Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Vai pirmklasniekam nepieciešams mobilais telefons?

Bērni ar mobiliem telefoniem, foto - Mckaela Lee, Unsplash

Bērni ar mobiliem telefoniem, foto - Mckaela Lee, Unsplash

Jaunais mācību gads vairs nav aiz kalniem! Vai pirmklasniekam nepieciešams mobilais telefons – šis ir aktuāls jautājums katram vecākam, kura bērns sper lielo soli uzsākot skolas gaitas. No vienas puses apzināmies, ka telefons nemanot pārvērš bērnu par “interneta zombiju”, no otras puses mums, vecākiem, ir svarīgi sazināties ar bērnu jebkurā laikā.

Vecāku viedokļi dalās par mobilo telefonu pirmklasniekiem

1188 veica īsu aptauju sociālos tīklos par to, vai pirmklasniekam nepieciešams mobilais telefons. Lielākā daļa aptaujāto uzskata, ka pirmklasniekam ir nepieciešams mobilais telefons, bet tikai minimālai saziņai – zvani, sms un watsapp. Ir vecāki, kas neiebilst, ka bērns pavada patstāvīgi laiku telefonā.

Daudz mazāka daļa vecāku uzskata, ka pirmajā klasē mobilais telefons bērnam nav nepieciešams. Kāda mamma savu viedokli pamato ar to, ka telefons tik maziem bērniem tikai novērš uzmanību no jaunā mācību procesa, jo bērns visu mācību laiku domā, kā tik ātrāk tikt pie spēlītēm un katru starpbrīdi brīvo laiku pavada telefonā. Šādi skati nav retums skolās un ir tendence pieaugt.

Plusi un mīnusi tam, ka pirmklasniekam ir savs telefons

Pie mīnusiem var pieskaitīt telefona negatīvo ietekmi uz bērnu. Drīzāk gan var teikt, ka nevis telefons negatīvi ietekmē bērnu, bet saturs, kas telefonā pieejams. Bērni ir pārņemti ar dažādām spēlītēm, online video utt. Tiek zaudēta laika izjūta, bērns mēdz kļūt emocionāls dēļ satura, ko redz telefonā. Lai to atrisinātu, vecākiem ir lieliska iespēja attālināti kontrolēt, ko un cik daudz bērns skatās, kādas aplikācijas un spēles ielādē telefonā. Vecāku kontroles aplikācijās ir noderīga funkcija, kas liek bērnam attālināti pieprasīt atļauju no vecākiem pirms kādas aplikācijas ielādes. Bez vecāku apstiprinājuma nav iespējams ielādēt jaunas spēlītes un citas mobilās aplikācijas. Kā vēl viens atrisinājums tam ir podziņu telefons, ar kura starpniecību bērns var tikai sazināties ar vecākiem nepieciešamības gadījumā. Alternatīva telefonam ir viedie pulksteņi, kas paredzēti īpaši bērniem. Ar to starpniecību var gan sazvanīties, gan vecākam ir iespēja izsekot bērna atrašanās vietai, kā arī kādā brīdī pieslēgties attālināti un dzirdēt, paklausīties, ko bērns dara.

Plusi mobilā telefona esamībai, šķietami, ir vairāk kā mīnusi. Vecāki var izsekot bērna gaitām. Sevišķi svarīgi tas ir sākumskolā, kad bērns uzsāk patstāvīgas gaitas uz skolu bez vecāku pavadīšanas. Arī iespēja jebkurā brīdī bērnam sazināties ar vecākiem un otrādāk ir ļoti svarīga ne tikai gadījumos, lai paziņotu, ka bērns kaut ko aizmirsis mājās, bet arī satraukuma brīžos mazās sirsniņas nomierināšanai. Bērns patstāvīgi iemācās rīkoties ne tikai ar spēlītēm un nelietderīgām aplikācijām, bet arī ar nepieciešamiem mobiliem rīkiem, tādiem, kā eklasi. Attālinātā mācību procesā bērnam ērti piedalīties tiešsaistes mācībās un arī sekot līdzi, iesniegt mājasdarbus. Un, protams, sen zināmais negatīvais, bet, diemžēl, reālais iemesls – nebūt “atkritējam” starp vienaudžiem. Lai cik slikti tas neizklausītos, telefona neesamība var tiešā veidā ietekmēt attiecības ar saviem klases biedriem. Lai arī par šo problēmu būtu jārunā visu vecāku starpā un jāmāca saviem bērniem, ka pēc mantām nedrīkst vērtēt otru, diemžēl realitāte ir skarba – arvien vairāk ir gadījumu, kad bērni izsmej viens otru.

Liela nozīme pedagogiem

Daudzās skolās sākumskolu klašu bērniem skolotāji kontrolē mobilo telefonu lietošanu. Kādā no Rīgas skolām bērniem drīkst telefonu turēt tikai skolas somās un lietot to atļauts vienīgi starpbrīžos. Ir skolas, kurās stundu laikā telefons tiek nodots klases audzinātājai.

Lai nepieļautu mazkustību un “nozombēšanos” telefonos ārpus stundu laikiem, daudzi klases pedagogi aicina skolēnus dažādās rotaļās un nodarbēs. Arī vecāki tiek aicināti izrunāt ar bērniem par kustību nozīmīgumu un par to, kādēļ nevajadzētu pavadīt ilgstošu laiku telefonā, kā arī protams par drošību internetā.

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...