Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Vai drīkst kasīties, ja niez?

Pakasīt muguru, Photo by Louis Hansel - Restaurant Photographer on Unsplash

Pakasīt muguru, Photo by Louis Hansel - Restaurant Photographer on Unsplash

Ikviens noteikti zina to briesmīgo sajūtu, kad niez! Niez tik traki, ka gribas teju vai ādu novilkt! Vieni kasās uz nebēdu, kamēr citi saka – nedrīkstot. Nu kā tad īsti ir? Nieze pēc būtības ir uzmācīga un kaitinoša sajūta. Mūsu dabiskais instinkts liek to novērst un mēs cenšamies situāciju atrisināt pēc iespējas ātrāk – vienkārši pakasot niezošo vietu. Lai gan pirmās sajūtas pēc kārtīgas pakasīšanās ir kā atvieglojums, tomēr jāpatur prātā, ka jebkāda veida kasīšanās radīs ādā papildu kairinājumu un prieks būs īslaicīgs, toties problēmas pēc tam – vēl lielākas. Turklāt, ir taisnība, ka jo vairāk kasām kādu vietu, jo vairāk tā niez.

Niezes mēdz būt dažādas. Dažkārt nieze rodas dēļ ādas problēmām, piemēram, ekzēmas, psoriāzes vai citām slimībām. Niezi var radīt arī dažādas lietas ārpus mūsu ķermeņa, piemēram, kāds indīgs augs, ziedputekšņi vai citi alergēni

  • Tirpstoša un nejutīga nieze. Kad ķermenis reaģē uz alergēniem, piemēram, uz ziedputekšņiem vai riekstiem, imūnsistēma reaģē. Un kopā ar šo niezi reizēm var sajust nejutīgumu un tirpšanu.
  • Dedzinoša nieze. Psoriāze rada niezi, kas līdzinās dedzinošai sajūtai, bet dažādi medikamenti mēdz radīt pat sāpīgu niezi.
  • Akūta nieze īpaši aktuāla kasīšanās un nieze ir kukaiņu laikā – to kodumi niez nežēlīgi.
  • Psiholoģiski kognitīvo faktoru izraisīta nieze. Ja cilvēku pārņem uzmācīga vajadzība pakasīties var būt obsesīvi-kompulsīvu traucējumu izpausme, šādos gadījumos pastāvīga skrāpēšanās var sabojāt ādu un saasina problēmas.

Kāpēc pēc pakasīšanās mēs jūtamies labāk?

Interesants ir fakts, ka niezošo sajūtu kārtīga pakasīšanās šķietami mazina. Tas tādēļ, ka, sevi saskrāpējot, mēs ķermenim radām nelielas vieglas sāpes. Kad kaut kas sāp, mūsu smadzenes pievērš uzmanību šai sajūtai un ķermenis uz brīdi aizmirst par niezi.

Vēl pastāv teorija, ka kasīšanās ir reflekss, kas radies evolūcijas gaitā – tas ir ātrākais veids, kā izņemt nevēlamu kukaini vai parazītu no ādas vai notraust to, tādēļ pastāv arī viedoklis, ka cilvēkiem ir attīstījies šis reflekss.

Kā atturēties no kasīšanās?

Jebkurā gadījumā ir vērts konsultēties ar ārstu ai dermatologu, lai palīdzētu saprast, kas niezi izraisa un kā to novērst. Taču ir daī vispārīgi ieteikumi, ko jāņem vērā:

  • Vispirms jau – nekasi kairinātās vietas! Jā, patiešām, labākais veids, ka izvairīties no vēl lielākas niezes, ir nesākt kasīties.
  • Lai kāds būtu iemesls, jācenšas nekasīties un novērst niezes cēloni. Iespējams, tas būs vilnas džemperis, karsta telpa, varbūt kāds noteikts tīrīšanas līdzeklis – ja vien iespējams, izvairies no tā, kas rada tev kairinājumu.
  • Palīdz atvēsinošas kompreses vai auksta duša.
  • Mitrini ādu! Sausa āda parasti niez biežāk, tādēļ centies to mitrināt un izvairies no liekām smaržvielām
  • Ja galīgi nespēj atturēties no kasīšanās, centies uzturēt īsus nagus, iespējams, uz nakti ir vērts uzvilkt cimdiņus. Tāpat – niezošo vietu labāk nevis kasīt, bet tā vietā paglāstīt vai viegli saspiest ādu, tas būs mazāk kairinoši.
  • Turi rokas aizņemtas – tas palīdzēs izvairīties no neapzinātas skrāpēšanās. Te var lieti noderēt, piemēram, stresa bumbiņu mīcīšana vai jebkas cits, kas nodarbina tavus pirkstus.
  • Izvairies no krasām temperatūras maiņām.
  • Centies samazināt stresu.
  • Izmanto kosmētikas vai mazgāšanas līdzekļus bez smaržas.

Tomēr, ja no niezes neizdodas atbrīvoties, noteikti iesakām vērsties pie ārsta vai dermatologa un meklēt niezes cēloni.

Izlasi arī šo:

Pakasīt muguru, Photo by Louis Hansel - Restaurant Photographer on Unsplash

Pakasīt muguru, Photo by Louis Hansel - Restaurant Photographer on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas