Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Pirmie pavasara dārza darbi un stādi Tavai puķu dobei

Pixabay.com

Uzspīdot saulei, domas griežas uz dārza pusi. Kā šogad augiem tur būs klājies? Vaicājām stādaudzētavai “Baižas”, kuri ir pirmie dārza darbi, kas veicami, tuvojoties pavasarim un vasarai, un kādi puķu stādi šogad īpaši aktuāli?

Pirmie dārza darbi

Vēl gan nesteidzamies visu atsegt un notīrīt! Ja vajag un nav vēl izdarīts, var nogriezt nesmukās auga daļas 10-15 cm augstumā. Ja estētisku apsvērumu dēļ gribas sakopt tīrāku, ap augiem un uz to saknēm jāuzber papildus mulčas kārtiņa. Pavasara salnas, iespējams, vēl priekšā!

Ziema šogad sniegiem bagāta, tāpēc būs pārziemojuši arī kaitēkļi un slimības. Jāpadomā, ko varēs darīt, lai augi augtu spēcīgi un izturīgi. Aprīļa sākumā, kamēr vēl neplaukst lapas, stādījumus var nokaisīt ar pelniem, kas papildus dos kālija mēslojumu un līdzsvaros augsnes skābumu. Augiem, uzsākot veģetāciju, būs jādod papildmēslojums (noteikti slāpekļa, var arī komplekso).

Kādus stādus izvēlēties šogad puķu dobēm?

Ko interesantu un jaunu piedāvā stādaudzētava “Baižas”, lai varat papildināt savas puķu dobes?

Flokši

Arvien plašāks kļūst zema auguma, miltrasu izturīgo flokšu piedāvājums. Plaša krāsu gamma ir tikai 25-35 cm augstajiem ‘Early’ grupas flokšiem. Zied ļoti ilgstoši un bagātīgi ar nelieliem, zvaigžveida ziediem: ‘Early Red’ – sarkans, ‘Early Cerise’ – spilgti violetrozā, ‘Early Magenta’ – koši purpur sarkani, ‘Early White’ – balti, ‘Early Purple Eye’ – intensīvi violets ar baltu centru, 'Early Purple Pink Eye' - rozā ar baltu apmali un aveņu aci.

Daudz lielāki ziedi ir ‘Flame’ grupas smaržīgajiem, miltrasas izturīgajiem flokšiem, kuru augstums ir līdz 40cm : ‘Flame Red’ - koši sarkans, 'Flame Pink' – skaisti rozā, 'Flame Soft Pink’ – gaiši rozā, 'Flame White' – tīri balti, 'Flame Purple' - sarkani violeti, 'Flame Lilac' – purpura lillā, 'Flame Coral' - koraļu sarkani, 'Flame Light Blue' - balti ar debeszilu nokrāsu un lillā pēdiņām centrā, zili pumpuri, 'Flame Marine' - gaiši zili ar baltu, koši zili pumpuri un citi.

Interesanti ir zilo nokrāsu flokši. Tikai bez tiešās spožās, saules gaismas apmākušā dienā vai vakara stundās to lillā un violetā krāsa kļūst zila. Zilie toņi ir šķirnēm ‘Blue Evening’, 'Jeff's Blue', 'Magic Blue', 'Autumn Joy', 'Franz Schubert'

Ne tikai šīm, arī sarkanajām šķirnēm ziedu krāsa var būtiski mainīties atkarībā no apgaismojuma un gaismas krišanas slīpuma leņķa. Izmantojiet un baudiet “brīnumainās krēslas” stundas!

Hostas

No ēnu mīlošajām hostām interesanta ir ar tumši sarkano krāsu papildinātās šķirne 'Purple Heart' , tās lapas un kāti.

Astilbes

Savdabīgu gaišumu un maigumu dārzā piešķirs astilbes šķirnei 'Censation Glitter & Glamour' raksturīgie lielie, pūkainie maigas laškrāsas ziedi, papildināti ar aveņkrāsas putekšņiem, kas bagātīgās kupenās paceļas 60-70cm augstumā.

Maz sastopama ir 80-100 cm augstā astilbes šķirne 'Red Charm' ar sarkaniem, graciozi izliektiem, nokareniem ziediem.

Citas puķes tavai dobei

Jau iepazīta, bet vēl reti sastopama ir 90 cm augstā kompaktā dienvidu baptīzija ar skaistām zilganzaļām lapām un pārsteidzošiem, violetziliem zirņiem līdzīgiem ziediem.

Smalklapainā Hubrihta amsonija izskatās ļoti eksotiski, rudenī tās lapojums krāsojas zeltaini dzeltens.

Efektīgas ir aromātiskās dvīņziedu monardas, interesantas to zemās 30-40 cm augstās šķirnes, šogad ne tikai sārtas, purpura un rozā, bet arī baltā 'Bee-Bright' un lavadu zilā 'Blue Moon'.

Krāsainu dobi piesaulē var izveidot no zemajām pelašķu šķirnēm: ‘koši sarkanās 'Desert Eve Red', dzeltenās 'Desert Eve Yellow’, brūni oranžās 'Desert Eve Terracotta' un rozā līdz maigi lillā 'Little Susie'.

Latvijas nacionālā puķe ir pīpene jeb margrietiņa. Tās priecē mūs gan pļavās, gan pušķos, gan ziedu vainagos. Šogad atkal stādaudzētavas piedāvājumā jaunas vidēja auguma šķirnes, kas ilgstoši un karaliski priecēs puķu dobēs. Spilgta un pamanāma ir 45-50 cm augstā intensīvi dzeltenā, puspildītā šķirne 'Goldfinch'. Jauku akcentu dos dzeltenā, pildītā, ilgi ziedošā pomponveida pīpene ‘Luna’. Unikāla ir 60cm augstā ‘Sante’ar baltiem “pinkainiem” ziediem.

Deficīto zilo krāsu dārzā papildinās tikai 30-40 cm augstā lielziedu delfīnija 'Delfix Blue', kuras bagātīgie, spilgti zilie ziedi priecēs vasaras otrajā pusē. Gaišumu dārzā ienesīs baltās – ‘Delfix White’.

Un vēl:

  • pūkainie 65cm augstie rozā ('Nimbus Pink') un balto ('Nimbus White') saulkrēsliņu kamoli,
  • tumši purpura sarkani, bagātīgi, ilgstoši un mežonīgi ziedošā Maķedonijas knautija ‘Red Knight’ (kā pēterpoga);
  • savdabīgā sešputekšņlapu pēdlape ar spilgti sarkanajiem augļiem;
  • skaistule Ķīnas saulpurene ‘Gold Queen” ar koši oraņži dzeltenajiem ziediem;
  • pildītās plīvurpuķes, kapmirtes krāsainiem ziediem un lapām, košie zemie aslapju floksīši un dažādu tonalitāšu Ārendsa akmeņlauzītes…

Jaunumu vēl ir daudz. Visskaistāk dārzā izskatīsies ziemcietes, kam augšanai būs piemēroti apstākļi un kas labi tur jutīsies!

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...