Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Pirms iegādājies suni, izlasi šo!

Photo by Victor Grabarczyk on Unsplash

Šajā pavasarī, kad tiek rekomendēts vairāk uzturēties mājās un sabiedrisku pasākumu un iestāžu apmeklēšanas vietā labāk doties pastaigās svaigā gaisā, suns daudziem kļūst par vēl labāku draugu un piemērotāku kompanjonu izolētības laikos. Un ne velti – suņi ir sabiedriski mājas mīluļi, kas sniedz daudz prieka savam saimniekam.

Jāņem gan vērā, ka suns dzīvo vidēji 12 gadus un visas savas klātbūtnes laikā ievieš būtiskas pārmaiņas sava saimnieka dzīvē, tāpēc, pirms uzņemas rūpes par kādu mājdzīvnieku, ikvienam jāizvērtē savas iespējas un to, kā suņa iegāde var mainīt ierasto dzīves ritmu.

Jautājumi, kurus sev uzdot pirms suņa iegādes

 • Vai man būs pietiekami daudz brīva laika, ko veltīt sunim? Par suni nepieciešams rūpēties katru dienu, un ikvienam sunim nepieciešamas regulāras pastaigas, vismaz 2 reizes dienā, kā arī vēlamas nodarbības un suņa specializēta apmācība.
 • Vai suns iederēsies ģimenē un mājinieku dzīves ritmā? Īpaši svarīgi tas ir gadījumos, ja mājās ir mazi bērni vai citi mājdzīvnieki. Un protams, pirms iegādāties suni, noteikti jānoskaidro, vai kādam no ģimenes locekļiem nav alerģija pret suņu vilnu.
 • Ko es iesākšu ar suni, kad došos brīvdienās?
 • Vai man ir pietiekami daudz vietas mājā vai dzīvoklī, kur turēt suni?
 • Vai man ir pietiekami daudz naudas, lai uzturētu suni? Jo būsim godīgi, vidējās suņa izmaksas gadā var sasniegt līdz pat tūkstotim eiro, ja ieskaita izmaksās suņu barību, aprūpes piederumus, veterināros pakalpojumus, pretparazītu līdzekļus, dažkārt arī suņa uzturēšanas nodevu dažās pašvaldībās u.c.

Ja uz visiem jautājumiem esi radis racionālas, saprātā balstītas un pamatotas atbildes, tikai tad var sākt domāt par to, kādu suni un kur izvēlēties.


Kāds suns man būtu vispiemērotākais?

Kāds suns saderēs ar manu dzīvesveidu? Dažādām suņu šķirnēm ir atšķirīga vajadzība pēc fiziskās slodzes, nodarbībām, aprūpes. Noteikti izpēti visu pieejamo informāciju uzticamos avotos, konsultējies ar veterinārārstu un profesionālām suņu audzētāju organizācijām ar labu reputāciju par piemērotāko suņu šķirni, piemēram, ģimenei ar bērniem.

Kur iegādāties dzīvnieku?

