:

● Vecāki neņem vērā visus speciālista izrakstītajā briļļu receptē dotos parametrus vai pat pieprasa izgatavot vājākas brilles nekā speciālists izrakstījis, lai bērnam nav jānēsā “tik stipras” brilles. Varu apgalvot, ka speciālisti, pārbaudot redzi un nosakot diagnozi, izvēlas vispiemērotākās brilles uzstādītajai diagnozei. Pat ja tiek nolemts bērnam rakstīt vājākas brilles, tad receptē tiek norādīti galējie stiprumi, kurās visas atrunas jau ir ierēķinātas, tādēļ brilles jātaisa precīzi pēc receptes.

● Brilles izgatavo daudz vēlāk nekā izrakstīta recepte. Ja pagājuši vairāki mēneši pēc briļļu izrakstīšanas, tas nozīmē, ka brilles var neatbilst pašreizējajam redzes stāvoklim. Tieši tā iemesla dēļ, Optio tīklā sociālās atbildības programmas ietvaros brilles bērniem izgatavojam tikai tiem, kuru recepte, nav vecāka par trīs mēnešiem.

● Ļoti lielai daļai bērnu nav rezerves briļļu, ko lietot gadījumā, kad ikdienā lietotās brilles salūzt. Briļļu remonts prasa kādu laiku, un bērns paliek bez vajadzīgā redzes korekcijas līdzekļa. Ja bērnam ir rezerves brilles, šāda riska nav un papildus bērns var variēt, kuras brilles vilkt atkarībā no garastāvokļa, vajadzības vai, piemēram, ja otrās brilles ir “ekonomiskākas” – lietot tās sportošanas, aktīvu un traumējošu nodarbību laikā, lai taupītu dārgākās ikdienas brilles.

● Brilles maina tikai tad, kad vecās ir ļoti nolietojušās vai pat salūzušas. Reizēm pat tad, kad redze jau ir divreiz vai trīsreiz sliktāka, nekā tā bija brīdī, kad konkrētās brilles izrakstītas. Bet neatbilstošu, arī novecojušu, briļļu lietošana bojā redzi. Kamēr pareizas, aktuālas un kvalitatīvas brilles nodrošina komfortablu skatīšanos.

● Ir izplatīta tendence, kad vecāki, tā vietā, lai iegādātos jaunu briļļu komplektu, iegādājas jaunas lēcas, kuras ievieto vecajā briļļu rāmī. Kamēr briļļu ietvars savu laiku nav nokalpojis, to var darīt, bet aicinām pievērst uzmanību tam, ka bērnam augot, vecais briļļu ietvars var kļūt par šauru un fiziski spiesties bērnam galvā. Tāpat jo ilgāk rāmi lietojam, jo lielāka iespēja, ka tas var lūzt, un tas ir finansiāli neizdevīgi – izdot naudu par briļļu lēcām, kuras ieliek savu laiku jau nokalpojošā ietvarā;

Vecāki mēdz bērnam iegādāties brilles, bet nemudina tās lietot regulāri. Brilles bērnam ir jāiemāca lietot, viņš to neizdarīs pats. Speciālisti redzes pārbaudē izskaidro un uz receptes uzraksta briļļu lietošanas norādījumus. Diemžēl, esmu novērojusi, ka ir gadījumi, kad vecāki speciālista teiktajā neieklausās vai maldīgi domā: ja bērns brilles nenēsās, ir iespēja, ka acis “uztrenēsies” un vajadzība pēc brillēm pagaisīs. Realitātē bērns mokās un viņa dzīves kvalitāte ir krietni samazinājusies. Nauda par speciālista konsultāciju un briļļu iegādi ir iztērēta, bet no tā labuma nav nevienam. Ja vecākiem ir piemirsies vai nav īsti skaidrs, kā ārsts teica izrakstītās brilles nēsāt, var pajautāt optikas konsultantam – pareizi apmācīts darbinieks mācēs izskaidrot uz receptes uzrakstīto informāciju un atbildēt uz daudziem vecākus satraucošiem jautājumiem, kuriem redzes pārbaudes laikā, iespējams, nav pieticis laika.

