Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Vai dzīvnieki arī raud?

Kaķis raud, foto - Abeer Zaki, Unsplash

Zināms, ka cilvēkam raudāšanu izraisa sāpes – gan fiziskas, gan emocionālas. Kā ir ar dzīvniekiem? Vai tie raud un kādēļ – emociju vadīti vai tomēr asaru rašanās iemesli ir citi?

Krokodila asaras

Gan jau esi dzirdējis teicienu “Raud krokodila asaras”! Vai tiešām krokodils raud? Izrādās, ka jā! Krokodili raud katru reizi, kad apēd savu upuri, un no malas šķiet, ka tie raud žēluma vadīti. Tomēr krokodila asaras rodas ar emocijām nesaistītā veidā, nevis tādēļ, ka tam būtu žēl ēst savu medījumu.

Zināms, ka krokodilu organismā uzkrājas daudz sāļi, tādēļ ir jābūt veidam, kā tos izvadīt no ķermeņa. Un raudāšana ir tieši tas, kā krokodili daļēji izvada sāļus no organisma. Katru reizi, kad ar lielu spiedienu tiek ēsts krokodila upuris, tiešā veidā tiek nospiesti krokodila asaru dziedzeri, kas izspiež asaras. Līdz ar to arī radies teiciens par krokodila žēlajām asarām.

Izrādās, ka lielākā daļa dzīvniekiem asaru dziedzeri izdala šķidrumu tieši acs attīrīšanas dēļ, un asaras nekādā ziņā nav saistītas ar citiem iemesliem. Ir pat tādi dzīvnieki, kuriem nav asaru dziedzeru nemaz, piemēram, gekoniem.

Vai dzīvnieki raud fizisku sāpju dēļ?

Ja dzīvniekus salīdzina ar cilvēkiem, tad cilvēkiem raudāšanu fizisku sāpju dēļ var izraisīt pat iekaisusi skabarga vai adatas dūriens. Tomēr dzīvnieki fiziskās sāpes pacieš daudz labāk un gluži adatas dūriena dēļ neraud. Dzīvnieki pacietīgi uz raudāšanu ir pat ļoti smagu traumu gadījumā, tādēļ var teikt, ka praktiski fizisku sāpju dēļ dzīvnieki neraud.

Vai dzīvnieki raud emociju vadīti?

Lai gan pastāv uzskats, ka pat mājdzīvnieki neraud emociju vadīti, gluži 100% pareizs tas nav. Dzīvnieki, lai arī reti, spēj raudāt emociju vadīti. Patiesībā, gluži kā cilvēki, arī dzīvnieki ir ar atšķirīgi spēcīgu nervu sistēmu, citi neraud nemaz, bet ir tādi, kas nobirdina asaru katru reizi, kad tā saimnieks bijis prom uz nedaudz ilgāku laiku, kā cerēts. Pat ziloņi ir emocionāli dzīvnieki un tās neslēpj raudot. Tomēr jebkuram dzīvnieku saimniekam jāņem vērā to, ka regulāra asaru birdināšana dzīvniekam var liecināt par kādu traucēkli acīs vai pat asaru dziedzeru iekaisumu, tādēļ, ja Tev šķiet, ka Tavs mīļdzīvnieks sācis raudāt un tas atkārtojas, ir vērts to aizvest pārbaudīt pie pieredzējuša speciālista.

Lasi arī:

Sunim sauss deguns? Ko tas nozīmē?

Nebaro suni ar pārtiku no sava galda!

Kāpēc kaķi murrā?

Populārākās suņu un kaķu slimības un to pazīmes

Diennakts veterinārā klīnika, kas sniegs palīdzību mājdzīvniekam jebkurā laikā

Kaķim depresija - kādas pazīmes par to liecina

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...