 1. Pie uzticama suņu audzētāja;
 2. Pārtikas un veterinārā dienestā reģistrētās suņu patversmēs.

Kam pievērst uzmanību pirms suņa iegādes

 • Nekad neiegādājieties suni steigā, citu cilvēku, medijos vai soctīklos publicētas informācijai vai tml. iespaidā, pirms viss nav rūpīgi apsvērts un izvērtēts. Ņem vērā, kad dzīvnieks nedrīkst būt dāvana, iepriekš nevienojoties ar potenciālo suņa saimnieku.
 • Rūpīgi jāapskata sludinājumus, kur pārdod/atdod dzīvniekus. Jāizvērtē, vai ievietotie dzīvnieku attēli ir atbilstoši sludinājuma tekstam, proti, vai tajos tiešām skaidri saskatāmi dzīvnieki, kas tiek pārdoti. Pievērs uzmanību, vai sludinājumā ir norādīts tirgotāja nosaukums – godīgi un reģistrēti suņu audzētāji vienmēr norāda savu nosaukumu.
 • Sazvanoties ar potenciālo suņu pārdevēju, uzdod jautājumus par konkrēto dzīvnieku! Ņem vērā, ka arī pircējam var tikt uzdoti jautājumi, vai viņš ir spējīgs rūpēties par dzīvnieku – šādu jautājumu uzdošana tieši ir laba zīme. Īstiem suņu audzētājiem ir plašas zināšanas par konkrēto suņu šķirni un viņiem arī rūpēs, pie kāda saimnieka suns nokļūs.
 • Profesionālajām audzētāju organizācijām var pajautāt rekomendācijas un atsauksmes par konkrēto šķirnes suņu audzētāju. Šo organizāciju sarakstu var atrast Lauksaimniecības datu centra mājas lapā.
 • Iegādājoties suni, vienmēr jādodas uz tā mājvietu. Nesarunā tikšanos ar savu potenciālo mājdzīvnieku autostāvvietā, degvielas uzpildes stacijā vai tml. Lai cik tas neliktos ērti, nav ieteicams izvēlēties suņa piegādi uz mājām. Jāpavēro suns savā ierastajā vidē, kucēnus - kopā ar savu māti. Jānovērtē, kādos apstākļos dzīvnieks uzturas, kāda ir viņa socializācijas pakāpe.
 • Noskaidro suņa vecums, dzimums un izcelsme, – suni, kam vēl nav 8 nedēļas un nav pagājusi vismaz viena nedēļa kopš pēdējās vakcinācijas, tirgot nedrīkst! Turklāt, ja paredzēts ceļot kopā ar kucēnu, jāņem vērā, ka daudzās valstīs nedrīkst ieceļot ar kucēnu, kas ir jaunāks par 15 nedēļām.
 • To, vai suns ir vakcinēts, ir ļoti vienkārši noskaidrot – šādu ierakstu par vakcināciju dzīvnieka pasē veic praktizējošs veterinārārsts. Kucēniem vakcinācija tiek veikta 6, 8 un 12 nedēļu vecumā.
 • Ja suns ir apzīmēts ar mikroshēmu jeb čipēts un reģistrēts Lauksaimniecības datu centra datu bāzē, tas būs jāpārreģistrē uz jaunā īpašnieka vārda. Sunim tiks izsniegta mājas (istabas) dzīvnieka pase, kurā norādīts suņa jaunais īpašnieks.
 • Jānoskaidro, vai ir veikta dzīvnieka kastrācija, sterilizācija vai kādas citas manipulācijas.
 • Pavēro suni rūpīgi - acīm, ausīm un anālajai atverei ir jābūt tīrām, elpošanai – klusai, zobiem baltiem un smaganām sārtām, ribas nedrīkst izspiesties, sunim jābūt bez klibuma pazīmēm un adekvāti jāreaģē uz apkārtējo vidi.
 • Nedrīkst pārdot slimus, ievainotus suņus, dzīvniekus, kam ir parazīti, sieviešu kārtas dzīvniekus meklēšanās periodā vai grūsnības perioda otrajā pusē, suņus ar kupētām ausīm un astēm. Latvijā ir atļauta astes apgriešana tikai šādām suņu šķirnēm: asspalvainajam foksterjeram, gludspalvainajam foksterjeram, krievu medību spanielam, vācu asspalvainajam putnusunim, vācu īsspalvainajam putnusunim, vācu medību terjeram.
 • Jānoskaidro, vai suņa pārdevējs slēdz pirkšanas/pārdošanas līgumu (ja suni paņem no patversmes - adopcijas līgumu), kas sniedz papildus garantijas.
Suņa iegāde ar distances līgumu

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs informē, ka Latvijas teritorijā attiecībā uz suņu tirdzniecību nav paredzēti ierobežojumi, tos var tirgot izmantojot, piemēram, patērētājam noslēdzot distances līgumu internetā. Pirms distances līguma slēgšanas pārdevējam jāsniedz šāda informācija:
 • par suni un tā īpašības raksturojoša informācija, tā vecumu, šķirni u.tml.;
 • informāciju par galīgo cenu;
 • piegādes un citām izmaksām; informāciju par atteikuma tiesībām, atteikuma veidlapa;
 • informāciju par piegādi, līguma izpildi;
 • apmaksas kārtību un citiem līguma noteikumiem.
Līgums jāizlasa pirms parakstīšanas.
Patērētājam ir tiesības atteikties no distances līguma veidā iegādātā suņa 14 dienu laikā no suņa piegādes dienas (piemēram, aizpildītas atteikuma veidlapas veidā). Vienlaikus patērētājam jārēķinās ar pienākumu nodot atpakaļ pārdevējam iegādāto suni.