Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Padomi vecākiem, kuru bērni nemitīgi kaujas

Bērnu kauja, Photo by Allen Taylor on Unsplash

Bērnu kauja, Photo by Allen Taylor on Unsplash

Brāļu un māsu cīņas ir viena no neizbēgamākajām problēmām mājsaimniecībā. Savā labākajā dienā tas uzlabo sociālās prasmes, piemēram, kompromisu un pārrunas. Bet sliktākajā gadījumā, kad šīs cīņas kļūst biežas un vardarbīgas, tas var izraisīt pašcieņas zudumu. No šādas intensīvas cīņas var izvairīties, ja bērnu vecāki palīdz bērniem atrast labākus veidus, kā atrisināt konfliktu.

Novērst kautiņu rašanos

To var izdarīt, atsaucoties uz saviem bērniem kā par komandu, piemēram, sakot: “Jūs kopā esat vienkārši labākā lego licēju komanda” vai “Jūs esat labākie riteņbraukšanas draugi, kādus esmu redzējis”. To darot, saglabāsi ieradumu novērtēt viņu pozitīvo mijiedarbību. Ja saviem bērniem dosi mājienus par to, ka viņi strādā kopā, nevis ir konkurenti, tas neizbēgami attīsta viens otram palīdzēšanas dinamiku. Vari arī iesaistīt viņus komandām līdzīgās aktivitātēs, piemēram, cept cepumus vai būvēt smilšu pili.

Palīdziet viņiem paplašināt savu emocionālo vārdu krājumu

Ja bērnam tiek dota vieta, kur aprakstīt savas jūtas vārdos, ir lielāka iespēja, ka viņš spēs saglabāt mieru. Tā vietā lai lamātu viņu vai vēl sliktāk nopērtu, par jebkuriem nedarbiem sniedz nopietnu skaidrojumu. Eksperti saka, ka ir svarīgi iziet ārpus emocijām, piemēram, priecīgām, skumjām un dusmīgām. Ja vārdu krājums tiek paplašināts līdz “nokaitināts”, “apmulsis” vai “sarūgtināts”, tas palīdz bērnam izteikt savas jūtas, kā arī palīdz pārvaldīt savas emocijas.

Māci viņam problēmu risināšanas prasmes.

Sāc ar pamatnoteikumiem par to, ko var un ko nedrīkst darīt, risinot problēmu. Piemēram, kliegšana un sitieni ir liels šķērslis problēmu risināšanai. Mēģini runāt ar bērniem par cīņu un problēmas risināšanas veidiem. Vari lūgt bērniem nākt klajā ar savām idejām un dot viņiem iespēju tās īstenot.

Ja bērniem ir grūti izdomāt risinājumu, var rīkoties un palīdzēt viņiem to atrisināt, sēžot kopā un izstrādājot vismaz 5 problēmas risinājumus, nosakot katra risinājuma plusus un mīnusus un palīdzot izvēlēties vienu risinājumu. Galvenais ir likt viņiem radoši rast risinājumus, lai viņi turpinātu meklēt dažādus konflikta risināšanas veidus.

Maksimāli izmanto uzslavas un pozitīvu pastiprinājumu.

Tas palīdz strukturēt bērnu pozitīvu uzvedību. Lai to izdarītu, ignorē viņu cīņas un uzmanīgi slavē viņus, kad pieķer bērnus darām kaut ko pozitīvu, noderīgu vai laipnu. Tādā veidā bērni saņems mājienu, ka viņiem tiks pievērsta lielāka uzmanība, ja viņi uzvedīsies uz labi, nevis slikti.

Parādi saviem bērniem, kā saprasties

Ja vēlies, lai bērniem būtu tieksme uz problēmu risināšanu un mierīga attieksme, viņiem ir jāpārliecinās, ka tāda pieredze ir arī Tev. Ja vēlies, lai viņi varētu atvainoties citiem, bērniem ir jāredz arī Tevi atvainojamies. Tāpat iemāci viņiem cienīt citu viedokli

Ieturi distanci

Parasti bērnu kautiņi ātri beidzas paši no sevis. Bet, ja katru reizi iejauksies, tas var aizkavēt procesu, kurā bērni paši atrisinās problēmu. Viena no radošām idejām, kā to risināt, ir izveidot vietu vai atsevišķu istabu mājās, kas tiek apzīmēta kā "cīņas telpa". Šeit bērni vai viņu draugi var cīnīties, un viņi nevar izkļūt, kamēr tas nav atrisināts.

Lai gan ir ieteicams ignorēt bērnu konfliktus, bet iejaukties, kad tie kļūst fiziski vai emocionāli vardarbīgi. Lūdz viņus atrisināt problēmu pašiem un, ja nepieciešams, iesaisties, lai palīdzētu. Vienmēr iejaucies, ja kautiņi kļūst verbāli aizskaroši, robežojas ar kāda personīgās mantas iznīcināšanu vai tiek fiziski aizskarti, tostarp sišana vai košana.

Izvairies nostāties vienā pusē

Gandrīz katrs pieaugušais nokļūst pratināšanā par to, kurš uzsācis kautiņu, kurš ko teicis utt. Nostājoties vienā pusē vai citādi sodot, tiek izveidots pamats iebiedētāju un upuru lomai. Un pārsvarā, runājot par sodiem, tam vajadzētu būt visiem vienādam, bez izņēmumiem. Galvenais ir nenoteikt posmu tam, kurš zaudēja vai uzvarēja cīņā.

Saglabā savu vēsumu.

Var kliegt un lūgt saviem bērniem pārtraukt cīņu. Protams, tas var šokēt bērnus klusumā, taču tas neatrisinās problēmu un viņi atsāks cīņu pēc tam, kad pametīsi istabu. Ja vēlies iejaukties, uzdevums nav redzēt, kuram ir taisnība vai nepareizs. Tu esi tikai starpnieks.

Sāc ar to, ko redzēji vai dzirdēji, un dod katram bērnam iespēju dalīties savā stāstā bez kliegšanas vai apvainojumiem. Ja vēlies būt pārliecināts, ka viņi uzklausa viens otra bažas, liec bērnam atkārtot otra teikto. Pēc tam sāc iepriekš minēto problēmu risināšanas darbību.

Lasi arī:

Bērns ir slims vai tomēr simulē?

Psiholoģe Diāna Zande par to, kā ar bērniem runāt par karu

Bērnu kauja, Photo by Allen Taylor on Unsplash

Bērnu kauja, Photo by Allen Taylor on Unsplash

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas