Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Vai Lieldienās pieņemts pasniegt dāvanas? Kāpēc ne!

unsplash.com

Lieldienas ir svētki, kas tradicionāli saistās ar olu krāsošanu, šūpošanos, zaķiem – bet visvairāk ar dažādām izklaidēm tieši bērniem. Patiesībā jau Lieldienas ir ļoti svarīgi kristiešu svētki, kuru svinēšanai Latvijā itin visiem iedzīvotājiem tiek piešķirtas brīvdienas Lielajā Piektdienā un Otrajās Lieldienās, kas vienmēr ir pirmdienā pēc Lielās Piektdienas. Kristīgajā pasaulē Lieldienas ir pat nozīmīgākas par Ziemassvētkiem, jo svin Jēzus Kristus augšāmcelšanos.

Pat tiem, kuri reliģiskos rituālus īpaši neievēro, Lieldienas ir lieliska iespēja nosvinēt pavasara tuvošanos vai pat iestāšanos kopā ar visu ģimeni un draugiem. Tas rosina uz pārdomām, vai tiešām šie svētki ir domāti tikai bērnu izklaidēšanai? Nebūt nē – Lieldienas tikušas svinētas dažādās kultūrās un arī pie senlatviešiem, arī ārpus kristīgās paradigmas. Galu galā, tas ir skaists laiks, kad gaišā dienas daļa ir kļuvusi ilgāka par tumsu – patiešām piemērots laiks svinībām un dāvanām!

Lieldienu simboli un tradīcijas

Neapšaubāmi Lieldienu brīvdienu centrālais simbols ir krāsota ola. Taču tā kā ne visiem garšo cieti vārītās olas, arvien populārāka alternatīva ir šokolādes olu dāvināšana, īpaši bērniem. Ola simbolizē auglību un jaunas dzīvības rašanos, savukārt kristīgajā tradīcijā – Kristus apliecināto dzīvības uzvaru pār nāvi augšāmceļoties.

Krāsotās un vārītās olas gan neēd tāpat: olas jāēd ar sāli – tāpēc noteikti var doties ciemos pie draugiem ar piparu un sāls trauciņiem. Turklāt olu ēd tas, kurš zaudējis olu sišanās cīņās un godīgas cīņas rezultātā ticis pie olas ar sasistu čaumalu.

Savukārt šūpoles simbolizē saules pacelšanos virs apvāršņa. Tradicionāli Lieldienās ir jāšūpojas, lai odi vasarā nekostu, turklāt pēc Lieldienām kādreiz šūpoles atkal sadedzināja, lai raganas nešūpotos.

Dāvanas Lieldienās

Ko gaidīt no Lieldienu zaķa šogad? Lieldienas ir laiks pēc pavasara ekvinokcijas, kad diena ir beidzot kļuvusi ilgāka par nakti. Visa daba ir modusies pavasarim, tādēļ šie svētki ir piemēroti, lai apdāvinātos ne tikai ar Lieldienu atribūtiku, bet arī sēklām, stādiem un podiņiem ar pirmajiem pavasara zaļumiem. Oriģināla un noderīga dāvana dārzkopjiem ir glīti iepakots komposts ar pētersīļu, bazilika vai citām sēklām!

Ja Lieldienas iekrīt aprīļa vidū vai beigās, dažkārt jau sācies piknikiem un dārza svētkiem piemērots laiks. Jauka dāvaniņa ir eko galda piederumi maltītēm brīvā dabā vai nerūsējošā tērauda grila rīki!

Lieldienas ir tiešām laiks, ko svinēt un kurā apdāvināt kā bērnus, tā kolēģus pirms brīvdienām, tā citus tuviniekus. Personisko dāvanu eksperts “SwanGifts” piedāvā Lieldienu dāvanu katalogu dažādām gaumēm: https://swangifts.lv/product-category/lieldienas/