Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Sadzīves traumas - kad izsaukt neatliekamo palīdzību?

Photo by rawpixel on Unsplash

Photo by rawpixel on Unsplash

Ar sadzīviskām traumām var saskarties ikviens no mums. Par tādām sauc – sasitumus, locītavu saišu sastiepumu, cīpslu un muskuļu bojājumus, kaulu lūzumus, vaļējas brūces un applaucējumus vai apdegumus. Parasti, kad ar kāds satraumējas, pirmā reakcija ir šoks, un tikai pēc tam sākam reaģēt uz situācijas nopietnību un konstatēt, vai nepieciešama ārsta iesaiste.

Sasitumi tiek uzskatīti par vieglu traumu, tāpēc neatliekamajai palīdzībai nevajadzētu zvanīt, taču, ja parādās zilumi vai apsārtums, drošības pēc var apmeklēt ģimenes ārstu vai lūgt speciālista konsultāciju. Sasitumiem raksturīgi zilumi, pietūkums un pārejošas sāpes.

Arī gadījumā, ja tiek sastiepta locītavu saite, piemēram, viegli izmežģīta potīte, nebūtu jāsauc neatliekamā palīdzība. Lai gan kustinot traumēto locītavu jūtamas sāpes, kamēr to brīvi var kustināt, viss ir kārtībā. Ja nākamajā dienā parādās sapampums un sāpes kļuvušas stiprākas, tad nepieciešams doties pie ārsta uz konsultāciju. Ja nu tomēr pēc saites sastiepuma ir ierobežota locītavas funkcija, nepieciešams meklēt palīdzību uzreiz. Sastieptām saitēm raksturīgas sāpes, diskomforts, zilumi un pietūkums.

Neatliekamo palīdzību var saukt –

  • muskuļu un cīpslu bojājumu gadījumā, jo, ja ārstēšanu neuzsāk laicīgi, var palikt neatgriezeniskas sekas. Šī ir smaga trauma ar stiprām sāpēm un traumētās vietas funkciju ierobežojumiem.
  • vaļējas brūces gadījumā, ja asiņošana ir ļoti stipra vai neapturama. Izsaucot palīdzību, svarīgi aprakstīt brūces lielumu, atrašanās vietu uz ķermeņa un veidu, kā pie tās nonāci, lai ārsti varētu pastāstīt kā aizkavēt asiņu zaudēšanu. Ne vienmēr nepieciešams likt žņaugu, tāpat ne vienmēr derēs komprese. Ja brūce ir neliela un pēc noskalošanas ar ūdeni asiņu noplūde mitējas, apkop to ar kādu dezinfekcijas līdzekli (vēlams bez stipra spirta sastāvā, jo pārāk stiprs spirts iznīcina veselos audus) un uzliec pārsēju vai plāksteri.
  • kaulu lūzumu gadījumā nekavējoties nepieciešams braukt uz tuvāko traumatoloģijas centru vai slimnīcu, bet, ja tas nav iespējams, tad jāsauc mediķi. Kaulu lūzums var būt ārējs vai iekšējs, cilvēks izjūt sāpes gan miera stāvoklī, gan kustinot traumēto vietu, veidojas pietūkums un traumētā vieta kļūst nejūtīga, deformēta, un parādās zilums.
  • dažādu pakāpju applaucējumu vai apdegumu gadījumā. Ja trauma nav nopietna, tad mājas apstākļos var paturēt traumēto vietu zem auksta, tekoša ūdens un uzlikt kādu nomierinošo smēri apdegumiem. Tomēr, ja apdegums ir nopietns – veidojas pūslīši, audi kļūst melni, ir neciešamas sāpes un ādas apsārtums, nekavējoties jāzvana mediķiem! Pēc šīs traumas visbiežāk paliek vizuālas sekas, āda ir deformēta, paliek lielākas vai mazākas rētas un ādas krāsa atšķiras no pārējām vietām ķermenī.

Ja esi nonācis situācijā, kurā esi ieguvis sadzīves traumu, pat, ja tā nešķiet pārāk nozīmīga, zvani aprūpes centram “Cilvēks” uz 8803, lai noskaidrotu, kā rīkoties konkrētajā situācijā. Mediķi novērtēs situācijas nopietnību un nepieciešamības gadījumā izsūtīs neatliekamo palīdzību uz norādīto atrašanās vietu!

Photo by rawpixel on Unsplash

Photo by rawpixel on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Saturs turpināsies pēc reklāmas