Vecāki mēdz bērniem brilles iegādāties tirdzniecības vietās, kas nav specializējušās šajā sfērā. Šādā gadījumā neviens nav spiests nest atbildību par briļļu kopējo kvalitāti, nerunājot jau par briļļu atbilstību tam, kas norādīts uz iepakojuma. Risks, ka nopirktās brilles nebūs pareizas pastāv pat tad, ja briļļu pirkuma brīdī uzrādīsiet ārsta izrakstīto recepti, bet briļļu pārdevējs nebūs apmācīts pareizi nolasīt visu receptē doto informāciju, tādēļ svarīgi šo medicīnisko iekārtu iegādāties optikās, kas specializējas medicīnas iekārtu tirdzniecībā un kur personāls ir apmācīts pareizi piemeklēt brilles bērniem.

● Liela kļūda no vecāku puses ir bērnu kritizēt par to kā viņš izskatās ar brillēm vai pat smieties un salīdzināt ar kādiem tēliem. Vajadzību pēc brillēm nevar traktēt kā sodu par sliktu uzvedību. Proti, brilles kā rezultāts tam, ka bērns vasaras brīvlaikā pārmērīgi daudz skatījies televizoru vai spēlējis “spēlītes” telefonā. Vecākiem ieņemot tādu pozīciju, bērniem rodas priekšstats, ka brilles ir neglītas un apkaunojošas. Tas, savukārt, noved pie tā, ka bērns izvairīsies no briļļu nēsāšanas ikdienā. Rezultātā - redze neuzlabojas. Kritikas vietā bērniem nepieciešams atbalsts un uzmundrinājums, lai kopīgi uzlabotu redzes un dzīves kvalitāti;

● Daļai vecāku ir tendence, izvēloties brilles bērnam, neņemt vērā bērna gaumi un vēlmes. Protams, ka vecāki maksā par brillēm, bet tās nēsā paši bērni. Ja bērnam pašam nepatiks tas, kā viņš izskatās ar konkrētajām brillēm, ir liela iespējamība, ka viņš tās atteiksies nēsāt vai slepus uzliks tikai tad, kad redz vecāki. Un otrādi – ja bērnam patiks savs tēls ar brillēm, viņš tās nēsās ar prieku un veicinās pašapziņas veidošanos.

● Aicinām atcerēties, ka bērniem, kuriem līdz šim nav novērotas redzes problēmas, redzes pārbaude jāveic ne retāk kā vienu reizi gadā. Ja bērnam konstatēti redzes defekti, speciālists visticamāk nozīmēs individuāli pielāgotu vizīšu kalendāru, kas var būt arī biežāk nekā viena vizīte reizi 12 mēnešos. Kontaktlēcu lietotājiem, jo arī bērniem var būt pielaikotas kontaktlēcas, uz kontroles pārbaudēm jāiet vismaz divas reizes gadā!

Mēs saprotam, ka vecāku “pieļautās kļūdas” bieži vien saistītas ar to, ka ģimeņu budžetā visām vajadzībām naudas nepietiek. Gribu vērst uzmanību, ka bērniem līdz 18 gadu vecumam iespējams saņemt brilles 50 eiro vērtībā bez maksas. Jau trešo gadu OptiO realizē sociālās atbildības kampaņu, nodrošinot šo iespēju. Programma spēkā līdz pat decembra beigām. Lai iegūtu brilles, nepieciešama oftalmologa vai optometrista izrakstīta briļļu recepte, kas nav vecāka par trīs mēnešiem. Redzi iespējams pārbaudīt arī pie pieredzējušiem speciālistiem OptiO veikalos. Vairāk informācijas par sociālās atbildības programmām www.optio.lv sadaļā «Aktuāli».